W sercu powiatu Vogtland w Saksonii, w malowniczym Plauen, odbyły się 28. Międzynarodowe Targi Rolne. Powiat kielecki, będąc w tym roku gospodarzem targów, zaprezentował bogactwo swojej kultury i dorobku rolniczego, zdobywając uznanie i 3. miejsce za najładniejsze stoisko.
Zakończyły się trwające tydzień Międzynarodowe Targi Rolne w malowniczym niemieckim mieście Plauen, leżącym w sercu powiatu Vogtland w Saksonii.
Powiat kielecki, będąc gospodarzem tegorocznych targów, zaprezentował bogactwo swojej kultury i dorobku rolniczego. Hasło targów brzmiało „Polska zaprasza”. Powiat kielecki był jednym z trzynastu krajów biorących udział w targach, a na hali prezentowało się ponad 60 wystawców. Powiat uczestniczył w specjalnej konferencji, podczas której powiat reprezentował Zespół Pieśni i Tańca Morawica, pod kierunkiem choreografki Barbary Choroś. Zespół zaprezentował żywiołowy występ, który stał się wspaniałą promocją polskiej kultury ludowej. Ich tradycyjne pieśni i tańce zyskały uznanie międzynarodowej publiczności. Zespół występował także na głównej scenie targowej, za każdym razem zachwycając publiczność targów.
W otwarciu targów uczestniczyli przewodniczący Rady Powiatu Jacek Kuzia oraz Bogusław Wijatyk, Dyrektor Generalny w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi z Polski. Wspólnie z przewodniczącym reprezentowali Polskę na targach. Wśród naszych gości była również Wiceprzewodnicząca Bundestagu Yvonne Magwas, niemiecka polityk, a także starosta Vogtland, Thomas Hennig.
– Targi Rolne w Plauen są jedną z największych tego typu imprez w Europie, podczas której zaproszone kraje i regiony prezentują swoje największe rolnicze bogactwa i potencjał. Od lat powiat kielecki reprezentuje na nich nasz kraj – mówi Jacek Kuzia. – Dodam, iż ogromna liczba osób biorących udział w tej imprezie jest potwierdzeniem żywego zainteresowania rynku najnowszymi rozwiązaniami i trendami w produkcji produktów rolnych i spożywczych.
Na stoisku promocyjnym powiatu kieleckiego, które cieszyło się ogromnym zainteresowaniem, można było nabyć wyroby wędliniarskie Przetwórni Mięsa Zychowicz oraz Gospodarstwa Pasiecznego „Ryś” Ryszarda Szymczucha, które swoimi produktami podkreślają jakość i tradycję polskiego rolnictwa. Każdy, kto nas odwiedził, mógł skosztować pysznych świątecznych pierników oreaz regionalnych potraw. Była to nie tylko okazja do wymiany doświadczeń, ale także do odkrywania nowych smaków i kultur.
Powiat kielecki, dzięki swojemu zaangażowaniu i prezentacji, nie tylko zdobył 3. miejsce za stoisko, ale również wzmocnił swoją pozycję na europejskiej scenie rolniczej, promując lokalną kulturę i tradycję.
Udział w targach jest także okazją do spotkań z władzami partnerskiego powiatu Vogtland. – Jesteśmy przekonani, że obecność na targach w Plauen to dobra strategia. Już teraz wiem, że nowy starosta Thomas Hennig chce nawiązać współpracę kulturalno-gospodarczą z jedną z naszych gmin powiatu kieleckiego – mówi Jacek Kuzia.
Warto wspomnieć, że powiat Vogtland jest międzynarodowym partnerem powiatu kieleckiego. Delegacja z powiatu kieleckiego, z przewodniczącym Rady Powiatu, Jackiem Kuzią, została ciepło przyjęta przez starostę Plauen, Thomasa Henniga. Podczas wizyty, polska delegacja zwiedziła nowo otwarte Muzeum Koronki, które jest świadectwem długiej historii i mistrzostwa w produkcji koronek w Plauen. Spotkanie było okazją do podziwiania lokalnego rzemiosła, które przetrwało próbę czasu. Plauen jest znane z długiej historii i mistrzostwa w produkcji koronek.