Tym razem 12 jednostek z 13 Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Miasta i Gminy Morawica otrzyma sprzęt ratownictwa medycznego oraz ratownictwa drogowego, który zostanie zakupiony ze środków Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej – Funduszu Sprawiedliwości. To kolejny duży sukces Miasta i Gminy Morawica w pozyskaniu znaczącej kwoty dofinansowania.
Do naszych jednostek trafi nowoczesny sprzęt ratowniczy: torby ratownictwa medycznego, defibrylatory, poduszki pneumatyczne wysokociśnieniowe, podpory stabilizujące wraz z niezbędnym osprzętem, hooligany ratownicze, agregaty hydrauliczne, rozpieracze ramieniowe, nożyce hydrauliczne, węże hydrauliczne oraz rozpieracz kolumnowy.
Wniosek do Funduszu Sprawiedliwości przygotowali pracownicy Urzędu Miasta i Gminy w Morawicy na podstawie złożonych pisemnie zapotrzebowań. Tylko jedna jednostka – Ochotnicza Straż Pożarna w Lisowie nie złożyła zapotrzebowania i tym samym nie została uwzględniona w złożonym do Funduszu Sprawiedliwości wniosku.
W ogłoszonym naborze wniosków dla województwa świętokrzyskiego maksymalna pula środków do wykorzystania wynosiła 5,5 mln złotych. W całej Polsce jest do rozdysponowania ponad 100 mln złotych.
– Do Ministerstwa Sprawiedliwości wpłynęły wnioski od 100 gmin na łączną kwotę ponad 15 mln zł. Wszystkie złożone wnioski były poprawnie przygotowane. Sprzęt ratownictwa drogowego otrzymały te gminy, które są położone w pobliżu ważnych węzłów drogowych, na których coraz częściej dochodzi do wypadków drogowych, kolizji i innych zdarzeń – powiedział podczas podpisania umów o wsparcie Mikołaj Pawlak, dyrektor Departamentu Spraw Rodzinnych i Nieletnich Ministerstwa Sprawiedliwości.
Ochotnicze Straże Pożarne to jednostki, które najczęściej jako pierwsze docierają na miejsce zdarzenia wypadku drogowego. Strażacy to ludzie, którzy z poświęceniem, oddaniem a często i narażeniem własnego życia niosą pomoc innym. Zakupiony z dotacji otrzymanej z Funduszu Sprawiedliwości sprzęt będzie służyć do ratowania zdrowia i życia osób poszkodowanych w wyniku zdarzeń, m.in. wypadków drogowych, pożarów, katastrof budowlanych, zdarzeń o charakterze masowym i innych zdarzeń losowych. Pozwoli także strażakom ochotnikom sprawniej i bezpieczniej prowadzić akcje ratownicze.
Wczoraj w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach w obecności Agaty Wojtyszek, wojewody świętokrzyskiego, Anny Krupki, posłanki na Sejm RP, Krzysztofa Słonia, senatora RP, Mikołaja Pawlaka, dyrektora Departamentu Spraw Rodzinnych i Nieletnich Ministerstwa Sprawiedliwości, Mariusza Goska, dyrektora biura ministra Zbigniewa Ziobry i senatora Jacka Włosowicza oraz Damiana Sławskiego, koordynatora programu na województwo świętokrzyskie odbyło się podpisanie umów dotyczących przyznanego wsparcia finansowego na zakup w 2018 roku w imieniu jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych wyposażenia i urządzeń ratownictwa, niezbędnych do udzielania pomocy poszkodowanym bezpośrednio na miejscu popełnienia przestępstwa. Umowę w imieniu Miasta i Gminy Morawica podpisali burmistrz Marian Buras oraz Aneta Bielecka, skarbnik Miasta i Gminy Morawica.
– Środki z Funduszu Sprawiedliwości, z którego zostaną wsparte OSP, to środki pochodzące wprost od osób, które miały jakąś kolizję z prawem, na przykład od przestępców drogowych. One są zobowiązane przekazać opłatę na rzecz Funduszu. Te pieniądze wracają do ofiar tych przestępstw, by ratować ich życie i zdrowie – podkreślał Mikołaj Pawlak.