3.5 C
Kielce
piątek, 17 maja, 2024
Strona głównaAktualnościStudia zdalne receptą na wykluczenie?

Studia zdalne receptą na wykluczenie?

Zobacz

Studia nie są dla ciebie – te słowa słyszało wiele osób i to bynajmniej nie dlatego, że nie poradziliby sobie z nauką. Jest wiele innych przyczyn, dla których studiowanie mogło okazać się niemożliwe. A przynajmniej w formie klasycznej, czyli stacjonarnej. Sytuacja może się zmienić, jeśli pod uwagę weźmiemy studia zdalne, prowadzone w systemie on-line.

Różne powody wykluczenia

Przyczyny, dla których ktoś nie mógł podjąć wymarzonych studiów, są różne.

Jedną z częstszych jest tzw. wykluczenie geograficzne. Nie każdy mieszka w miejscowości, w której znajduje się szkoła wyższa. W dodatku taka, która oferuje właśnie ten wymarzony kierunek czy specjalność. Odległość do ośrodka akademickiego może również być przeszkodą nie do pokonania. Wiąże się bowiem z nieraz długimi dojazdami, koniecznością nocowania na miejscu, zaniedbaniem obowiązków domowych, rodzinnych, zawodowych.

Wykluczenie społeczne z kolei dotyka często osoby z niepełnosprawnościami. Problem z dojazdem staje się jeszcze większy, jeśli brak jest możliwości sprawnego poruszania się, używa się kul czy wózka. Przyswajanie nauki również może być trudniejsze, jeśli niedostatecznie widzi się czy słyszy wykładowcę. Wymienione przykłady rodzą zaś wykluczenie edukacyjne, czyli sytuację, gdy ktoś z przyczyn pozostających poza jego kontrolą nie może realizować swego potencjału. Studiowanie w trybie on-line (https://ult.edu.pl/studia-niestacjonarne-zaoczne-czy-warto-czym-sa-i-dla-kogo-beda-najlepsze/) może sprawić, że te problemy zostaną zmarginalizowane i poszerzyć dostępność nauki dla osób, które faktycznie chcą się rozwijać.

Korzyści studiów zdalnych

Podejmując np. studia budowlane, pedagogiczne czy techniczne w trybie on-line zyskujemy dużo większą, w porównaniu do stacjonarnych, kontrolę nad własnym życiem. Nie musimy tracić godzin życia na dojazdy na uczelnię i stanie w korkach – do wykładów mamy dostęp za pośrednictwem komputera, a możemy je odtworzyć w dowolnym czasie i warunkach.

Z głowy zostaje zdjęty także całkiem duży koszt, jaki należy ponieść na sam dojazd, jak i na nocowanie w pobliżu uczelni. Przy obecnych cenach kwarter i paliwa jest on niebagatelny i stanowi sporą pozycję w budżecie rodziny. Oczywiście można podnieść argument, że na studia można po prostu wyjechać do innego miasta i tam szukać pracy, by zarabiać i utrzymać się, opłacając naukę. Jest to wyjście, z którego korzystają tysiące studentów, co nie znaczy, że dla każdego możliwe. Chociażby z powodu obowiązków związanych z rodziną, małymi dziećmi, starszymi rodzicami czy jakichkolwiek innych. Zresztą życie w mieście akademickim może okazać się sporo droższe, od tego w mieście rodzinnym – z którym i tak wiele osób ma problemy.

Przeciwnicy studiowania zdalnego zwracają uwagę, że może ono mieć niższy poziom, niż w przypadku studiów dziennych. Tak, jest to potencjalnie możliwe, dlatego trzeba z dużą starannością przyglądać się placówkom, które rozpatrujemy. Jako dobry wybór można wskazać Uczelnię Lingwistyczno-Techniczną, ULT, z Przasnysza, która w studiach online specjalizuje się od wielu lat, ciągle rozwijając swoją ofertę, by jak najlepiej odpowiadała potrzebom pracodawców i studentów. Duże doświadczenie wykładowców, połączone z nowoczesną platformą e-learningową, sprawia, że wybierając studia w tej właśnie placówce, można być pewnym jakości nauczania. A to pozwala optymistycznie spojrzeć w przyszłość zawodową.

Aktualności

W Chęcinach odbędą się Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka

Każdego roku strażacy obchodzą święto 4 maja w dniu Świętego Floriana - swojego patrona. Tym razem w Chęcinach zostały one przeniesione na 29...

Polecamy