Zła pogoda to dla nich żadna przeszkoda – strażacy z gminy Górno udowodnili, że nawet w niesprzyjających warunkach potrafią dać z siebie wszystko. I nie ma się czemu dziwić, ponieważ jednostki z Górna należą do elity polskiego pożarnictwa.
3 września, na stadionie w Górnie, odbyły się Gminne Zawody Sportowo – Pożarnicze 2017 o Puchar Wójta Gminy Górno. – Dzisiejsze zawody służą temu, żeby sprawdzić gotowość bojową strażaków, aby w razie potrzeby byli przygotowani do akcji i sprawnego niesienia pomocy – powiedział Przemysław Łysak, wójt gminy Górno. – Ponieważ bezpieczeństwo mieszkańców jest sprawą priorytetową, dlatego my jako samorząd staramy się wspierać formacje strażackie i pozyskiwać fundusze na ich rozwój. W ostatnim czasie podpisaliśmy umowę na utworzenie nowego toru dla jednostki w Górnie. Wola Jachowa otrzymała fantoma i sprzęt do ratownictwa, a OSP z Leszczyn sanie do ratowania na lodzie i kombinezony do tego służące. Jak pokazują dzisiejsze zmagania, strażacy z gminy Górno są w świetnej formie. Do nas należy to, aby zadbać o jak najlepszy sprzęt, który będzie im służył i przyczyniał się do podnoszenia bezpieczeństwa mieszkańców gminy – dodał wójt.
Pierwsze miejsce w kategorii seniorów zajęła jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej z Woli Jachowej. W rywalizacji Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych zarówno dziewcząt, jak i chłopców najlepsze okazały się jednostki z Górna. Sędzią głównym zawodów był mł. bryg. Piotr Tomaszewski.
Najmłodszym zawodnikiem tegorocznych zmagań był Jakub Siciarski z MDP Górno, natomiast najstarszym Mirosław Synowiec z OSP Wola Jachowa. Powędrowały do nich nagrody specjalne, które w imieniu Starosty Powiatu Kieleckiego Michała Godowskiego wręczył Członek Zarządu Powiatu, Józef Szczepańczyk.
Przypomnijmy, na terenie gminy Górno działają trzy jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych, są to: OSP Górno, OSP Leszczyny i OSP Wola Jachowa. Funkcjonują tu także cztery jednostki Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych w Górnie i Woli Jachowej, w każdej po dwie drużyny – dziewczęce i chłopięce. W sumie o bezpieczeństwo mieszkańców gminy Górno dba blisko 150 strażaków. Należy podkreślić, że wszystkie trzy jednostki OSP z gminy Górno należą do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, co oznacza, że są świetnie wyposażone, przeszkolone na najwyższym poziomie i posiadają wszelkie predyspozycje do niesienia pomocy poza granicami gminy Górno. Komendantem Gminnym jest Stanisław Synowiec, a Prezesem Gminnym OSP RP Wiesław Kaleta. – Najlepszym dowodem wysokiej klasy jednostek znajdujących się na trenie gminy Górno jest to, że wszystkie znajdują się w Krajowym Systemie Ratowniczo- Gaśniczym i są systematycznie doposażenie w sprzęt do ratowania mienia i życia ludzkiego. W tym roku Jednostka w Woli Jachowej otrzymała nowy samochód. Poza tym, Urząd Marszałkowski przydzielił pieniądze na doposażenie wszystkich jednostek z terenu gminy Górno, co jest efektem dobrze przygotowanych projektów przez tutejsze władze samorządowe. Wszystkim jednostkom z terenu gminy Górno należy się uznanie mistrzostwa, które prezentują – powiedział Józef Szczepańczyk, Członek Zarządu Powiatu Kieleckiego.
Jak podkreślił Prezes OSP Wiesław Kaleta, bardzo istotna jest dobra współpraca w wójtem gminy Górno, który doskonale rozumie potrzeby straży i wie jak ważne jest bezpieczeństwo mieszkańców. Dlatego straże są dobrze wyposażone, a strażacy nieustannie szkoleni na różnego rodzaju obozach. – Jednostki z terenu gminy Górno w ciągu całego roku wyjeżdżają do akcji ponad sto razy, co oznacza, że są wzywani średnio raz na trzy dni. Strażacy brali udział między innymi w akcji umacniania wałów podczas powodzi w Sandomierzu. Przepracowali wtedy społecznie ponad 1500 godzin. Są doskonale przygotowani do takich akcji. Posiadają swoją łódź desantową i ponton. A co najważniejsze, nigdy nie zawodzą – zaznaczył Prezes Wiesław Kaleta.
Warto dodać, że jednostka OSP z Górna w 1997 roku reprezentowała województwo świętokrzyskie na zawodach ogólnokrajowych, co było ogromnym osiągnięciem. W szeregach jednostki znajdował się wtedy obecny wójt gminy Górno Przemysław Łysak. W zmaganiach na szczeblu krajowym wzięło wtedy udział blisko pięćdziesiąt najlepszych jednostek z całej Polski. OSP Górno wywalczyła wysokie 12 miejsce. O tym, jak świetnie przygotowana była jednostka świadczył między innymi fakt, że w zawodach powiatowych OSP Górno ustanowiła wtedy rekord czasowy w bojówce, którego długo nikt nie mógł pobić.