Druhowie Ochotniczych Straży Pożarnych z gminy Strawczyn wzięli udział w manewrach doskonalących nabyte wcześniej kwalifikacje. W szkoleniu w zakresie prowadzenia akcji ratunkowych w przypadku zdarzeń drogowych, pożarów i ewakuacji uczestniczyło 60 strażaków ochotników z sześciu jednostek OSP z tego terenu. Wszyscy spisali się znakomicie.
Ćwiczenia dla doskonalenia umiejętności
Manewry strażackie odbywają się z kilku kluczowych powodów, które służą zarówno indywidualnym strażakom, jak i całym jednostkom. Ich celem jest podnoszenie kwalifikacji i umiejętności poprzez symulację warunków rzeczywistych zdarzeń. – Manewry przyczyniają się do koordynacji i współpracy w zespołach, co bardzo pomaga efektywnie działać podczas akcji ratunkowych. Ćwiczenia są również okazją do doskonalenia koordynacji działań między różnymi jednostkami i agencjami. Umożliwiają też analizę obowiązujących procedur i taktyk w celu ich ewentualnej korekty i pomagają w identyfikacji luk i planowaniu odpowiedzi na sytuacje kryzysowe oraz wskazaniu obszarów, które wymagają poprawy. To niezwykle istotne działania podnoszące gotowość bojową druhów. Cieszę się, że tak wspaniale sobie z nimi poradzili. Mieszkańcy gminy Strawczyn zdecydowanie mogą czuć się bezpiecznie – mówi Tadeusz Tkaczyk, wójt gminy Strawczyn.
Symulacja różnych zdarzeń
Manewrami dowodził prezes Zarządu Gminnego OSP Strawczyn druh Karol Picheta, zastępca wójta – Ćwiczenia strażackie są niezwykle istotnym elementem przygotowań jednostek do efektywnego działania w różnych i często trudnych warunkach, jakie mogą wystąpić podczas rzeczywistych interwencji i akcji ratunkowych. Manewry pokazały, że na terenie gminy Strawczyn mamy bardzo dobrze przeszkolone jednostki OSP – informuje Karol Picheta, zastępca wójta gminy Strawczyn.
W ćwiczeniach uczestniczyło 60 strażaków ochotników z sześciu jednostek OSP z terenu gminy Strawczyn. Zasymulowano cztery akcje ratunkowe. Jedną z nich był pożar na podbaseniu z ewakuacją. Kolejną wypadek drogowy symulujący zderzenie czołowe dwóch aut, w wyniku czego poszkodowane zostały cztery osoby. W tej akcji strażacy musieli uwolnić ofiary wypadku z zakleszczonego auta i zabezpieczyć medycznie. Trzeci scenariusz zakładał pożar na podtrybuniu wraz z trybunami, a ostatni pożar z przygnieceniem dwóch osób przez drzewo. Każda z akcji była poprowadzona bardzo dobrze, a ich celem było usprawnienie koordynacji służb oraz przeszkolenie druhów na wypadek zaistnienia prawdziwego zagrożenia.