3.5 C
Kielce
poniedziałek, 22 lipca, 2024
Strona głównaAktualnościStrażacy gotowi na pożary fotowoltaiki. Druhowie przeszli w Piekoszowie specjalne szkolenie z...

Strażacy gotowi na pożary fotowoltaiki. Druhowie przeszli w Piekoszowie specjalne szkolenie z nowoczesnych technologii [WIDEO]

Zobacz

Od kilku lat instalacje fotowoltaiczne stają się coraz bardziej powszechnym elementem gospodarstw domowych. Niestety, wraz ze wzrostem liczby tych instalacji, rośnie też zagrożenie pożarami z nimi związanymi. Jak postępować w takiej sytuacji, uczyli się strażacy w Piekoszowie podczas specjalnego szkolenia przeprowadzonego przez firmę 4ECO.

Szkolenie strażaków w Piekoszowie

W piątek, 10 maja, kielecka firma 4ECO zorganizowała szkolenie w siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej w Piekoszowie. Szkolenie składało się z części teoretycznej i praktycznej, a wzięło w nim udział blisko 80 strażaków z terenu miasta i gminy Piekoszów oraz okolicznych gmin. Była to inicjatywa druha Pawła Domagały, Komendanta miejsko-gminnego Związku Ochotniczej Straży Pożarnej RP w Piekoszowie. – Coraz więcej domów i posesji ma instalacje fotowoltaiczne. Żeby udzielać pomocy w sposób profesjonalny mieszkańcom naszej gminy i nie tylko, my jako strażacy musimy tak samo gonić za technologią i szkolić się. Nawiązałem pierwsze rozmowy i współpracę z przedstawicielami naszej miejscowej firmy 4ECO, która przyczyniła się do tego i mocno zaangażowała, żeby takie przeszkolenie przeprowadzić. Dziś szkolimy się w dziedzinie gaszenia fotowoltaiki – mówi druh Paweł Domagała, komendant miejsko-gminnego ZOSP RP w Piekoszowie.

Ugasić fotowoltaikę nie jest łatwo. Druhowie już wiedzą jak to zrobić

Szkolenie miało na celu przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa strażaków podczas gaszenia pożarów instalacji fotowoltaicznych. Przemysław Jarząb, menadżer sprzedaży w firmie 4ECO, podkreślał. – Szczerze mówiąc, można powiedzieć, że panele nie palą się same z siebie. Prowadzimy szkolenie z zakresu bezpieczeństwa pożarowego instalacji fotowoltaicznych. To już drugie tego typu przedsięwzięcie, pierwsze odbyło się w tamtym roku w gminie Nagłowice. Z inicjatywy druha Pawła Domagały pojawiliśmy się również tutaj, w Piekoszowie – mówi Przemysła Jarząb.

Jakie podjąć kroki w przypadku pożaru fotowoltaiki

Podczas części praktycznej strażacy mogli na żywo zobaczyć, na co zwrócić uwagę podczas wchodzenia na dach, jak odpiąć panele, a także to, że po panelach można bezpiecznie chodzić. Był także pokaz próby podpalenia paneli oraz gaszenia ognia, który pokazał, że tworzywo paneli jest bardzo wytrzymałe na temperaturę. – Co należy zrobić w przypadku pożaru fotowoltaiki? Przede wszystkim zadzwonić po Straż Pożarną, a następnie wyłączyć główny bezpiecznik zasilający. To jest najważniejsze – podsumował Przemysław Jarząb, mówiąc o tym, co zrobić, gdy zapali się fotowoltaika.

Części praktycznej szkolenia bacznie przyglądała się burmistrz miasta i gminy Piekoszów, Teresa Jakubowska. – Takie szkolenia są niezwykle ważne, ponieważ pozwalają naszym druhom ciągle się doskonalić. Cieszę się, że to właśnie w Piekoszowie odbyło się drugie w regionie tak ważne szkolenie z gaszenia paneli fotowoltaicznych, które znajdują się przecież na budynkach użyteczności publicznej, w tym na szkołach, ale też w coraz większej liczbie domów prywatnych. Z takimi druhami mieszkańcy gminy mogą czuć się bezpiecznie – mówi burmistrz miasta i gminy Piekoszów, Teresa Jakubowska.

Projekt „Pierwszy ratownik”

Na zakończenie odbyło się szkolenie w ramach projektu „Pierwszy ratownik”, zorganizowanego przez Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP. Jest to program skierowany do wszystkich służb ratowniczych, w tym straży pożarnej, policji, straży granicznej i ratowników medycznych. – Jest to ogólnopolski program zorganizowany przez Związek Ochotniczych Straży Pożarnych. Program jest skierowany do wszystkich tych, którzy mają chęć pomagania i posiadają szkolenie pierwszej pomocy – poinformował Szymon Kuc, koordynator wojewódzki programu „Pierwszy ratownik”, naczelnik OSP Zagajów.

Pożary instalacji fotowoltaicznych stanowią rosnące wyzwanie dla strażaków. Specjalistyczne szkolenia, takie jak to przeprowadzone w Piekoszowie, są kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa i skutecznego działania służb ratowniczych. Dzięki takim inicjatywom strażacy mogą lepiej chronić zarówno siebie, jak i mieszkańców swoich gmin. Warto też przypomnieć, że każda instalacja fotowoltaiczna powinna być sprawdzana co pięć lat. Już zapowiedziano kolejne tego typu szkolenia.

Galeria

Aktualności

Siedmiu piekoszowskich pedagogów odebrało awanse na stopień nauczyciela mianowanego

Nie tylko uczą i pomagają uczniom rozwijać swoje umiejętności, ale także nieustannie podnoszą własne kompetencje. Tak można opisać nauczycieli...

Polecamy