Obrazy m.in. Pietro della Vecchia, Francisco de Goi i Zdzisława Beksińskiego będzie można znowu oglądać podczas wystawy „Strach” w kieleckim Muzeum Narodowym. Po pandemicznej przerwie, już 5 czerwca, powraca wystawa poświęcona najdotkliwszym ludzkim emocjom. Obrazy będzie można oglądać do końca sierpnia.
Na przestrzeni wieków temat strachu był podejmowany przez artystów niezwykle często, zarówno w wymiarze indywidualnym, jak również ogólnoludzkim. Do zobrazowania go twórcy stosowali różnorakie środki wyrazu: od alegorii, przez gesty oraz mimikę twarzy, przez budowanie nastroju bezpośrednio przez zdarzenia budzące grozę, aż po abstrakcyjne ujęcie tematu formą i kolorem. Strach zwizualizowany w dziełach sztuki stał się pretekstem wystawy.
Na wystawie prezentowane są dzieła m.in.: Pietro della Vecchii, Jacoba de Backera, Nicolasa Verkolje, Jacoba Isaacz van Swanenburgha, Tommaso Dolabelli, Francisco de Goi, Alfreda Wierusz Kowalskiego, Gustawa Gwozdeckiego , Witolda Pruszkowskiego, Jonasza Sterna, czy wreszcie Zdzisława Beksińskiego. Pokaz dopełnia obraz filmowy Luisa Buñuela i Salvadora Dali “Pies andaluzyjski”, który jest swoistym ruchomym „eksponatem”.
Sama atmosfera grozy w jakiej widz ogląda prezentowane dzieła wprowadza go w klimat wystawy. Podążając ciemnymi korytarzami, prowadzeni światłem oświetlającym poszczególne obrazy, staniemy się w pewnym sensie uczestnikami spektaklu, a to dzięki wyjątkowej aranżacji autorstwa profesora Leszka Mądzika.