3.5 C
Kielce
poniedziałek, 23 grudnia, 2024
Strona głównaAktualnościStatuetki Kowali i Diamentowa Odznaka dla najlepszych przedsiębiorców z gminy Morawica

Statuetki Kowali i Diamentowa Odznaka dla najlepszych przedsiębiorców z gminy Morawica

Zobacz

Już po raz dwudziesty wręczono nagrody dla najlepszych przedsiębiorców gminy Morawica – „Kowale 2016”. Tegoroczna uroczystość miała szczególne znaczenie, ponieważ wręczono, przyznawaną zaledwie co pięć lat, specjalną statuetkę – Diamentową Odznakę.

Idea przyznawania statuetek

Idea dorocznej nagrody „Kowali”, narodziła się w połowie lat 80-tych, kiedy to ówczesny Zarząd Gminy oraz radni postanowili uhonorować trud lokalnych przedsiębiorców, a także wzmocnić współpracę samorządu z inwestorami. Statuetki: złotego, srebrnego i brązowego Kowala przyznawane są od 1997 roku firmom, które w szczególny sposób zasłużyły się na polu inwestycji i nowatorskich rozwiązań, dążąc do dynamicznego rozwoju oraz przedsiębiorstwom wspierającym rozwój gospodarczy gminy i tworzącym nowe miejsca pracy. Od 2002 roku, co pięć lat Kapituła Konkursu przyznaje dodatkowo Diamentową Odznakę, dla najlepszej firmy z terenu gminy Morawica, za całokształt działalności. W skład Kapituły Konkursu wchodzą przedstawiciele Rady Gminy Morawica, Stowarzyszenia Przedsiębiorców Gminy Morawica oraz społeczności lokalnej.

Przyznawane od 1997 roku statuetki Kowali – są ręcznie rzeźbione przez miejscową artystkę – Dorotę Mostowiec. Ich niepowtarzalność uświetnia zatem nagrodę, również w ujęciu artystycznym.

Uroczysta gala

Wręczenie statuetek dla najlepszych przedsiębiorstw z terenu Gminy Morawica odbyło się 23 lutego podczas uroczystej gali, która odbyła się w Hotelu „Eliot” w Brudzowie. Prestiżowe statuetki „Kowali” – najstarszej w regionie świętokrzyskim nagrody dla firm – powędrowały do tych, którzy nie tylko stale inwestują w rozwój firmy i tworzą nowe miejsca pracy, ale również do tych, którzy mają znaczny wkład na polu działalność społecznej. – Jesteśmy dumni, że już w roku 1996 dostrzegliśmy znaczenie gospodarki i potrzebę jej rozwoju. Kolejnym powodem do dumy jest to, że po dwudziestu latach ciągle jest wielu kandydatów do tych statuetek. Pojawiają się nowi przedsiębiorcy na naszym terenie, a co za tym idzie powstają nowe miejsca pracy, co jest dla nas bardzo ważne. Przedsiębiorcy są dla nas dobrem gminnym – podkreślał Burmistrz Miasta i Gminy Morawica, Marian Buras tuż przed głównym punktem uroczystości, czyli wręczeniem statuetek za osiągnięcia w roku poprzednim.

Decyzją Kapituły, statuetka Złotego Kowala w tym roku powędrowała do firmy Usługi Transportowo Handlowe KAMILLO. Tegorocznego Srebrnego Kowala zdobyło Przedsiębiorstwo Handlowo Usługowe „Jawal” Spółka Jawna Waligóra Jan i Elżbieta Brązowego Kowala otrzymała firma Firma Handlowo-Usługowa Stochmal Tomasz.

Od 2002 roku, co pięć lat Kapituła Konkursu przyznaje dodatkowo Diamentową Odznakę, dla najlepszej firmy z terenu gminy Morawica, za całokształt działalności. Kryteria wyboru stanowi m.in.: wykorzystanie nowoczesnych technologii produkcji, wielkość oraz efekt inwestycji, liczba stworzonych miejsc pracy, wspieranie imprez kulturalnych, sportowych, placówek oświatowych i jednostek OSP w gminie. Diamentowa Odznaka trafiła do Piekarni Białogon.

Po uroczystym wręczeniu statuetek, Europoseł Bogdan Wenta, gratulując nagrodzonym podkreślił, że warto wspierać przedsiębiorców i ich działania. – Wspierając przedsiębiorców otrzymujemy wzrost zatrudnienia z jednej strony, a z drugiej wpływy z podatków, które służą do budowania i rozwoju infrastruktury w regionie – mówił eurodeputowany, a Wicewojewoda Świętokrzyski, Andrzej Bętkowski podkreślał znaczenie stworzenia przez władze gminy Morawica doskonałych warunków do rozwoju przedsiębiorstw. – Wzajemne zrozumienie na linii samorząd – przedsiębiorcy ma kluczowe znaczenie w rozwoju gospodarczym regionu. Objęty wiele lat temu kierunek rozwoju tej gminy dziś przynosi efekty przede wszystkim w dynamicznym wzroście miejsc pracy, a to niezwykle istotne – zaznaczył Wicewojewoda, Andrzej Bętkowski. W imieniu Marszałka Adama Jarubasa oraz przewodniczącego Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego gratulacje na ręce nagrodzonych przedsiębiorców złożył radny wojewódzki, Grzegorz Gałuszka. – Każdy jest kowalem swojego losu i wykuwa swój sukces. Życzę wam obyście te sukcesy odnosili jeszcze przez wiele lat – życzył radny, Grzegorz Gałuszka, składając serdeczne podziękowania dla przedsiębiorców za to, że aktywnie rozwijają swoje przedsiębiorstwa, a samorządowcy mogą czerpać z tego rozwoju dobre wzorce. Gratulacje i słowa uznania popłynęły tego dnia również w stronę władz Miasta i Gminy Morawica, a w imieniu wszystkich przedsiębiorców podziękowania za przychylność i wsparcie na ręce wójta Mariana Burasa złożył Prezes Stowarzyszenia Przedsiębiorców Gminy Morawica, Józef Dąbek. W imieniu Starosty Powiatu Kieleckiego, Michała Godowskiego, gratulacje złożyła Anna Ciołak, naczelnikie Wydziału Informacji i Promocji w Starostwie Powiatowym w Kielcach.

Zwieńczeniem uroczystej gali był koncert muzyki klasycznej w wykonaniu muzyków z Filharmonii Świętokrzyskiej – kwartetu „All Antico”.

CHARAKTERYSTYKA FIRM

DIAMENTOWA ODZNAKA

Piekarnia Białogon

Piekarnia Białogon to znana i ceniona marka na kieleckim rynku. Jej wizytówką są bogaty asortyment, dbałość o najdrobniejsze szczegóły, schludnie urządzone sklepy i punkty detaliczne oraz systematyczne udoskonalanie swojej oferty. Przedsiębiorstwo od ponad 20 lat dostarcza mieszkańcom naszego regionu świeże i aromatyczne wyroby.

Na świętokrzyskim rynku Piekarnia Białogon funkcjonuje od listopada 1991 roku. Właścicielem firmy jest Jacek Iwanowski, który dba o to, by wszystkie produkty sygnowane marką Piekarnia Białogon były zawsze jak najwyższej jakości i doskonale trafiały w gusta klientów, których liczba rośnie z dnia na dzień. Pieczywo i wyroby cukiernicze dowożone są do ponad 400 odbiorców na terenie Kielc i całego województwa. Wyroby piekarskie i cukiernicze dostarczane są także do sieci sklepów, marketów spożywczych, jak również do własnych punktów sprzedaży.

W przedsiębiorstwie łączy się nowoczesną technologię z tradycyjnymi metodami wypieku. Jednym z najpopularniejszych wyrobów piekarni jest Chleb Fitness, którego składniki poprawiają pracę układu trawiennego czy też chleb górski sporządzony na zakwasie czy sernik wiedeński, za który Piekarnia zdobyła wiele nagród i wyróżnień.

O dokonaniach Piekarni Białogon doskonale świadczą nagrody i wyróżnienia, które przedsiębiorstwo otrzymało na przestrzeni ostatnich lat. Dwukrotnie firma została między innymi laureatem Powiatowego Inspektoratu Pracy – Bezpieczna Piekarnia. Śmiało można powiedzieć, że Piekarnia Białogon już dawno wrosła w obraz świętokrzyskiego rynku piekarniczego. Warto też dodać, że znana i ceniona firma chętnie wspiera inicjatywy lokalne i akcje charytatywne.

ZŁOTY KOWAL

Usługi Transportowo Handlowe KAMILLO

Firma Tomasza Wojcieszyńskiego Usługi Transportowo Handlowe KAMILLO rozpoczęła działalność na terenie Gminy Morawica w 1991 roku. Początkowo firma prowadzona była w formie jednoosobowej działalności gospodarczej. Obecnie swoją działalność prowadzi na terenie już nie tylko całego kraju, ale i europy, zatrudniając 24 pracowników.

Od początku głównym trzonem działalności firmy jest transport ciężarowy materiałów sypkich, tj. kruszyw i grysów. Firma zajmuje się także sprzedażą kruszyw do betonu i mieszanek do budowy dróg i autostrad. Wszystkie materiały transportowane są nowoczesnymi samochodami, marki SCANIA, których załadunek często następuje w Kopalniach Województwa Świętokrzyskiego, w tym w Kopalni Morawica. Firma współpracuje z wieloma dużymi firmami, dostarczają towary na budowy wielu dróg krajowych, supermarketów i galerii, m.in.: Złotych Tarasów w Warszawie.

Transport budowlany stanowi dziś około trzydziestu 30% działalności firmy. Pozostałe 70% to transport wyrobów papierowych do krajów w całej Unii Europejskiej. Właściciel, Tomasz Wojcieszyński, jest jednym z założycieli Brzezińskiego Klubu Motocrossowego Racing i jednym z głównych wykonawców toru motocrossowego w Dębskiej Woli.

SREBRNY KOWAL

Przedsiębiorstwo Handlowo Usługowe „Jawal” Spółka Jawna Waligóra Jan i Elżbieta

Firma „Jawal” powstała w 1992 roku jako Spółka Cywilna, a jej założycielami byli Jan Waligóra i Janusz Sołtys. Początkowo działalność prowadzona była na wydzierżawionym placu z GS Morawica, a jej podstawowym asortymentem sprzedaży był węgiel, nawozy oraz materiały budowlane. W 1997 roku Spółka Cywilna została przekształcona na PHU Jawal Spółka Jawna Waligóra Jan i Elżbieta” i przeniesiona na nowo wybudowany własny plac w Morawicy przy ul. Działkowej. Poszerzony został także asortyment towarów o wyroby stalowe, pokrycia dachowe, hydroizolacje, ocieplenia, a także wszelkie materiały do budowy domu.

Firma realizuje duże inwestycje, a także obsługuje klientów indywidualnych, budując dla nich domy na wiele pokoleń. I chociaż klientami firmy są głównie mieszkańcy woj. Świętokrzyskiego, to coraz częściej samochody z towarem odwiedzają sąsiednie województwa.

Firma Jawal z każdym rokiem zdobywa większe zaufanie klientów i bardzo dynamicznie się rozwija, za co 2016 firma znalazła się w elitarnym gronie Gazel Biznesu. „PHU Jawal” zatrudnia na stałe około 20 osób, w tym kierowców, magazynierów, sprzedawców i pracowników biurowych. Warto dodać, że firma chętnie wspiera lokalne imprezy kulturalno-oświatowe oraz klub sportowy „Moravia”.

BRĄZOWY KOWAL

Stochmal Tomasz Firma Handlowo-Usługowa

Firma Handlowo-Usługowa Stochmal rozpoczęła swoją działalność 1 kwietnia 2003 roku. Właściciel Tomasz Stochmal prowadzenie składu materiałów budowlanych rozpoczął na 40 metrach kwadratowych w Bilczy. Początkowo sam obsługiwał klientów, których przybywało z każdym dniem, zarówno tych indywidualnych, jak i firm prowadzących duże inwestycje.

W 2006 roku firma rozbudowała swoją działalność o kolejną działkę naprzeciwko istniejącego już składu. Wtedy też firma poszerzyła swoją działalność o ciężką budowlankę dokupując potrzebny sprzęt i zatrudniając jednocześnie pięciu pracowników. Kolejni doszli w roku 2012, kiedy to firma znowu poszerzyła swoją działalność o kolejny profil, czyli transport.

W 2013 roku właściciel firmy zakupił działkę w Woli Morawickiej pod rozszerzenie inwestycji. Dokupił też specjalistyczne samochody do przewozu materiałów sypkich tak zwane ciągniki siodłowe z cementonaczepami. Na zakupionej działce powstała także hala magazynowa o powierzchni 500 metrów kwadratowych, gdzie mieści się hurtownia materiałów budowlanych z prawdziwego zdarzenia z magazynami. Zatrudnienie znalazły tez kolejne osoby. W chwili obecnej firma zatrudnia dwunastu pracowników. Ciesząca się szacunkiem klientów Firma Handlowo Usługowa Stochmal to dziś nie tylko skład materiałów budowlanych, ale także i usługi transportowe.

Galeria

Aktualności

Warsztaty świąteczne w Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie. Piękne wianki i radość tworzenia

W Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie odbyły się warsztaty rękodzielnicze, podczas których mieszkańcy mieli okazję nauczyć się zdobienia...

Polecamy