3.5 C
Kielce
wtorek, 1 lipca, 2025
Strona głównaAktualnościStatuetka ZPP w rękach starosty

Statuetka ZPP w rękach starosty

Zobacz

Starosta kielecki Mirosław Gębski wziął udział w uroczystej gali XXV Zgromadzenia Ogólnego ZPP, które odbyło się w Warszawie, 3 kwietnia 2019 r., podczas której zostały wręczone nagrody laureatom Ogólnopolskiego Rankingu Gmin i Powiatów. Wśród nich znalazł się powiat kielecki, który już po raz kolejny uplasował się w czołówce rankingu w kategorii powiatów powyżej 120 tys. mieszkańców.

Trwające dwa dni Zgromadzenie Ogólne Związku Powiatów Polskich miało jubileuszowy charakter, ponieważ po reaktywacji powiatów w 1998 r., odtworzony został także Związek Powiatów Polskich. Właśnie mija 20-ta rocznica jego powstania. Korporacja wręczyła uhonorowania związane ze swoim świętem. Otrzymali je te organizacje i osoby, które zasłużyły się w pracy na rzecz samorządów powiatowych, a także te, które od lat współpracują z ZPP.

Podczas uroczystej gali zostały wręczone także nagrody laureatom Ogólnopolskiego Rankingu Gmin i Powiatów. Wśród nich znalazł się powiat kielecki, który już po raz kolejny uplasował się w czołówce Ogólnopolskiego Rankingu Gmin i Powiatów w kategorii powiatów powyżej 120 tys. mieszkańców.

Maksymalną punktację powiat kielecki uzyskał m.in. za wysokość pozyskanych środków finansowych pochodzących z funduszy krajowych i za rozwój przedsiębiorczości. Doceniono też wprowadzone przez urząd i podległe mu jednostki rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańców, jak elektroniczny obieg dokumentów i korespondencji oraz system e-urząd. – Wprowadziliśmy system powiadamiania esemesem dzięki któremu osoby załatwiające sprawę w wydziałach kieleckiego Starostwa otrzymują wiadomość z powiadomieniem o statusie jej realizacji, np. informację o możliwości odebrania prawa jazdy czy decyzji administracyjnej. W rankingu liczyły się również otrzymane i utrzymane przez powiat certyfikaty, jak system zarządzania jakością, potwierdzony aktualnym Certyfikatem ISO 9001 – podkreśla starosta kielecki Mirosław Gębski.

Kieleckie Starostwo doceniono za udział w szkoleniach podnoszących kompetencje zawodowe nauczycieli i pracowników powiatowych jednostek oświatowych, a także przygotowanie propozycji kulturalno-edukacyjnych oraz imprez o charakterze sportowym dla mieszkańców. Związek Powiatów zwrócił też uwagę, że strona internetowa Starostwa Powiatowego w Kielcach jest przystosowana do potrzeb osób niedowidzących i niewidomych, a budynek urzędu jest też przyjazny dla niepełnosprawnych ruchowo i matek z dziećmi. Nie bez znaczenia było przeprowadzenie przez powiat programu polityki zdrowotnej. Starostwo stworzyło i oznakowało nowe ścieżki rowerowe, a także wspierało wiele ciekawych inicjatyw integrujących społeczność lokalną. Nie zapominamy również o tym, że jesteśmy powiatem o wyjątkowych walorach turystycznych i pragniemy wspierać wszystkie te przedsięwzięcia, które służą promocji naszej Małej Ojczyzny.

Zauważono działania z organizacjami pozarządowymi, utworzenie Rady Działalności Pożytku Publicznego. Nie bez znaczenia były projekty proekologiczne oraz na rzecz inwestycji i rozwoju. Doceniono przede wszystkim przedsięwzięcia służące rozbudowie infrastruktury drogowej, promujące edukację, ochronę zdrowia, pomoc społeczną, służące rozwojowi społeczeństwa informacyjnego i obywatelskiego. Powiat inwestuje w modernizację bazy geodezyjnej powiatu, która poprawi sprawność obsługi interesantów i skróci procesy przygotowywania różnego rodzaju inwestycji na terenie powiatu. Cieszy nas to, że mieszkańcy tak licznie budują swoje domy w powiecie.

– Zajęcie trzeciego miejsca to dla nas jako powiatu duże wyróżnienie. Jesteśmy powiatem o dużym potencjale rozwojowym, a Starostwo to urząd służący mieszkańcom, przychylny i otwarty na potrzeby naszych klientów – podkreśla starosta kielecki Mirosław Gębski.

Podczas zgromadzenia ZPP, delegaci dyskutowali o najważniejszych dla samorządów problemach, wypracowali stanowiska, które zostaną przekazane właściwym organom. Zatwierdzili rocznego sprawozdanie finansowe i przyjęli budżet na rok bieżący. Przedstawiciele członkowskich powiatów zmienili Statut Związku oraz przyjmą program działania organizacji na 2019 r.

Podczas drugiego dnia Zgromadzenia odbyły się dwie prelekcje dotyczące partnerstwa publiczno-prywatnego: „Partnerstwo publiczno-prywatne w praktyce działalności jednostek samorządu terytorialnego” oraz „Partnerstwo publiczno-prywatne w projektach drogowych: specyfika sektora oraz przykłady dobrych i złych praktyk w dotychczasowych projektach realizowanych w Polsce”.

Związek Powiatów Polskich od lat podejmuje działania, które pozwalają na wyróżnienie, a w konsekwencji na promocję osób angażujących się na rzecz lub w obszarze funkcjonowania jednostek samorządów terytorialnych, a także wprost samorządów terytorialnych.

Jednym z takich elementów jest prowadzony od 2003 roku Ogólnopolski Ranking Gmin i Powiatów. Ranking ten oparto na zasadzie bezpłatnego i dobrowolnego uczestnictwa wszystkich samorządów szczebla gminnego i powiatowego. Jest on jedynym w Polsce tego rodzaju przedsięwzięciem, zarządzanym na bieżąco przez ekspertów w trybie on-line.

Ranking trwa przez cały rok, a po jego zamknięciu ogłaszane są wyniki, a następnie – z reguły przy okazji Zgromadzenia Ogólnego ZPP – wszystkim laureatom wręczane są okolicznościowe dyplomy oraz nagrody.
Utrzymanie przez dany samorząd pierwszego miejsca w Rankingu co najmniej do końca danego roku, zgodnie z regulaminem, pozwala na uzyskanie tytułu „Dobrego Polskiego Samorządu”. Tytuł taki przysługuje tylko liderowi rankingu na koniec danego roku.

Ranking prowadzony jest w podziale na sześć kategorii jednostek samorządu terytorialnego. Samorządy sklasyfikowane w Rankingu są oceniane przez ekspertów ZPP według wielu kryteriów zgrupowanych w jedenastu grupach tematycznych takich jak: działania proinwestycyjne i prorozwojowe; rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańca oraz funkcjonowania jednostki samorządu terytorialnego; rozwój społeczeństwa informacyjnego; rozwój społeczeństwa obywatelskiego; umacnianie systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji; promocja rozwiązań z zakresu ochrony zdrowia i pomocy społecznej; promocja rozwiązań z zakresu edukacji, kultury i sportu; wspieranie działań na rzecz gospodarki rynkowej; promocja rozwią-zań ekoenergetycznych i proekologicznych; współpraca krajowa i międzynarodowa; oraz działania promocyjne.

Kolejność w Rankingu uzależniona jest od wyników osiąganych przez samorząd oraz zrealizowanych projektów.

Galeria

Aktualności

Dofinansowanie inwestycji polegających na wymianie źródeł ciepła ze środków budżetu gminy Chęciny na 2025 rok

                                                                                                                           OGŁOSZENIEo naborze wniosków na dofinansowanie inwestycji polegających na wymianie źródeł ciepła ze środków budżetu gminy Chęciny na 2025 rokTERMIN SKŁADANIA WNIOSKÓW: OD...

Polecamy