3.5 C
Kielce
sobota, 4 maja, 2024
Strona głównaAktualnościStarostowie przedstawili stanowiska

Starostowie przedstawili stanowiska

Zobacz

Obył się nadzwyczajny Konwent Powiatów Województwa Świętokrzyskiego, podczas którego starostowie wypowiedzieli się na temat wykorzystywania pieniędzy z Unii Europejskiej i funkcjonowania ogólnopolskiego systemu ochrony zdrowia.

W sali audytoryjnej Starostwa Powiatowego w Kielcach odbyło się nadzwyczajne posiedzenie Konwentu Powiatów Województwa Świętokrzyskiego. Uczestniczyło w nim 11 starostów. – Wystąpiła potrzeba, abyśmy zajęli stanowisko w dwóch sprawach, a mianowicie sytuacji w szpitalach i złym rozdysponowaniem środków unijnych w naszym województwie – mówił Edmund Kaczmarek, przewodniczący Konwentu.

O podjętych decyzjach podczas obrad konwentu mogliśmy się dowiedzieć na zorganizowanej konferencji prasowej. Starostowie wypracowali dwa stanowiska i jedno uzgodnienie, które dotyczyło żądań podwyżek pensji lekarzy z długim stażem pracy. Podjęto:

–  Stanowisko Konwentu Powiatów Województwa Świętokrzyskiego, skierowane do mieszkańców województwa w związku z nieprawdziwymi informacjami podawanymi przez niektórych działaczy Prawa i Sprawiedliwośc,

– Stanowisko – Apel Konwentu Powiatów Województwa Świętokrzyskiego do Ministra Zdrowia o podjęcie konkretnych działań zmierzających do zażegnania kryzysu w funkcjonowaniu ogólnopolskiego systemu ochrony zdrowia.

– Pierwsze stanowisko dotyczy sytuacji, w której niektórzy politycy partii rządzącej obwiniają Zarząd Województwa pod kierownictwem marszałka Adama Jarubasa, o nieefektywne wykorzystywanie pieniędzy z Unii Europejskiej, jakby zapominając o tym,  że system preumów jest bardzo korzystny dla samorządów gminnych i powiatowych. Preumowy nie mówią o przekazaniu dofinansowań, lecz stanowią pewne zapewnienie ich otrzymania, co minimalizuje ryzyko marnowania pieniędzy na opracowanie skomplikowanej dokumentacji. Pozwalają nam planować, a nie produkować dokumentację. System ten sprawdził i działa od 2006 roku – informował Edmund Kaczmarek, przewodniczący Konwentu, starosta jędrzejowski – Nasze województwo bardzo się rozwinęło. To wiać na każdym kroku, poprzez wiele inwestycji, wystarczy wyróżnić  ogromne inwestycje w oświacie, rozwój nowoczesnych technologii informatycznych, modernizację infrastruktury miast, miasteczek i mniejszych wsi, czy renowację zabytków.

– Oceniamy wydatkowanie środków unijnych  za właściwe. Widzimy za oknami zmiany, czy to poruszając się po wybudowanych i zmodernizowanych drogach, mostach i obwodnicach miast. Dobrym przykładem jest Uniwersytet im. Jana Kochanowskiego w Kielcach – dodał Michał Godowski, starosta kielecki.

W dokumencie możemy przeczytać m.in.: „My starostowie, uważamy, że  w naszym województwie mieszkają bardzo pracowici, uczciwi i mądrzy ludzie i wyrażamy przekonanie, że nie dadzą się zmanipulować nieprawdziwymi informacjami, które szkodzą rozwojowi gmin, powiatów i województwa świętokrzyskiego – naszej ”Małej Ojczyzny”.

Podczas spotkania poświęcono wiele uwagi złej sytuacji w systemie ochrony zdrowia. Starostowie z województwa świętokrzyskiego wyrażają głębokie zaniepokojenie narastającym w ostatnim okresie kryzysem w funkcjonującym systemie opieki zdrowotnej. Kryzys ten spowodowany w szczególności niedoborem kadry medycznej. Samorządy – Powiaty i Województwo są świadome swych obowiązków związanych z zapewnieniem opieki zdrowotnej społecznościom lokalnym, niemniej jednak bez konkretnych rozwiązań systemowych, o których podjęcie występują, nie mają żadnej możliwości, by zaistniałą sytuację zmienić.

– W apelu skierowanym do Ministra Zdrowia wskazujemy sześć sytuacji, które mogłyby w znaczny sposób poprawić ten stan – poinformował przewodniczący Konwentu.

Starostowie wnioskują o zabezpieczenie odpowiednich środków finansowych na zaspokojenie żądań płacowych lekarzy i pielęgniarek;analizę obecnego systemu kształcenia lekarzy w Polsce w kierunku ułatwienia dochodzenia do uzyskania specjalizacji; umożliwienie w większym zakresie zatrudniania lekarzy-rezydentów w szpitalach powiatowych; pełniejsze wykorzystanie doświadczenia zawodowego lekarzy posiadających I stopień specjalizacji o długoletniej praktyce, poprzez umożliwienie im samodzielnego pełnienia dyżurów; zintensyfikowanie działań na rzecz wykorzystania potencjału  podstawowej opieki zdrowotnej w procesie leczenia pacjentów. Zwracamy uwagę, że przy obecnym stopniu finansowania POZ-ty stanowią konkurencję dla szpitali w zakresie zapewnienia lekarzom lepszych warunków płacowych, przy znacząco niższym zakresie odpowiedzialności za pacjenta. W sytuacji, w której w szpitalach warunki pracy siłą rzeczy są mniej komfortowe, to POZ-ty często stanowią rzeczywistą konkurencję na rynku pracy; ułatwienie w zakresie uznawania kwalifikacji osób zza wschodniej granicy. Z uwagi na mniejsze niż w przypadku osób pochodzących z innych krajów bariery językowe, przy braku rodzimej kadry medycznej, takie działania są konieczne; umożliwienie łączenia dyżurów na oddziałach pokrewnych w podobny sposób jak to reguluje rozporządzeni Ministra Zdrowia z grudnia 2017 roku.

– Poprzez dzisiejsze spotkanie chcemy pokazać jedność samorządów oraz zwrócić uwagę na ważny problem. Samorządy bez wsparcia rządu nie są w stanie z własnych budżetów spełnić oczekiwania finansowe personelu medycznego – mówił starosta kielecki.

W Konwencie Starostów oraz w konferencji prasowej uczestniczyli także członek Zarządu Powiatu w Kielcach Bogdan Gierada i członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Marek Szczepanik.

Aktualności

233. rocznica uchwalenia Konstytucji 3-go Maja

W stolicy województwa świętokrzyskiego, tak jak i we wszystkich miastach na terenie naszego kraju uroczyście obchodzony jest kolejny jubileusz...

Polecamy