Grupa Literacka TPZM Bocianie Gniazdo wprowadza do swego programu działania innowacje służące rozwojowi intelektualnemu jej członków i powstawaniu dzieł godnych uwagi czytelników XXI wieku. Współpraca z podmiotami naukowymi, organizowanie imprez kulturalnych, promowanie najnowszych wydawnictw regionalnych i nie tylko, przyciąga, uczy i bawi.
Na początku lutego, w Samorządowym Centrum Kultury w Morawicy, przedstawiciele Urzędu Miasta i Gminy Morawica, pisarze, poeci, chórzyści, powitali znanego kieleckiego naukowca, historyka literatury, poetę, prozaika dramaturga, eseistę Stanisława Józefa Rogalę o pseudonimie literackim Józef Pietrzyk. Dzieciństwo, młodość Pana Stanisława w sposób bardzo życzliwy, nieomal przyjacielski przedstawiła przewodnicząca grupy literackiej Bocianie Gniazdo Daniela Kowalska. Sam twórca z dużym sentymentem wspominał Zrecze Chałupczańskie koło Chmielnika, gdzie przyszedł na świat 9 października 1948 roku, jako piąte, najmłodsze dziecko Józefa i Stanisławy. Utrzymywali się z rolnictwa. W 1959 roku rodzina Rogali po spaleniu się ich gospodarstwa zamieszkała w Kielcach. Mały Stanisław rozpoczął naukę w Szkole Podstawowej nr 10, następnie od 1962 r. w V Liceum Ogólnokształcącym im. ks. Piotra Ściegiennego. Jako licealista uczestniczył w zebraniach Klubu Literackiego „Ponidzie” w Rożnicy. Umiłowanie literatury towarzyszyło mu w każdej dziedzinie jego życia. W 1996 roku obronił dysertację doktorską na Uniwersytecie Opolskim na temat Pisarstwo Kazimierza Kowalskiego, jej promotorem był prof. dr hab. Piotr Obrączka.
Trzeba być bardzo pracowitym pisarzem, aby już w 2013 roku świętować wydanie sześćdziesiątej książki sygnowanej nazwiskiem Stanisława Rogali i 150 książek wydanych pod jego redakcją. Warto przypomnieć, że pierwsza pozycja twórcza nosiła tytuł Modlitwa o grzech i już w 1978 roku była nagrodzona. Gratulujemy Panu doktorowi Stanisławowi Rogali z całego serca tak wielu osiągnięć, znaczących nagród i życia godnego pochwały.
Z wielkim zainteresowaniem, a może i największym, uczestnicy spotkania wsłuchiwali się w streszczenia powieści Stanisława Rogali. Nikt lepiej nie zachęciłby do poznania własnej twórczości niż sam sprawca. Mamy nadzieję, że ostatnie pozycje wydane już po roku 2013, będą w centrum zainteresowania czytelników Biblioteki im. Jana Pawła II w Morawicy.
Utwory artystyczne i opracowania naukowe Stanisława Rogali drukowane były w ponad stu publikacjach zbiorowych. Od początku 2011 roku S. Rogala społecznie redaguje i wydaje kwartalnik „Nad Kamienną”, w którym zamieszczane są również osiągnięcia twórców Bocianiego Gniazda. Wiele radości sprawił Bohaterowi Wieczoru koncert w wykonaniu chóru TPZM, jak również wiele upominków, gratulacji, serdecznych uścisków i bezsprzecznie… dymiąca kapusta z grochem, specjalnie przygotowana przez prezes TPZM, Zofię Soboń.