3.5 C
Kielce
piątek, 22 listopada, 2024
Strona głównaAktualnościSrogie konsekwencje za zachowanie 41-latka

Srogie konsekwencje za zachowanie 41-latka

Zobacz

Najbliższe 3 miesiące w areszcie spędzi 41-letni mieszkaniec powiatu kieleckiego. Mężczyzna ten jest podejrzany o zniszczenie mienia, groźby karalne oraz znęcanie się nad byłą partnerką. Mężczyźnie grozi do 5 lat pozbawienia wolności.

W miniony piątkowy wieczór, w jednej z podkieleckich miejscowości na posesji 33-latki pojawił się jej były partner, który usilnie chciał dostać się do wnętrza domu. Gdy nie został wpuszczony, otworzył zaparkowanego na działce seata, podpalił jego wnętrze i uciekł. 58-letni właściciel auta zdołał ugasić ogień przed przyjazdem służb, a wartość strat wycenił na kwotę 10000 złotych. Sprawą zajęli się mundurowi z Komisariatu Policji w Chęcinach, którzy w niedzielny poranek zatrzymali 41-letniego mieszkańca powiatu kieleckiego. Jak się okazało nie dość, że mężczyzna podpalił cudzy pojazd, to jeszcze w kierunku kobiety oraz 58-latka kierował groźby. Finalnie mężczyzna odpowie za zniszczenie mienia, groźby oraz znęcanie się nad 33-latką, do którego dochodziło podczas trwania ich związku. W poniedziałek kielecki sąd przychylił się do wniosku prokuratury i zastosował wobec 41-latka trzymiesięczny areszt tymczasowy.  

Czym jest przemoc w rodzinie

Przemoc w rodzinie to każde celowe działanie lub brak działania, na przykład zaniedbania, które powodują krzywdę i cierpienie fizyczne albo psychiczne członka rodziny. Sprawca przemocy wykorzystuje przewagę nad ofiarą i narusza jej podstawowe prawa, takie jak godność, wolność i nietykalność cielesną.

Formy przemocy

Ofiarą przemocy w rodzinie może być każdy – dziecko, osoba z niepełnosprawnościami, małżonek, partner, osoba starsza.

Kiedy wzywasz policję

Jeśli czujesz, że bezpieczeństwo twoje albo twoich bliskich jest zagrożone – nie zastanawiaj się – natychmiast wezwij policję. 

Pod jaki numer dzwonisz

Jeżeli z jakichś powodów nie chcesz dzwonić na policję, możesz skontaktować się z „Niebieską Linią” pod numerem 800 120 002 – konsultanci pomogą ci, powiedzą ci, co najlepiej zrobić w twojej sytuacji.

Niebieska linia jest bezpłatna i czynna całą dobę.

Pamiętaj, Niebieska Linia to nie jest numer alarmowy! Jeżeli czyjeś zdrowie lub życie jest bezpośrednio zagrożone – ​dzwoń pod numer 112 

Co zrobi policja

Gdy policja przyjedzie, w zależności od sytuacji, może:

Podczas interwencji możesz powiedzieć policjantom, że chcesz złożyć zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Funkcjonariusze poinformują cię o dalszych krokach.

Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa możesz również złożyć samodzielnie w dowolnym momencie. Skontaktuj się z najbliższym komisariatem policji.

Niebieskie Karty to procedura, podczas której przedstawiciele różnych instytucji publicznych współpracują ze sobą, aby pomóc osobie dotkniętej przemocą w rodzinie. W skład specjalnego zespołu wchodzą, między innymi policjant, psycholog, lekarz, pracownik społeczny. Zespół ten przygotowuje plan pomocy pokrzywdzonej osobie, wspiera ją i dba o jej bezpieczeństwo.

Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa to informacja o sytuacji, która może być przestępstwem. Gdy policja dostanie takie zgłoszenie, ma obowiązek zająć się sprawą.

 

Opr. MPK

Źródło KMP w Kielcach

Aktualności

Konkurs Literacki: „Piękno stworzenia. Człowiek i wartości w twórczości Świętego Jana Pawła II”

Konkurs Literacki: "Piękno stworzenia. Człowiek i wartości w twórczości Świętego Jana Pawła II" Przedłużony termin zgłoszeń! Wiersze i opowiadania (wspomnienia) należy przesyłać na adres...

Polecamy