Widowiskowy Teatr Ognia, koncerty, chęcińskie zabytki i spacer z przewodnikami urokliwymi uliczkami królewskiego miasta, a to wszystko pod osłoną nocy. 3 sierpnia, już po raz szesnasty, odbyło się Nocne Zwiedzanie Zabytków Chęcin. Wydarzenie przyciągnęło wielu miłośników historii, zarówno z regionu, jak i z całego kraju.
Nocne Zwiedzanie Zabytków Chęcin to coś więcej niż tylko zwyczajne zwiedzanie. To swoista podróż przez karty historii, która na długo pozostawia w pamięci uczestników wyjątkowe wspomnienia i wrażenia. Nocna aura dodaje chęcińskim zabytkom niepowtarzalnego charakteru, a mnogość atrakcji w postaci koncertów muzycznych i występów sprawia, że wydarzenie to staje się prawdziwą ucztą dla zmysłów.
Uczestników 16. Edycji Nocnego Zwiedzania Zabytków Chęcin przy hali widowiskowo-sportowej przywitał burmistrz Gminy i Miasta Chęciny, Robert Jaworski, który wprowadził wszystkich w atmosferę nadchodzących atrakcji, podkreślając wyjątkowy charakter tego wydarzenia. – Bardzo się cieszę, że tak licznie przyjechaliście Państwo całymi rodzinami z różnych zakątków Polski po to, aby wziąć udział w tym wyjątkowym wydarzeniu. Chęciny należą do takich miasteczek, które posiadają niezwykły potencjał historyczny, jak i przyrodniczo-kulturowy. Dzięki naszym licznym obiektom dziedzictwa kulturowego i legendom, pod osłoną nocy, można tu cofnąć się w czasie i wczuć w atmosferę królewskiego miasteczka. Życzę Państwu niezapomnianych wrażeń podczas odkrywania jego tajemnic – mówił burmistrz.
Wieczór rozpoczął się w klimatycznych wnętrzach Klasztoru Ojców Franciszkanów od koncertu podopiecznych Ośrodka „San Damiano”. W świątyni zgromadzonych powitał gwardian o. Sylwester Miecznik. Melodie płynące spod sklepienia klasztoru stworzyły niezapomnianą atmosferę, idealnie wprowadzając uczestników w nastrój nocnego zwiedzania. Następnie pięć grup wraz z przewodnikami – Grzegorzem Jędrzejczykiem, Renatą Dudzik-Gruszką, Bogusławą Poczętą, Sławomirą Jambor oraz Pawłem Jaroszem – wyruszyło na nocną wędrówkę po średniowiecznych uliczkach królewskiego miasta.
Podczas spaceru po Chęcinach, uczestnicy mieli okazję podziwiać liczne zabytki, które skrywają w sobie historię minionych wieków. Na trasie zwiedzania znalazły się m.in. Klasztor Sióstr Bernardynek, czy zabytkowa kamienica „Niemczówka”. Uczestnicy mieli okazję zwiedzić również nowy produkt turystyczny, jakim jest zrewitalizowana XVII-wieczna synagoga, w którym powstało Centrum Pamięci Kultury Żydowskiej. Tam czekał na nich wyjątkowy koncert muzyki klezmerskiej w wykonaniu Urszuli Makosz. Z kolei podczas zwiedzania kościoła parafialnego można było wysłuchać występu lokalnej artystki Julii Kasprzyk.
Rynek Górny również stał się sceną dla kolejnych artystycznych wydarzeń. Przed licznie zgromadzoną publicznością zaprezentowała się kolejna, lokalna artystka – Eliza Gajek. Następnie na uczestników czekał spektakularny pokaz Teatru Ognia LABAREDA, tworząc widowisko pełne magii i sztuki. Ogniste show, które rozświetliło nocne niebo, wzbudziło zachwyt i aplauz widzów, dodając wieczorowi niepowtarzalnego uroku.
Kulminacją nocnego zwiedzania była wędrówka Szlakiem Króla Łokietka, a następnie Ścieżką Mnicha na Zamek Królewski. Tam, w atmosferze tajemnicy i magii, uczestnicy spotkali się z Białą Damą, której historia od lat fascynuje odwiedzających.
Nad bezpieczeństwem uczestników czuwali druhowie z OSP w Tokarni oraz funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Chęcinach.