Do sześciu piekoszowskich szkół już trafił nowoczesny sprzęt. Są roboty do nauki programowania, monitory i dywany interaktywne, tablety, laptopy i edukacyjne oprogramowanie. Całość zadania opiewa na kwotę blisko 900 tysięcy złotych, z czego 790 tysięcy władze gminy Piekoszów pozyskały z unijnego dofinansowania. W ramach projektu szkolenia przeszli już nauczyciele. Z początkiem lutego ruszyły też szkolenia uczniów.
W ramach projektu pod hasłem „Nowoczesne technologie w aktywnej szkole” zakupionych zostało osiemnaście monitorów interaktywnych, osiemnaście laptopów z oprogramowaniem, 57 zestawów do nauki programowania, w skład którego wchodzą: robot edukacyjny, tablet i dodatkowe wyposażenie, a także dywany interaktywne. W każdej z sześciu szkół biorących udział w projekcie powstaną też pracownie terminalowe. Nowoczesny sprzęt pozwoli nauczycielom na prowadzenie z uczniami inspirujących, interaktywnych zajęć, podczas których można korzystać z bogatej biblioteki gotowych materiałów: grafik, zdjęć, wzorów, rysunków i animacji wyświetlanych na dużych monitorach.
Nowoczesny sprzęt interaktywny z najwyższej półki już trafił do sześciu piekoszowskich szkół biorących udział w projekcie. Ciekawe zajęcia z wykorzystaniem tablic i dywanów interaktywnych, a nawet robotów już są prowadzone przez nauczycieli w szkołach w Zajączkowie, Rykoszynie, Łosieniu, Micigoździe, Piekoszowie i w Jaworzni. Zanim jednak ruszyły nietypowe lekcje przyszłości, nauczyciele przeszli specjalistyczne szkolenia. – Szkolenie dla jedenastu informatyków z sześciu szkół objęło dwadzieścia godzin nauki dotyczącej podniesienia ich kompetencji w zakresie programowania. Natomiast czterdziestu nauczycieli poszczególnych przedmiotów z sześciu szkół odbyło szkolenie w zakresie wykorzystania Technologii Informacyjno Komunikacyjnej podczas zajęć. Każdy z pedagogów odbył 110 godzin zajęć teoretycznych i praktycznych, z czego 54 godziny stanowiły wykłady w budynku szkoły w Piekoszowie. Zajęcia odbyły się w dwóch grupach. Natomiast szkolenia praktyczne nauczyciele przeszli w placówkach, w których uczą – mówi Justyna Robak, koordynator projektu z ramienia Urzędu Gminy Piekoszów.
Wszystkie szkolenia poprowadzili wykładowcy z firmy College Medyczny Adrian Lipa. Firma ta została wyłoniona w drodze zapytania ofertowego. – Dzięki nowoczesnym zestawom, jakie trafiły do piekoszowskich szkół, nauczyciele mogą prowadzić z uczniami interaktywne i niezwykle ciekawe, a także bardzo inspirujące do dalszej nauki zajęcia. Do wykorzystania pedagodzy mają różnego rodzaju gotowe grafiki, zdjęcia, wzory, a nawet animacje wyświetlane na dużych monitorach. Natomiast nauka programowania przyjmie formę zabawy w postaci wydawanych robotom komend przez dzieci – mówili szkoleniowcy prowadzący zajęcia z nauczycielami.
Zdaniem wójta gminy Piekoszów, Zbigniewa Piątka, projekt pod nazwą „Nowoczesne technologie w aktywnej szkole”, na który pozyskano bardzo wysokie unijne dofinansowanie, jest jednym z najbardziej innowacyjnych projektów realizowanych na terenie gminy Piekoszów. – Nowoczesny sprzęt, tablice i dywany interaktywne, a nawet roboty to już nie tylko wyrównywanie szans edukacyjnych. My poszliśmy zdecydowanie o krok milowy dalej, dając naszym uczniom możliwość zdobycia dodatkowej wiedzy oraz szczególnych kompetencji. Według mnie nowoczesne technologie to właściwy kierunek rozwoju edukacyjnego – podkreśla wójt, Zbigniew Piątek.
Nauczyciele już zakończyli szkolenia, a tuż po feriach rozpoczęli prowadzenie zajęć pozalekcyjnych w ramach projektu. Każda klasa począwszy od zerówek, a skończywszy na klasach ósmych odbędzie aż dwadzieścia godzin niezwykle ciekawych zajęć. Dziesięć z nich obejmie szkolenia w zakresie wykorzystania Technologii Informacyjno Komunikacyjnej, a przez kolejne dziesięć godzin uczniowie nauczą się programowania. W sumie szkolenia przejdzie ponad tysiąc uczniów z sześciu szkół z terenu gminy Piekoszów. Wszyscy otrzymają certyfikaty uczestnictwa w projekcie, którego zwieńczeniem będzie konkurs Mistrz Kompetencji Cyfrowych.
Na realizację projektu gmina Piekoszów pozyskała nieco ponad 790 tysięcy złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego w ramach poddziałania „Rozwój edukacji kształcenia ogólnego w zakresie stosowania TIK”. Całość zadania opiewa na kwotę 893 tysięcy złotych.