3.5 C
Kielce
sobota, 23 listopada, 2024
Strona głównaAktualnościSprawy społeczne na komisjach

Sprawy społeczne na komisjach

Zobacz

O rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych, programie ochrony zdrowia i o programie przeciwdziałania przemocy w rodzinie rozmawiano podczas Komisji Zdrowia, Rodziny i Spraw Społecznych, Edukacji, Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji Powiatu.

W posiedzeniach komisji uczestniczył starosta kielecki Michał Godowski, wiecestarosta – Zenon Janus, członek Zarządu Powiatu – Bogdan Gierada oraz skarbnik powiatu – Maria Klusek, która zapoznała radnych z wprowadzonymi zmianami w budżecie powiatu kieleckiego oraz wieloletnią prognozą finansową.

Podczas komisji, radni przyjęli „Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego Powiatu Kieleckiego na lata 2018-2022”, który przedstawił naczelnik Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej – Stanisław Furmanek.

Zgodne z przepisami ustawy o ochronie zdrowia psychicznego oraz Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 8 lutego 2017 r. w sprawie Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2018-2022, powiat kielecki jest zobowiązany do opracowania, realizacji, koordynowania i monitorowania powiatowego programu ochrony zdrowia psychicznego.

– W czerwcu 2017 roku, Zarząd Powiatu powołał zespół koordynujący przygotowania tego programu, który także będzie zajmował się jego realizacją – powiedział naczelnik Furmanek.

Program zawiera propozycję planowanych działań w obszarze zdrowia psychicznego, diagnozę aktualnego stanu zdrowia, mieszkańców powiatu oraz cele polityki zdrowotnej w zakresie ochrony zdrowia psychicznego.

– Program określa strategię działań mających na celu zapewnienie osobom z zaburzeniami psychicznymi wielostronnej opieki adekwatnej do ich potrzeb, a także dostęp do tej opieki oraz innych form opieki pomocy niezbędnych do życia w środowisku rodzinnym i społecznym. Mają też być  prowadzone działania na rzecz zapobiegania stygmatyzacji i dyskryminacji osób z zaburzeniami psychicznymi – dodaje naczelnik.

Radni przyjęli Powiatowy Program Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie na lata 2018-2022.

– Opracowując ten program, oparliśmy się na współpracy z policją, organizacjami pozarządowymi i gminnymi zespołami interdyscyplinarnymi,  na których najbardziej ciąży odpowiedzialność za przeciwdziałanie przemocy – powiedziała Anna Bielna, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kielcach.

Podczas komisji przyjęto „Sprawozdania z realizacji zadań w 2017r. przez Powiatowy Ośrodek Zatrudnienia i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w zakresie rehabilitacji zawodowej osób niepełnosprawnych”, które przedstawił Stanisław Marek Krak, kierownik Powiatowego Ośrodka Zatrudnienia i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Galeria

Aktualności

Rekordowy Przegląd Piosenki Popularnej w Piekoszowie – wyjątkowe talenty na deskach kina „Piksel”

Po raz kolejny w Piekoszowie odbył się Przegląd Piosenki Popularnej, który w tym roku wyróżnił się rekordową liczbą...

Polecamy