3.5 C
Kielce
poniedziałek, 18 listopada, 2024
Strona głównaKulturaSpotkanie z historią i architekturą w Mauzoleum w Michniowie

Spotkanie z historią i architekturą w Mauzoleum w Michniowie

Zobacz

W Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie, oddziale Muzeum Wsi Kieleckiej, 21 października odbędzie się Spotkanie pt. „Historia. Pamięć. Architektura”. Zwiedzanie autorskie obiektu przeprowadzi projektant Mauzoleum Mirosław Nizio.

Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie to miejsce, które pamięta o wszystkich ofiarach represji na polskiej wsi w czasie II wojny światowej. Przez lata próby zachowania pamięci o zamordowanych mieszkańcach polskich wsi ewoluowały i przekształcały się w coraz bardziej zaawansowane formy. Dostosowując się do rozwijających się warunków technicznych i multimedialnych Mauzoleum w Michniowie zmieniało swój wygląd i metody przekazu historycznego. Zmieniało się również miejsce ekspozycji. Zaraz po wojnie była to Izba Pamięci wkrótce zastąpiona przez Dom Pamięci Narodowej. W latach 80-tych ubiegłego wieku nie doszło do realizacji gmachu Mauzoleum na wzgórzach naprzeciwko michniowskiej mogiły. Wymogi nowoczesnego budynku mieszczącego w sobie wystawę ukazującą martyrologię mieszkańców polskich wsi, a jednocześnie będącym pomnikiem – symbolem ich ofiary spełnił projekt Mirosława Nizio z pierwszej dekady XXI wieku.

Historia i architektura

21 października 2021 r. w Mauzoleum w Michniowie na Spotkaniu z Historią i Architekturą będzie omawiana drogę rozwoju form wyrazu jakie przechodzą modernizowane obecnie instytucje muzealne. Organizatorzy odpowiedzą  na pytanie jakich rozwiązań architektonicznych użyć w instytucjach kultury i muzeach martyrologicznych. Jakie są potrzeby odwiedzających multimedialne muzeum i czy użyte formy rzeczywiście spełniają swoje funkcje. Jakie stoją wyzwania i problemy przed tworzącymi ekspozycje martyrologiczne. Jak projektować i budować, aby narracja historyczna współgrała z narracją architektoniczną.

Plakat promujący wydarzenie
Plakat promujący wydarzenie

W wielu europejskich instytucjach kultury odnaleziono wspólną drogę dla przedstawienia historycznych wydarzeń poprzez ekspresję form architektonicznych. Październikowe spotkanie w Mauzoleum rozpocznie cykl spotkań omawiających historyczno-architektoniczne wyzwania instytucji kultury w Polsce i na świecie.

W programie tegorocznego Spotkania z Historią i Architekturą przewidziane jest wystąpienie projektanta Mauzoleum w Michniowie pana Mirosława Nizio oraz zwiedzanie autorskie obiektu.

Mirosław Nizio to ekspert z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie projektowania przestrzeni publicznych: architektury, muzeów, ekspozycji historycznych, wystaw, pomników pamięci oraz kompleksowych koncepcji rewitalizacji terenów poprzemysłowych i przestrzeni miejskich. Jest jest jednym z lepiej znanych architektów przestrzeni publicznych w Polsce. Projekt Mauzoleum otrzymał prestiżową nagrodę European Property Awards 2011 dla najlepszego projektu budynku użyteczności publicznej.

W 2006 roku, za pracę nad wystawą stałą Muzeum Powstania Warszawskiego, Mirosław Nizio otrzymał Złoty Krzyż Zasługi, a za wkład w powstanie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN został uhonorowany Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2015).

W programie zaplanowano również prezentację wystawy pt. „Architektura pamięci” autorstwa dr Katarzyny Jedynak oraz Bartosza Bętkowskiego. Wystawa na przykładzie historii powstania michniowskiego muzeum, przedstawia rolę architektury i sztuki jako narzędzia, do godnej realizacji idei komemoracji tragicznych wydarzeń z okresu II wojny światowej. Na wystawie bogato ilustrowanej zdjęciami obiektów architektonicznych, obejrzeć można będzie makietę Mauzoleum w Michniowie, formę rzeźbiarską projektu Mauzoleum z lat 80. XX w. autorstwa Gustawa Hadyny, jak również kilka rzeźb Wacława Staweckiego autora Piety Michniowskiej.

Wydarzenie odbędzie się o godzinie 15, wstęp wolny.

Galeria

Aktualności

Uwaga przy inwestowaniu przez Internet

W dzisiejszych czasach inwestowanie przez Internet jest coraz bardziej popularne. Nie wychodząc z domu możemy m.in. obracać akcjami giełdowymi...

Polecamy