3.5 C
Kielce
sobota, 2 listopada, 2024
Strona głównaKulturaSpotkanie z dziennikarzem, pisarzem i poetą Andrzejem Piskulakiem

Spotkanie z dziennikarzem, pisarzem i poetą Andrzejem Piskulakiem

Zobacz

18 listopada w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Witolda Gombrowicza w Kielcach odbyło się spotkanie autorskie z mieszkańcem gminy Zagnańsk Andrzejem Piskulakiem – dziennikarzem, redaktorem, publicystą, pisarzem, autorem tomików wierszy, powieści i dramatów. Wydarzenie było poświęcone jego najnowszym publikacjom. O oprawę artystyczną spotkania zadbał Chór Con Passione oraz aktorzy teatru Fundacji Studio TM.

Spotkanie autorskie w artystycznej oprawie

Biblioteka Publiczna w Kielcach organizuje spotkania z twórcami z regionu, którzy związani są z nim nie tylko jako z miejscem tworzenia, ale też emocjonalnie, którzy sercem i duszą są blisko kultury ziemi świętokrzyskiej. Z końcem listopada odbyło się takie spotkanie z Andrzejem Piskulakiem, mieszkańcem gminy Zagnańsk i uznanym w regionie publicystą.

Wydarzenie poprowadził ks. prof. Zbigniew Trzaskowski. W części pierwszej aktorzy teatru Fundacji Studio TM odczytali fragmenty wierszy poety Andrzeja Piskulaka. Następnie rozmawiano o powieści „Basztar” tegoż autora. Była to doskonała okazja, aby porozmawiać z nim i zadać kilka pytań odnośnie jego twórczości. Wreszcie przyszedł czas na część poświęconą bibliografii literackiej Edwarda Zymana „Świat jest zawsze obok” autorstwa Andrzeja Piskulaka. Na koniec wspomniano o dziele Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej, czyli bibliografii Andrzeja Piskulaka. Oprawę artystyczną wydarzenia zapewnił Chór Con Passione. – Było to spotkanie poświęcone książkom, które miały mieć swoje premiery w innym czasie, jednak z powodu pandemii zostały one skomasowane dzisiaj. Dziękuję za możliwość przedstawienia państwu mojej twórczości – mówił Andrzej Piskulak.

Podczas spotkania padło wiele pochlebnych słów na temat twórczości Andrzeja Piskulaka. – W książce pod tytułem „Basztar” pokazane jest mistrzostwo autora jako dziennikarza i rozmówcy, który przeprowadza wspaniałe wywiady. Do każdego z nich jest świetnie przygotowany, z czego wynikają wspaniałe teksty – mówił Andrzej Dąbrowski, dyrektor Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach.

Na zakończenie wójt gminy Zagnańsk Wojciech Ślefarski podziękował zebranym za uświetnienie swoją obecnością tak wyjątkowego spotkania. – To bardzo ważne wydarzenie promujące dorobek artystyczny Andrzeja Piskulaka, wspaniałego autora, dziennikarza, publicysty. Panu profesorowi Zbigniewowi Trzaskowskiemu dziękuję za piękną analizę jego twórczości i rozłożenie na czynniki pierwsze słowa „basztar”, jestem pod ogromnym wrażeniem. Główny bohater spotkania, pan Andrzej ma na swoim koncie bardzo bogaty dorobek artystyczny, czego mu serdecznie gratuluję i życzę kolejnych lat wspaniałej twórczości – podsumował wójt Wojciech Ślefarski.

Po zakończeniu części oficjalnej przyszedł czas na ciekawe rozmowy przy kawie, herbacie i słodkim poczęstunku.

Kilka słów o Andrzeju Piskulaku

Andrzej Piskulak urodził się 23 maja 1959 roku. Od wielu lat jest związany z gminą Zagnańsk. W latach 1997-2000 był kierownikiem wydań kieleckich „Kuriera Polskiego” i redaktorem naczelnym między innymi „Gazety Staropolskiej” o zasięgu wojewódzkim, Świętokrzyskiego Magazynu Kulturalno-Artystycznego „Dedal”. Pełnił funkcję sekretarza redakcji w czasopismach: „Świętokrzyski Kwartalnik Literacki i dwumiesięcznik kulturalno-artystyczny „Wici.Info”.

Jego debiut literacki to kolumna wierszy w 1978 roku na łamach miesięcznika „Przemiany”. W latach 1986-1990 współpracował z „Gazetą Młodych” jako reportażysta, „Inspiracjami” jako felietonista i „Nowymi Książkami” jako recenzent, a w latach 1989-2000 organizował w Kielcach warsztaty literackie pod patronem „Okolic”. Jest także twórcą i założycielem wielu lokalnych gazet gminnych. Był również między innymi dziennikarzem Katolickiej Agencji Informacyjnej.

Andrzej Piskulak jest autorem kilku tysięcy artykułów dziennikarskich i publicystycznych, a także kilkuset wierszy wydanych w pięciu tomikach, kilku antologiach oraz w prasie kulturalnej i literackiej. To autor wielu książek dotyczących regionu, a także zdobywca szeregu nagród i wyróżnień. Odznaczony został między innymi: Złotym i Brązowym Krzyżem Zasługi oraz Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Galeria

Aktualności

Zdaniem senatora Krzysztofa Słonia: Zdaniem senatora Krzysztofa Słonia:

W tradycji polskiej pierwsze dwa dni listopada czyli zarówno Uroczystość Wszystkich Świętych jak i Zaduszki to wyjątkowy czas. Towarzyszy...

Polecamy