3.5 C
Kielce
sobota, 11 stycznia, 2025
Strona głównaAktualnościSpotkanie z członkami Uniwersytetu Trzeciego Wieku - debata ewaluacyjna

Spotkanie z członkami Uniwersytetu Trzeciego Wieku – debata ewaluacyjna

Zobacz

Funkcjonariusz Wydziału Poszukiwań i Identyfikacji Osób Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach asp. szt. Wojciech Blicharski wraz z policjantami z Komendy Powiatowej Policji w Jędrzejowie, w ramach debaty ewaluacyjnej pn. ,,Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ” spotkali się w czwartek z członkami jędrzejowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. W trakcie spotkania asp. szt. Wojciech Blicharski omówił tematykę zaginięć osób. W dalszej części debaty jędrzejowscy policjanci przypomnieli metody i sposoby działania oszustów.

W czwartek funkcjonariusz Wydziału Poszukiwań i Identyfikacji Osób asp. szt. Wojciech Blicharski z Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach wraz z policjantami z jędrzejowskiej komendy spotkali się z seniorami, członkami jędrzejowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, z którymi przeprowadzili debatę ewaluacyjną pn. ,,Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ”. Spotkanie rozpoczął Naczelnik Wydziału Prewencji nadkom. Grzegorz Więckowski, który omówił założenia spotkania oraz przypomniał postulaty zgłaszane przez seniorów na debacie w grudniu 2023 roku.

Następnie głos zabrał asp. szt. Wojciech Blicharski z Wydziału Poszukiwań i Identyfikacji Osób, pełniący na co dzień służbę w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Kielcach, który omówił tematykę zaginięć osób. Policjant szczegółowo wyjaśniał, jakie są przyczyny zaginięć, jak zapobiegać takim sytuacją oraz co zrobić, gdy już zaginie senior. Przypominał, aby zaopatrzyć naszego bliskiego w akcesoria mogące ułatwić ustalenie miejsca jego przebywania np. opaskę z funkcją GPS, zadbać aby zawsze miała przy sobie telefon komórkowy, czy też wszyć w ubranie kartkę z adresem i numerem kontaktowym. Asp. szt. Wojciech Blicharski przypomniał o prowadzonej kampania #JestemTuCZEKAM przygotowanej przez Biuro Komunikacji Społecznej Komendy Głównej Policji oraz Biuro Kryminalne Komendy Głównej Policji, której partnerami akcji są: Fundacja “ITAKA”- Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych, Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Stowarzyszenie Alzheimer Polska.

Kolejnym punktem debaty było omówienie metod i sposobów działania przestępców, których ofiarami padają osoby starsze, w podeszłym wieku, a także coraz częściej młodzi ludzie. Zebrani wysłuchali wskazówek dotyczących właściwego postępowania w kontaktach z potencjalnymi oszustami posługującymi się metodą „na wnuczka”, „na policjanta”, „kuriera”, ale nie tylko. Nie zabrakło instrukcji, jak zdemaskować oszusta, oraz jak zachować się w przypadku próby oszustwa. Policjanci zwracali uwagę na zachowanie szczególnej ostrożności podczas zakupów, ale też sprzedaży przez Internet. Podkreślano, żeby wybierać zaufane strony, szczegółowo czytać regulaminy, a także opinie o sprzedających. Przypominano, aby nikomu nie udostępniać swoich danych logowania, haseł, kodów Blik, a przede wszystkim nie klikać w otrzymane linki. W ramach akcji „Świeć przykładem – noś odblaski” przypomniano o obowiązku noszenia elementów odblaskowych. Na koniec debaty wszystkim uczestnikom spotkania wręczono opaski odblaskowe.

Oprac. BS

Źródło : KPP Jędrzejów

 

 

Galeria

Aktualności

Siatkarski Turniej Mikstów

Już w najbliższą niedziele 12 stycznia 2025r. w hali sportowej w Bilczy odbędzie się kolejna edycja Siatkarskiego Turnieju Mikstów o Puchar Burmistrza Miasta...

Polecamy