3.5 C
Kielce
środa, 22 stycznia, 2025
Strona głównaAktualnościSpotkanie z Obywatelem Świata, Tadeuszem Kościuszko

Spotkanie z Obywatelem Świata, Tadeuszem Kościuszko

Zobacz

W Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Rembowie odbyła się uroczystość z okazji przypadającej w tym roku dwusetnej rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki.

Spotkanie miało na celu przypomnienie zasług tego wielkiego Polaka, który jest wzorem poświęcenia dla ojczyzny, niestrudzonym obrońcą praw człowieka do swobody, wolności i niezależności. Rok 2017 został ustanowiony Rokiem Tadeusza Kościuszki.

Życie i działalność Tadeusza Kościuszki zaprezentowano w programie artystycznym pt. „Spotkanie z Tadeuszem Kościuszko – Obywatelem Świata”, w którym wykorzystano fragmenty filmu „Kościuszko pod Racławicami” z 1938 r. Z wielkim zainteresowaniem obejrzeli go zaproszenie goście i wychowankowie Ośrodka. Uroczystość rozpoczął Piotr Koźmin – dyrektor Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Rembowie, który przywitał wszystkich zgromadzonych. W spotkaniu uczestniczyli: Jan Cedro – przewodniczący Rady Powiatu w Kielcach, Józef Szczepańczyk – członek Zarządu Powiatu w Kielcach, Teresa Dzik – kierownik Zespołu ds. Edukacji Starostwa Powiatowego w Kielcach.

– Myślę, że dla wszystkich uczestniczących w spotkaniu była to niezwykła lekcja historii i patriotyzmu, a postać Tadeusza Kościuszki będzie wzorem do naśladowania dla wielu pokoleń – powiedział Józef Szczepańczyk.

Uczestnicy spotkania mogli również obejrzeć wystawę poświęconą Najwyższemu Naczelnikowi Siły Zbrojnej Narodowej „Tadeusz Kościuszko w tradycji ludowej i narodowej”. Ekspozycja została stworzona w Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie i składa się z 15 plansz tekstowo-ilustracyjnych.

W programie artystycznym wzięli udział uczniowie i wychowankowie ze szkół i placówek powiatu kieleckiego (Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1w Bodzentynie, Zespół Szkół nr 2 w Chęcinach, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 w Łopusznie, Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Podzamczu, Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Rembowie) oraz gościnnie lokalny zespół pieśni i tańca „Fijołecki” z Rakowa pod kierownictwem Magdaleny Wojsy i Justyny Piotrowicz.

Wychowankowie Ośrodka w składzie: Dawid Ostaszewski, Dorian Bendig, Dawid Pilarski, Kamil Wojczyk, Norbert Michalak, Kamil Bączkiewicz przygotowali pod kierownictwem Joanny Domańskiej i Barbary Rejnowicz montaż słowny prezentujący dokonania Tadeusza Kościuszki. Wychowankowie Kamil Jadowski i Martin Giesler zaśpiewali napisaną przez siebie piosenkę o przywódcy insurekcji kościuszkowskiej przygotowaną pod opieką Łukasza Dziopy. Prowadzącym uroczystość był wychowanek Mateusz Szczur.

Piękny wystrój sali, zachwycający wszystkich przybyłych, był dziełem Marty Sławskiej i Małgorzaty Kwiatek. Uroczystą oprawę tworzyli również przebrani w stroje kosynierów wychowankowie.

Galeria

Aktualności

Nie zatrzymał się na znaku „STOP”, zatrzymali go dzielnicowi!

W poniedziałkowy wieczór, na jednym ze skrzyżowań w gminie Strawczyn, miejscowi dzielnicowi zauważyli pojazd marki Toyota, którego kierujący nie...

Polecamy