3.5 C
Kielce
środa, 15 stycznia, 2025
Strona głównaOświataSpotkanie marszałek Renaty Janik z przedstawicielami szkół wyższych z regionu

Spotkanie marszałek Renaty Janik z przedstawicielami szkół wyższych z regionu

Zobacz

O zacieśnianiu współpracy między samorządem województwa a świętokrzyskimi uczelniami, regionalnych inteligentnych specjalizacjach oraz projektach badawczych, a także o komercjalizacji badań naukowych była mowa podczas spotkania marszałek województwa Renaty Janik z przedstawicielami szkół wyższych  z województwa świętokrzyskiego, które odbyło się dzisiaj w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach.

Na zaproszenie Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Renaty Janik w wydarzeniu uczestniczyli prorektorzy świętokrzyskich publicznych i niepublicznych szkół wyższych, kierownicy działów transferu technologii oraz przewodniczący samorządów uczelnianych. Ze strony urzędu marszałkowskiego organizatorami spotkania byli i uczestniczyli w nim dyrektorzy Departamentu Rozwoju Regionalnego – dyrektor  Tomasz Janusz i wicedyrektor Joanna Rudawska.

Jak podkreślała marszałek Renata Janik samorząd województwa robi wszystko, aby wzmacniać kapitał ludzki w regionie, a uczelnie stanowią kluczowy element tego systemu.

– Staramy się mocno wspierać młodych ludzi i robimy wszystko, by zachęcać ich do studiowania na świętokrzyskich uczelniach, a później do podejmowania pracy w regionie – mówiła  podczas spotkania marszałek Renata Janik. – Wszystkie priorytety związane z rozwojem kapitału ludzkiego i jego znaczeniem dla świętokrzyskiej gospodarki, sfery badawczej i rozwojowej, zostały ujęte w regionalnych dokumentach strategicznych – strategii rozwoju województwa oraz w programie „Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego na lata 2021-2027”. To wszystko przekłada się na podejmowane przez nas działania. Realizujemy ogromny projekt o wartości 55 milionów złotych „Dziś uczeń, jutro student”, który ma wspierać młodych ludzi  w starcie w dorosłość, odciążyć domowe budżetu ich rodziców od kosztów korepetycji wyrównujących wiedzę uczniów szkół średnich, ale przede wszystkim ma pokazać, że mamy w regionie dobre szkoły wyższe, w których warto studiować! Nasze uczelnie są świetnie doposażone i mają znakomitą kadrę. Chcemy aby były pierwszym wyborem dla młodych ludzi kończących szkoły średnie. Dlatego też fundujemy stypendia, które mają związać młodych ludzi z naszymi uczelniami publicznymi i zatrzymać ich w regionie. Mamy świadomość, że dbając o nasze szkoły wyższe, wspieramy świętokrzyski rynek pracy. Poprzez to dzisiejsze spotkanie chcemy zachęcić Państwa do ściślejszej współpracy z urzędem marszałkowskim – zwracała się do uczestników spotkania. – Chcemy się spotykać z przedstawicielami publicznych i niepublicznych szkół wyższych, z samorządem studenckim,  bo jestem pełna nadziei, że ta nasza praca przełoży się na lepszy i szybszy rozwój regionu; na to, że młodzi ludzie będą chcieli wiązać swoją przyszłość ze Świętokrzyskiem.

Zorganizowane w urzędzie marszałkowskim spotkanie ma otwierać nowe możliwości integracji środowiska akademickiego regionu i być bodźcem do lepszej kooperacji na linii nauka – biznes.

Tomasz Janusz,  dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego, podkreślając znaczenie kapitału ludzkiego, który decyduje o rozwoju danego obszaru, zachęcał przedstawicieli szkół wyższych do aktywnego włączenia się w proces aktualizacji najważniejszego dokumentu określającego kierunki rozwoju regionu, czyli „Strategii Rozwoju Województwa Świętokrzyskiego 2030+” .

– Musimy dostosować naszą „Strategię rozwoju…” do  dokumentów krajowych. Mamy na to 2 lata i chcemy, aby proces konsultacji był jak najbardziej uspołeczniony. Liczymy na ożywioną dyskusję – co trzeba zrobić, jakie mamy priorytetowe inicjatywy, jakie projekty o strategicznym znaczeniu dla rozwoju regionu chcecie Państwo realizować – podkreślał dyr Tomasz Janusz.

Wicedyrektor Joanna Rudawska przedstawiła katalog działań i przedsięwzięć dedykowanych uczelniom oraz wzmacniających platformę współpracy B+R.

– Już w trakcie ostatniego posiedzenia Rady Innowacji mieliśmy informacją zwrotną, dotyczącą wzmocnienia aspektu szkoleń – dla doktorantów czy działów projektowych uczelni – w pisaniu projektów rozwojowych – informowała podczas dzisiejszego spotkania. –  Planujemy organizację warsztatów, być może połączonych z wizytą studyjną, które będą te umiejętności wzmacniać i jednocześnie promować przedsiębiorczość akademicką. Z kolei dzisiejsza wymiana opinii wyraźnie pokazuje potrzebę działań w obszarze nowoczesnych technologii medycznych oraz obronności i bezpieczeństwa – mówiła wicedyrektor Joanna Rudawska.

W ramach propozycji dedykowanych uczelniom wyższym pracownicy Departamentu Polityki Regionalnej wyliczyli szereg już realizowanych – lub planowanych – projektów, w tym „Inteligentne świętokrzyskie – współpraca na rzecz rozwoju inteligentnych specjalizacji” (projekt o wartości 8,5 miliona złotych  realizowany jest ze środków programu regionalnego „Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027”), inkubatory akademickie – wsparcie przedsiębiorczości ogólnej, budowa postaw przedsiębiorczych, czy też inicjatywę „Fundusze Europejskie dla przedsiębiorczości akademickiej”.

Wszystkie te działania mają pomóc świętokrzyskim szkołom wyższym we wzmocnieniu kadry uczelni w zakresie przygotowania projektów B+R, komercjalizacji badań naukowych, uzyskiwania patentów czy wykorzystania AI, co z kolei ma się przełożyć na wzrost konkurencyjności regionu.

Galeria

Aktualności

Widowiskowy Koncert Noworoczny uroczyście zainaugurował całoroczny Jubileusz 700-lecia nadania praw miejskich Chęcinom

5 stycznia, w hali widowiskowo-sportowej Centrum Kultury i Sportu w Chęcinach wybrzmiały najpiękniejsze przeboje muzyki filmowej, a także arie i duety operetkowe oraz musicalowe....

Polecamy