3.5 C
Kielce
poniedziałek, 23 grudnia, 2024
Strona głównaAktualnościSpotkanie dotyczące występowania ognisk afrykańskiego pomoru świń

Spotkanie dotyczące występowania ognisk afrykańskiego pomoru świń

Zobacz

W Starostwie Powiatowym w Kielcach zorganizowano spotkanie dotyczące występowania ognisk afrykańskiego pomoru świń, tzw. ASF. Obecni byli na nim starosta kielecki Michał Godowski oraz członkowie Zarządu Powiatu w Kielcach Bogdan Gierada, Marek Kwiecień i Józef Szczepańczyk.

– Afrykański pomór świń to bardzo duży problem, który cały czas zagraża rolnikom hodującym trzodę chlewną. Właśnie dlatego zebraliśmy się, aby lepiej poznać źródła choroby i sposoby jej zapobiegania- powiedział starosta Michał Godowski witając zebranych na dzisiejszym spotkaniu.

Powiatowy Lekarz Weterynarii Wiesław Wyszkowski przedstawił obecnym gościom główne źródła ASF czy także sposoby ochrony trzody przed tą zakaźną chorobą wirusową. Rozmawiano również o kosztach likwidacji ognisk choroby.

– Wirus występuje na razie w  północno- wschodniej części naszego kraju, ale nie oznacza to, że pozostałe regiony są w pełni bezpieczne. Musimy zatem znać źródła rozprzestrzeniania się tej choroby, sposoby ochrony gospodarstw i trzody oraz zadania, jakie spoczywają na posiadaczu trzody po zgłoszeniu do powiatowego lekarza weterynarii bezpośrednio albo za pośrednictwem lekarza weterynarii opiekującego się gospodarstwem lub właściwego miejscowo organu samorządu terytorialnego (wójta, burmistrza), podejrzenia afrykańskiego pomoru w swoim gospodarstwie. Do zadań tych należy  m.in. izolacja i strzeżenie w gospodarstwie wszystkich przebywających tam zwierząt, wstrzymanie się od wywożenia, wynoszenia i zbywania produktów z gospodarstwa, w szczególności mięsa, zwłok zwierzęcych, środków żywienia zwierząt, wody, ściółki, nawozów naturalnych oraz uniemożliwienie dostępu osobom postronnym do pomieszczeń lub miejsc, w których znajdują się zwierzęta podejrzane o zakażenie lub chorobę- powiedział Wiesław Wyszkowski.

Powiatowy lekarz weterynarii zaznaczył także, że jak ważne jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa – zmiana odzieży przed i po wejściu do chlewni, rozkładanie mat ochronnych, ogradzanie gospodarstw by nie dopuścić do kontaktu trzody chlewnej z dzikami lub innymi zwierzętami. Zdaniem Wiesława Wyszkowskiego warto zaznaczyć, aby do chlewni nie wnosić żywności nieznanego pochodzenia.

Dzisiejsze spotkanie zorganizował Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa. Obecni byli na nim wójt gminy Raków Alina Siwonia, zastępca burmistrza Miasta i Gminy Chmielnik Mariusz Ściana, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg Paweł Gratka, sekretarz powiatu Barbara Piwnik, naczelnik Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej Stanisław Furmanek, naczelnik Organizacji, Kadr i Spraw Obywatelskich Jolanta Oleszek, kierownik Zespołu ds. Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa Beata Niebudek, p.o. Komendanta KM PSP w Kielcach Sławomir Karwat, zastępca Komendanta KMP w Kielcach Marcin Chatys  oraz przedstawiciele gmin z terenu powiatu.

Galeria

Aktualności

Warsztaty świąteczne w Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie. Piękne wianki i radość tworzenia

W Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie odbyły się warsztaty rękodzielnicze, podczas których mieszkańcy mieli okazję nauczyć się zdobienia...

Polecamy