11 stycznia 2019 roku mija termin składania wniosków do programu „Sport wszystkich dzieci” realizowanego przez Ministerstwo Sportu i Turystyki.
Jaki podkreśla wiceminister sportu Anna Krupka, program „Sport wszystkich dzieci” skierowany jest do szkół i ma wesprzeć je finansowo w organizacji imprez sportowych dla dzieci i młodzieży. – Ministerstwo pokrywa 80% kosztów organizacji wydarzeń, które muszą zasięgiem obejmować 100-200 osób i mieć charakter ponadregionalny – mówi sekretarz stanu. Kwotą, jaką przeznaczyło ministerstwo, to 15,5 mln zł.
Głównymi celami programu są upowszechnianie aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży, wyrównywanie szans dzieci i młodzieży w dostępie do usystematyzowanej aktywności fizycznej, promocja zdrowego i aktywnego stylu życia czy dokonanie zmiany modelu zachowań społecznych wobec aktywności fizycznej.
Poprzez udział w różnorodnych zadaniach o charakterze sportowym bezpośredni beneficjenci i adresaci programu będą mieli szereg możliwości nabycia umiejętności społecznych i interpersonalnych, co niewątpliwie może wpływać także na zwiększenie efektywności przyswajania innych przedmiotów stanowiących edukacyjną podstawę programową.
W pierwszych latach życia dziecka kształtują się jego cechy psychomotoryczne, a początek edukacji jest okresem, w którym duży wpływ na rozwój tych cech ma udział w zorganizowanych szkolnych i pozaszkolnych przedsięwzięciach sportowych. Dlatego też, kompleksowa oferta Ministerstwa Sportu i Turystyki (MSiT) ukierunkowana na upowszechnianie sportu, ma za zadanie spowodować zwiększenie uczestnictwa dzieci i młodzieży w różnych formach aktywności fizycznej nie obarczonych presją osiągnięcia wyniku sportowego.
Program „Sport Wszystkich Dzieci” ze względu na swoją specyfikę adresowany jest do uczniów szkół różnych szczebli edukacyjnych, a w szczególności do uczniów szkół podstawowych zlokalizowanych na terenie całego kraju, jak również do klubów i organizacji sportowych. Założenia programowe zakładają powszechne uczestnictwo dzieci i młodzieży w podstawowych obszarach kultury fizycznej. Zadania które stanowią wskazany Program pomimo swojego zróżnicowanego charakteru, łączą szereg istotnych elementów tworząc kompleksową ofertę edukacji sportowej dla młodego pokolenia Polaków.
Drugi program rządowy to „Klub”, dedykowany dla klubów i stowarzyszeń sportowych np. klubów uczniowskich. Kluby otrzymują 10 tys. zł, warunkiem jest to, że muszą działać przynajmniej trzy lata. Termin składania wniosków to 15 marca 2019 r.
Zachęcamy do zapoznania się z kryteriami programów na stronie ministerstwa: www.msit.gov.pl