Rozpoczęły się spotkania informacyjne dla rolników, dotyczące tegorocznego Powszechnego Spisu Rolnego. Można się na nich dowiedzieć, na czym polega spis i jak będzie przebiegał.
Spotkania organizacyjno-szkoleniowe zaplanowano tam, gdzie jest najwięcej gospodarstw rolnych. 25 lutego w godzinach 9.00-11.00 szkolenie odbędzie się w sali konferencyjnej Urzędu Gminy i Miasta w Łagowie. 3 marca w Strawczynie w Samorządowym Centrum Kultury i Sportu (g. 9.00-11.00) i Łopusznie w Gminnym Ośrodku Sportowo – Wypoczynkowym (g. 11.30-13.30). Dzień później, 4 marca spotkanie odbędzie się w Górnie w Gminnym Ośrodku Kultury (g. 9.00-11.00) i Bielinach w Centrum Tradycji, Turystyki i Kultury Gór Świętokrzyskich (g. 11.30-13.30).
Podczas spotkań rolnicy będą mogli dowiedzieć się m. in. na czym polega obowiązkowy spis rolny, jak postępować, gdy dojdzie do wypadku w gospodarstwie oraz jaką pomoc i na co można otrzymać z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w 2020 roku.
Powszechny Spis Rolny przeprowadzony będzie w terminie od 1 września do 30 listopada. Informacji o gospodarstwie będzie można udzielić w formie samospisu, za pomocą wywiadu telefonicznego lub bezpośredniego (przeprowadzanego przez rachmistrza w terenie).
Urząd Statystyczny przypomina, że każdy rachmistrz terenowy musi posiadać identyfikator ze zdjęciem i poniższymi danymi: imię i nazwisko; numer identyfikatora; nazwę, logo i pieczęć wojewódzkiego biura spisowego, na obszarze którego rachmistrz terenowy jest upoważniony do przeprowadzania wywiadów bezpośrednich; podpis osoby upoważnionej do wystawienia identyfikatora; okres, na jaki identyfikator został wystawiony.
– W Gminnych i Wojewódzkim Biurze Spisowym będzie można potwierdzić tożsamość rachmistrzów terenowych – informuje Aneta Królik z Urzędu Statystycznego w Kielcach.