3.5 C
Kielce
niedziela, 12 maja, 2024
Strona głównaKulturaŚp. Cecylia Korban - była prawdziwą perłą kultury ludowej. Tak ją zapamiętamy...

Śp. Cecylia Korban – była prawdziwą perłą kultury ludowej. Tak ją zapamiętamy [WIDEO]

Zobacz

7 kwietnia zmarła poetka, twórczyni ludowa, gawędziarka i pieśniarka Cecylia Korban z Nidy. Przez ponad 60 lat aktywnie uczestniczyła w życiu kulturalnym miasta i gminy Morawica.

Śp. Cecylia Korban – znana poetka ludowa, obdarzona niezwykłym samorodnym talentem muzycznym, literackim i scenicznym. Była osobą wielkiego talentu, krzewiącą kulturę ludową i kochającą ojczyznę. Poza poezją i pisaniem tekstów piosenek, Śp. Cecylia Korban wykonywała także rękodzieło artystyczne. Jak nikt inny potrafiła wyplatać piękne koszyki
i inne cudowne przedmioty z wikliny. Cudeńka wyczarowywała z kolorowych kartek papieru i bibuły. Była także reżyserem sztuk teatralnych wystawianych w Nidzie i innych wsiach, a pisanych na podstawie tekstów starych pieśni ludowych przekazywanych przez jej matkę Stanisławę Paradowską

Trudno wprost uwierzyć, że tak wiele talentów może się kryć w jednej osobie. – Wierzę w to, że coś mi pomaga. Chyba sam Bóg mi daje natchnienie. Wielki szacunek i uznanie mam do Boga, że mi dał taki talent – wyznała przed laty Śp. Cecylia Korban, podczas swoich 80 urodziny oraz jubileuszu pracy artystycznej.

Niezwykła twórczość ludowa Śp. Cecylii Korban pozostanie z nami na zawsze. Zapraszamy do obejrzenia wspomnienia

 

Msza Św. pogrzebowa odbędzie się dziś o godzinie 14.00 i będzie transmitowana na kanale YouTube w parafii p.w. Wszystkich Świętych w Brzezinach.
Poniżej zamieszczamy link do kanału parafii:

https://www.youtube.com/channel/UC4k6p9b_hVvA6XVFWOJQBzA

 

Sp. Cecylia Korban, poetka ludowa obdarzona donośnym, dźwięcznym, melodyjnym głosem. Urodziła się 14 września 1931 roku. Mieszkała we wsi Nida. Zawsze była przywiązana do swego otoczenia, rozumiejąca i wrażliwa na zjawiska zachodzące w świecie przyrody. Wychowana w rodzinie, która kultywowała tradycje kulturalne wsi, mimo nawału pracy w gospodarstwie rolnym. Od dziecięcych lat (jak sama o tym mówiła) potrafiła „na poczekaniu” ułożyć tekst, do którego melodię pomagał „skomponować wiatr”. W ten sposób powstawały tzw. „przyśpiewki”. W swej twórczości umiejętnie wykorzystywała gwarę dziadków, podejmowała także próby pisania wierszy wolnych. Wiersze, pieśni i przyśpiewki Śp. Cecylii Korban zebrał WDK w Kielcach i przy finansowej pomocy Urzędu Gminy w Morawicy wydał w 1993 r. książkę pt. „Wiersze i pieśni”. Promocja książki odbyła się w Pałacu T. Zielińskiego w Kielcach w ramach Biesiad Literackich organizowanych i prowadzonych przez prezesa TPSP w Kielcach – Danielę Kowalską.

Wiersze Śp. Cecylii Korban ukazały się drukiem w gazetach lokalnych i ogólnopolskich, takich jak: „Wiadomości Morawickie”, „Kwartalnik TPSP”, „Gazeta Rolnicza”, „Ludowiec Świętokrzyski”, „Chłopskie Drogi”, „Echo Dnia”, „Słowo Ludu”, „Gazeta Kielecka”.

Śp. Cecylia Korban zdobywała nagrody i wyróżnienia jako solistka na ogólnopolskich konkursach i przeglądach folklorystycznych. Była również laureatką nagrody Starostwa Powiatowego w Kielcach w dziedzinie kultury. Pisała scenariusze do sztuk wystawianych przez zespoły ludowe (Garncynki, Ostatki). Za działalność twórczą i pracę społeczną została wyróżniona odznakami: Za Zasługi dla Kielecczyzny, Zasłużony Działacz Kultury, Za Zasługi dla Kółek Rolniczych. Została również odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi oraz Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski.

Aktualności

Sandomierz wciągnięty w kryminalną zagadkę – sukces gry miejskiej „Sandomierz CRIME STORY”

Miasto Sandomierz stało się areną emocjonującej gry miejskiej „Sandomierz CRIME STORY”, która zgromadziła 31 zespołów z szkół średnich województw...

Polecamy