3.5 C
Kielce
środa, 22 stycznia, 2025
Strona głównaAktualnościSolidarność Walcząca. W 40 rocznicę powstania

Solidarność Walcząca. W 40 rocznicę powstania

Zobacz

13 i 14 czerwca w Kielcach odbędą się wojewódzkie obchody 40-lecia powstania Solidarności Walczącej. Organizuje je Starostwo Powiatowe w Kielcach wspólnie z kielecką delegaturą Instytutu Pamięci Narodowej.

– Solidarność Walcząca była jedną z największych organizacji antykomunistycznych w stanie wojennym. Miałem ten zaszczyt i honor być członkiem dwóch organizacji niepodległościowych, antykomunistycznych w stanie wojennym, tj. Federacji Młodzieży Walczącej od 1986 roku i Solidarności Walczącej od 1988 roku. Współpracowałem z marszałkiem-seniorem, twórcą Solidarności Walczącej, Kornelem Morawieckim – wspominał podczas spotkania z dziennikarzami Mirosław Gębski, starosta kielecki.

– Instytut Pamięci Narodowej bada najnowszą historię Polski. Odkrywa różne wydarzenia, przywraca pamięć ludziom. Myślę, że jeżeli chodzi o Solidarność Walczącą, to ta organizacja wpisuje się właśnie w ten nurt badań o najnowszej historii Polski. Pamiętajmy, że była ona przez wiele lat marginalizowana – mówiła dr Dorota Koczwańska-Kalita, naczelnik delegatury IPN w Kielcach.

Pierwszego dnia obchodów odprawiona zostanie Msza Święta w Bazylice Katedralnej. Po niej uczestnicy uroczystości złożą kwiaty i zapalą znicze przed tablicą Stanisława Raka – kieleckiej ofiary stanu wojennego, a następnie błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki, kapelana „Solidarności”.

14 czerwca obchody przeniosą się do WDK-u, gdzie odbędzie się debata. Wezmą w niej udział: dr Łukasz Kamiński – historyk z Uniwersytetu Wrocławskiego, dr Ryszard Śmietanka-Kruszelnicki – historyk, działacz opozycji, delegatura IPN w Kielcach oraz starosta kielecki Mirosław Gębski.

– Podczas debaty będziemy rozmawiać zarówno o zagadnieniach ogólnopolskich, dotyczących istoty działania, powstania, funkcjonowania Solidarności Walczącej. I tutaj zdecydowanie najważniejszy głos będzie należał do pana doktora Łukasza Kamińskiego, byłego prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, który prowadził przez wiele lat badania, bardzo szczegółowe kwerendy, rozmawiał z wieloma działaczami Solidarności Walczącej […] Będziemy chcieli także poruszyć zagadnienia regionalne. Doktor Ryszard Śmietanka-Kruszelnicki opowie o tym, jak w ogóle kształtowała się opozycja w regionie świętokrzyskim, na terenie Kielc i innych miast województwa – wyliczała dr Marzena Grosicka, kierownik Referatu Edukacji Narodowej w kieleckiej delegaturze IPN.

W programie obchodów znalazło się również otwarcie tematycznej wystawy IPN-u, koncert „Bardowie Niepodległości” oraz zbiórka materiałów archiwalnych związanych z Solidarnością Walczącą.  

– To wydarzenie, które przypomina, że w Polsce istniała bardzo prężna organizacja antykomunistyczna o charakterze niepodległościowym, jaką była Solidarność Walcząca stanowi piękne świadectwo dbałości o tych ludzi, którzy żyli dla Polski i dla Polski oddali swoje życie – mówił poseł na Sejm RP Krzysztof Lipiec.

W skład komitetu honorowego powołanego do organizacji obchodów weszli: Mirosław Gębski starosta kielecki, dr Dorota Koczwańska-Kalita – naczelnik kieleckiej delegatury IPN-u, Krzysztof Lipiec poseł na Sejm RP, Zbigniew Koniusz wojewoda świętokrzyski, Andrzej Bętkowski marszałek województwa świętokrzyskiego, Waldemar Bartosz przewodniczący NSZZ „Solidarność” w regionie świętokrzyskim, Paweł Perchel przewodniczący Świętokrzyskiej Wojewódzkiej Rady Konsultacyjnej do Spraw Działaczy Opozycji Antykomunistycznej oraz Osób Represjonowanych z Powodów Politycznych.

– To Solidarność Walcząca była częścią opozycji antykomunistycznej, która trwała i dawała wyraz tym wszystkim ideom, które zrodziły „Solidarność” w roku osiemdziesiątym – mówił Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego.

– „Solidarność” włączy się, na ile tylko jest to możliwe, w organizowanie tych uroczystości. Zapraszam na najbliższe posiedzenie Zarządu Regionu, czyli na 10 maja przedstawicieli organizatorów, aby przybliżyć naszemu województwu te fakty sprzed 40 lat – mówił Waldemar Bartosz.

– Tę historię dalszą znamy o wiele bardziej niż tę najnowszą. W historii najnowszej jest bardzo wiele białych plam. Ważne jest to, aby te białe plamy zaczęły się wypełniać, tylko wypełniać prawdą – mówił Paweł Perchel.  

Celem wydarzenia jest upamiętnienie Solidarności Walczącej, założonej w 1982 roku we Wrocławiu przez Kornela Morawieckiego. Patronat honorowy nad obchodami objął Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki.

Galeria

Aktualności

Nie rozpoczął dnia w pracy

Policjanci z Wydziału Poszukiwań i Identyfikacji Osób Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach zatrzymali wczoraj 44-latka. Kielczanin był poszukiwany do...

Polecamy