Bez względu na temperaturę na zewnątrz i pogodę, na własne humory i kilometry do pokonania – zaplanuj w najbliższy weekend, 22 i 23 maja, choćby krótką wizytę w podkieleckiej Tokarni. W skansenie Muzeum Wsi Kieleckiej trwać będzie kulinarna uczta, okraszona muzyką ludową i folklorem, w pięknej scenerii świętokrzyskiej wsi. Korzystajmy z wiosny, okazji do spacerów i do skosztowania przepysznych potraw. Zapraszamy do Parku Etnograficznego w Tokarni.
Muzeum Wsi Kieleckiej już po raz piąty organizuje Świętokrzyski Festiwal Smaków. To największy w regionie kiermasz potraw i produktów regionalnych. Pojawią się tam członkowie Sieci Dziedzictwo Kulinarne Świętokrzyskie z wytwarzanymi tradycyjnie przysmakami, gospodarstwa agroturystyczne oraz koła gospodyń wiejskich z gorącymi daniami, pochodzącymi z naszych regionalnych kuchni. Nie zabraknie wystawców z pysznymi miodami, serami, chlebem oraz olejami. Z pewnością każdy z gości znajdzie coś smakowitego dla siebie.
Tokarnia będzie również gościć rękodzielników, którzy zaprezentują swoją ofertę wyrobów z drewna, łyka osikowego oraz wikliny. Przyjedzie producent pysznej chałwy z Czech. W Chałupie ze Złotnik odbędzie się, jak co roku, pokaz wypieku podpłomyków.
Konkurs i degustacje
W sobotę 22 maja rozstrzygnięty będzie konkurs kulinarny „Smaki Dzieciństwa”. Do udziału wytypowano 30 potraw. Biorą w nim udział koła gospodyń wiejskich oraz instytucje, które chcą zaprezentować swoje kulinarne osiągnięcia. Celem konkursu jest przybliżenie smaków dzieciństwa, kojarzonego zazwyczaj z beztroskimi wakacjami na wsi, a także potraw przypominających szczęśliwe chwile przy rodzinnym stole.
W niedzielę 23 maja ok. godz. 16.00 zapraszamy wszystkich chętnych na scenę, gdzie odbędzie się niecodzienny konkurs pod hasłem „Pierogożercy” – jedzenie pierogów na czas! Organizatorzy wybiorą również najpiękniejsze stoiska wystawców Festiwalu Smaków.
Występy śpiewaczy
W Tokarni nie braknie muzyki ludowej. Każdego dnia trwania kulinarnej uczty na festiwalowej scenie wystąpią m.in. “Furmani”, Wierna Rzeka”, “Kapela Świętokrzyska”, “Orkiestra Dęta Daleszyce”, “Leszczynianki”, “Bolechowiczanie” i inne, równie ciekawe śpiewacze zespoły ludowe oraz soliści i reprezentacje kół gospodyń wiejskich.
Imprezę objął swoim patronatem marszałek Andrzej Bętkowski, który z pewnością weźmie udział w kulinarnym festiwalu.