Trzeba przyznać, że rakowskie sukiennice zachwyciły smakiem. To właśnie tu można było skosztować najsmaczniejszych potrawy Powiatu Kieleckiego, a wszystko to przy skocznych dźwiękach Kapel Ludowych.

16 lipca, na rynku w Rakowie Starostwo Powiatowe w Kielcach zorganizowało X Konkurs na Najsmaczniejszą Potrawę Powiatu Kieleckiego oraz XIV Powiatowy Przegląd Kapel Ludowych. – To było fantastyczne wydarzenie – podsumowała wójt gminy raków, Alina Siwonia, przypominając, że gmina Raków składa się przede wszystkich z małych miejscowości. – U nas kultywuje się folklor, pielęgnuje się tradycje, a muzyka ludowa i potrawy mające korzenie głęboko w przeszłości są esencją naszej kultury ludowej i tradycji. Jestem zachwycona tym, że starosta Powiatu Kieleckiego, Michał Godowski, zechciał zorganizować to niezwykłe wydarzenie właśnie u nas. Mam nadzieję, że będzie ono kontynuowane w gminie Raków – mówiła wójt gminy Raków, Alina Siwonia.

Wydarzenie, które na rynku w Rakowie zgromadziło prawdziwych smakoszy i miłośników tradycyjnej muzyki ludowej rozpoczął koncert „Gospodarze gościom” przygotowany przez rakowski Zespół Śpiewaczy Życinianki oraz zespół dziecięcy Fijołecki. – Bardzo zależało mi na tym, abyśmy mieli wśród dzieci zespół, który będzie kultywował tradycje ludowe. I tak, stworzyliśmy zespół dziecięcy „Fijołecki”, który działa zaledwie ponad rok, a naprawdę pięknie śpiewa. Zachwyciły także „Życinianki”, które muzykę ludową mają po prostu we krwi. Jedną z członkiń jest nawet radna Jadwiga Zięcik, która jest prawdziwą duszą zespołu – mówi wójt gminy Raków, Alina Siwonia. – Wiedząc, że nasi mieszkańcy kochają folklor, umożliwiliśmy im bezpłatny dojazd na nasz rynek, aby wszyscy, którzy mają tę muzykę dzieciństwa w pamięci mogli się nią nacieszyć i napawać znakomitymi rytmami muzyki ludowej – dodaje wójt, Alina Siwonia.

Trzeba przyznać, że koncert, podczas którego wystąpiło jedenaście kapel ludowych z powiatu kieleckiego ściągnął prawdziwe tłumy. Na scenie kolejno stanęli: Kapela Bielińska, Kapela Łysogórska, Kapela Świętokrzyska Jodły, Kapela z Kakonina, Kapela z Wincentowa, Kapela z Rykoszyna, Kapela Henryka Janusa, Rodzinna Kapela Korbanów, Kapela Rudkowska, Kapela Pierzchniczanie oraz Kapela Sióstr Piotrowicz.

Tłoczno było nie tylko przed sceną, ale także w rakowskich sukiennicach, gdzie można było skosztować wszystko to, co najsmaczniejsze w powiecie kieleckim. Miłośnicy wyjątkowego smaku kaszy podanej na różne sposoby, tradycyjnych potraw, wypieków czy smaków lata zamkniętych w różnego rodzaju nalewkach byli zachwyceni różnorodnością potraw. A było co próbować, bo do konkursu na Najsmaczniejszą Potrawę Powiatu Kieleckiego zgłoszono aż trzydzieści potraw z osiemnastu gmin. Po długich naradach jury miejsce pierwsze zajął filet nabity kaszą w sosie kurkowym przygotowany przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Woli Jachowej. Dyplomy i nagrody pieniężne starosta Michał Godowski wręczył także wszystkim kapelom ludowym, prezentującym się podczas XIV Powiatowego Przegląd Kapel Ludowych.

Warto podkreślić, że organizatorzy wydarzenia nie zapomnieli także o najmłodszych uczestnikach zabawy. To właśnie dla nich rozstawiono na rynku w Rakowie kolorowe dmuchańce. – Fantastyczna zabawa. Dzieci są zachwycone – mówili nie mniej zachwyceni rodzice maluchów.

Galeria

Bądź pierwszy - skomentuj!

Please enter your comment!
Please enter your name here