3.5 C
Kielce
poniedziałek, 23 grudnia, 2024
Strona głównaAktualności#ŚląskWspólnaSprawa - 100. rocznica przyłączenia ziem Górnego Śląska do Polski

#ŚląskWspólnaSprawa – 100. rocznica przyłączenia ziem Górnego Śląska do Polski

Zobacz

W 2022 roku obchodzimy setną rocznicę przyłączenia ziem Górnego Śląska do Polski. Z tej okazji Biuro Programu „Niepodległa” zaprasza do wspólnego świętowania w ramach kampanii „Śląsk. Wspólna Sprawa”!  Dziesiątki wydarzeń, konferencje naukowe, wystawy i programy edukacyjne  w całej Polsce, jak i te organizowane na Śląsku, przypomną kolejne rocznice związane z włączaniem ziem w granice II Rzeczpospolitej po trzech powstaniach śląskich i plebiscycie. Świętujmy razem!

Kampania #ŚląskWspólnaSprawa

20 czerwca 1922 r. wojska polskie wkroczyły do Katowic, zaś 16 lipca 1922 r. podpisany został Akt Włączenia Ziem Śląskich do Rzeczypospolitej Polskiej. Te wydarzenia były jednymi z ostatnich w kształtowaniu się granic II Rzeczpospolitej po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Kampania społeczna #ŚląskWspólnaSprawa przygotowana przez Biuro Programu „Niepodległa” przypomina, jak ważne dla Polski było odzyskanie ziem śląskich i jak wiele wysiłku włożono w ten proces w latach 1919-1922.

Wystawa planszowa „#ŚląskWspólnaSprawa” do pobrania

Biuro Programu „Niepodległa” we współpracy z Instytutem Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego w Katowicach przygotowało wystawę planszową do pobrania i wydrukowania. Wystawa „#ŚląskWspólnaSprawa” to materiał popularnonaukowy, który przybliża życie na Górnym Śląsku w okresie międzywojennym. Obok wybitnych postaci autorzy plansz przybliżają zjawiska z kultury i życia codziennego w II Rzeczpospolitej.  Wzorem poprzednich wystaw – z przygotowanych plików może skorzystać każdy m.in.: instytucje kultury, jednostki samorządu terytorialnego, szkoły, domy kultury, organizacje pozarządowe jak i osoby prywatne. Wystawę wystarczy pobrać i wydrukować w dowolnej wielkości na dowolnym nośniku albo opublikować na swojej stronie internetowej. Materiały zostały przygotowane w rozmiarze A1 (59,4 cm x 84,1 cm), jednak doskonałą jakość zachowują także w mniejszych formatach.

Tydzień Śląski w „Niepodległa. Miejsce Spotkań”

W połowie lipca w pawilonie kulturalnym „Niepodległa. Miejsce Spotkań” w Łazienkach Królewskich zorganizowany zostanie Tydzień Śląski, który przybliży kulturę i historię Śląska. Zaplanowano spektakl interaktywny dla dzieci „Tańce i zabawy ze Śląska”, potańcówkę ze śląską kapelą, cykl warsztatów dla dzieci o kulturze, tradycji i obyczajach i koncert jazzowy inspirowany śląską tradycją muzyczną. Szczegóły pojawią się wkrótce na profilu Facebook Niepodległa. Miejsce spotkań.

Obchody w Wodzisławiu Śląskim 2 lipca 2022

Przyłączenie Śląska do II RP było procesem. Od powitania pierwszych oddziałów Wojsk Polskich na moście w Szopienicach aż po Akt objęcia Górnego Śląska przez Rząd Rzeczypospolitej Polskiej minął miesiąc, w trakcie którego zajmowane były kolejne obszary. 4 lipca 1922 wojsko dotarło do Wodzisławia Śląskiego. Z okazji setnej rocznicy tych wydarzeń 2 lipca 2022 na wodzisławskim rynku zaplanowano cały program obchodów. Powstanie rekonstrukcja dawnej bramy triumfalnej, będą koncerty, pokazy tańców i wystawy, dystrybuowana będzie okolicznościowa gazetka.

Wystawa plenerowa „Dla Ciebie, Polsko – Śląsk”

Muzeum Śląskie w Katowicach, w ramach obchodzonej rocznicy, zaprasza na serię wydarzeń edukacyjnych i kulturalnych. Wystawa plenerowa „Dla Ciebie, Polsko – Śląsk” pokaże dzieje i wkład Śląska w rozwój Polski od średniowiecza po II RP. Kamienie milowe w historii regionu oraz ciekawostki historyczne i kulturowe przybliżą Śląsk całej Polsce. Wystawa jest mobilna, od 20 czerwca 2022 zagości na dziedzińcu warszawskiego Pałacu pod Blachą. Będzie ją tam można oglądać do 16 lipca 2022, a więcej informacji dostępnych jest na specjalnej stronie dlaciebiepolsko.pl.

2 lipca 2022 po zmroku rozpocznie się koncert pieśni patriotycznych i historycznych „MUZEUM●WY●DŹWIĘKI”. Odbędzie się w siedzibie Muzeum, w Katowicach. Jego repertuar to w pełni autorskie aranżacje tradycyjnych pieśni powstańczych, m.in.: Roty Śląskiej. Przed koncertem, od godziny 16:00, dostępne będą atrakcje dla rodzin, np. gra terenowa, konkursy z nagrodami czy rodzinne zajęcia jogi.

Wystawa „Był to dzień niezapomniany – droga generała Stanisława Szeptyckiego na Górny Śląsk” przypomina, jak przebiegał sam proces włączania ziem śląskich do Polski. Prezentowana będzie od 16 czerwca do 30 września 2022 w Muzeum Śląskim w Katowicach. Narracja wystawy prezentuje dwie równolegle rozwijające się płaszczyzny życia Stanisława Szeptyckiego: prywatną oraz wojskową. Ekspozycję uzupełnia zbiór obiektów związanych z górnośląskimi wydarzeniami 1922 roku, w którym najważniejsza jest pamiątkowa szabla ofiarowana generałowi przez władze województwa śląskiego.

Instytut Śląski w Opolu na 100-lecie

Instytucją koordynującą obchody setnej rocznicy Powstań Śląskich i włączenia ziem Górnego Śląska do macierzy został Instytut Śląski, a kierującym nim dr Bartosz Kuświk jest pełnomocnikiem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego do spraw organizacji wydarzeń kulturalnych związanych z obchodami. Instytut przygotował ofertę kulturalną zarówno dla Ślązaków, jak i dla całej Polski, zapraszając do wspólnego świętowania. We współpracy z TVP stworzono serię fabularyzowanych filmów dokumentalnych o kobietach związanych z powstaniami śląskimi oraz dokument o procesie kształtowania granic Polski na Śląsku. Ich premiera nastąpi już niedługo. 

Bazę wiedzy o wydarzeniach lat 1918-1922 stanowi wciąż rozwijana internetowa Encyklopedia Powstań Śląskich. Niedługo odbędzie się debata naukowa pod tytułem „Przyłączenie Śląska do Macierzy”. 3 lipca w Rybniku zostanie zorganizowany koncert pieśni powstańczych i patriotycznych. Dodatkowo na ulicach śląskich miast będzie można znaleźć plakaty w ramach akcji „Dziękujemy, że jesteście z nami”. Szczegóły wszystkich wydarzeń pojawią się wkrótce na stronie Instytutu.

Zapraszamy do wspólnego świętowania! Śląsk – wspólna sprawa!

Źródło: niepodlegla.gov.pl

 

Aktualności

Warsztaty świąteczne w Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie. Piękne wianki i radość tworzenia

W Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie odbyły się warsztaty rękodzielnicze, podczas których mieszkańcy mieli okazję nauczyć się zdobienia...

Polecamy