3.5 C
Kielce
czwartek, 13 lutego, 2025
Strona głównaAktualności„Ślady wiary i pamięci w gminie Miedziana Góra”

„Ślady wiary i pamięci w gminie Miedziana Góra”

Zobacz

Przydrożne kapliczki z terenu gminy Miedziana Góra zostały ostatnio zinwentaryzowane w atrakcyjnej formie – bezpłatnej publikacji zatytułowanej „Ślady wiary i pamięci w gminie Miedziana Góra”.

Najczęściej stawiano je z wdzięczności za otrzymane łaski, ocalenie życia czy dla upamiętnienia ważnych wydarzeń historycznych. Są wyrazem wiary minionych pokoleń, pomnikami sakralnej kultury, które w malowniczy sposób wkomponowują się w miejscowy krajobraz, stanowiąc jego prawdziwą ozdobę. To przydrożne kapliczki, ale także krzyże i inne miejsca kultu i pamięci.

Te na terenie gminy Miedziana Góra zostały ostatnio zinwentaryzowane w atrakcyjnej formie – bezpłatnej publikacji zatytułowanej „Ślady wiary i pamięci w gminie Miedziana Góra”. Inicjatorem powstania tej ciekawej książki był Grzegorz Szlefarski, regionalista, przewodnik świętokrzyski, nauczyciel z gminy Miedziana Góra. Jego pasja do lokalnych wędrówek i spotkania z mieszkańcami sprawiły, że w szczególny sposób zwrócił uwagę na małą architekturę sakralną. Sam zobaczył jak w wyniku działań czasu i pogody ulega ona nieodwracalnemu zniszczeniu.
– Te małe miejsca kultu i pamięci mają swoją niezwykłą i bogatą historię, przypominają o ludziach i ważnych wydarzeniach z przeszłości. Uświadomiłem sobie, że to był ostatni moment, by ocalić te, które przetrwały od zapomnienia i całkowitego zniszczenia – mówi.

Tak zrodził się projekt zdokumentowania przydrożnych kapliczek w gminie Miedziana Góra, spisania ich historii oraz informacji o ludziach, którzy się nimi opiekują. Do żmudnej pracy związanej ze zbieraniem materiałów pan Grzegorz zaprosił Łukasza Sokołowskiego ze Stowarzyszenia „Z Ławęcznej”, który wcześniej współpracował z nim m przy innych projektach związanych z promowaniem historii gminy, a także Małgorzatę Syskę, autorkę książki o Kostomłotach, Agnieszkę Kunicką, autorkę opowiadań, oraz Ryszarda A. Żelaznego, współautora publikacji o gminie Miedziana Góra.

Jak wspomina Grzegorz Szlefarski najcenniejsze w tej pracy były rozmowy z ludźmi, przede wszystkim z najstarszymi mieszkańcami gminy. – Jedną z osób, która była źródłem cennej wiedzy wykorzystanej w naszej publikacji i zarazem jej pierwszą czytelniczką była 100-letnia pani Józefa Janaszek z Tumlina – informuje.

Zbieranie materiału zajęło blisko 2 lata. Autorzy zdokumentowali blisko 140 obiektów sakralnych i miejsc pamięci z terenu gminy Miedziana Góra, spisując ich lokalizację i wygląd. Starali się również uchwycić kontekst historyczny związany z każdym z tych miejsc.

W gminie Miedziana Góra znajdują się liczne krzyże upamiętniające powstańców styczniowych, figurki Matki Bożej, św. Jana Nepomucena, a także kapliczki poświęcone św. Barbarze, patronce górników. Kapliczki są bardzo różnorodne – od prostych krzyży, przez figury Matki Bożej, po większe, zadaszone budowle, które niegdyś pełniły rolę mini-kościołów.
Zainteresowani mogą znaleźć ciekawe informacje na ten temat sięgając po publikację „Ślady wiary i pamięci w gminie Miedziana Góra”. Jest ona dostępna w Gminnej Bibliotece Publicznej w Miedzianej Górze. Grzegorz Szlefarski i pozostali autorzy tego niezwykle cennego wydawnictwa są mile zaskoczeni ogromnym zainteresowaniem, które wzbudziło wśród mieszkańców. Po wydaniu książki ludzie nadal chcą dzielić się z nimi cennymi informacjami na temat kapliczek. To budujące, bo służy nie tylko dokumentacji, ale także lepszemu zrozumieniu lokalnej historii, tradycji i kultury.

Z pewnością takie ciekawe inwentaryzacje przydrożnych kapliczek powstają także w innych gminach powiatu kieleckiego. Jeżeli chcą Państwo podzielić się informacjami na ten temat – zapraszamy!

Galeria

Aktualności

Postęp prac przy budowie remizy i świetlicy w Tokarni

Obecnie wykonywane jest ogrzewanie podłogowe, montaż bram garażowych, instalacji ciepłej i zimnej wody, ocieplanie poddaszy. W części garażowej została wykonana już...

Polecamy