– „Żołnierze Wyklęci” to żołnierze polskiego podziemia niepodległościowego, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego z bronią w ręku przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu – wyjaśniała narrator Katarzyna Winiarska.
– Data 1 marca nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1951 w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej – oznajmiała narrator Maja Banak z klasy 7b.
– Uchwalenie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest formą uczczenia ich walki i ofiary, ale także bólu i cierpienia, jakich doznawali przez wszystkie lata PRL – informowała Malwina Kumańska.
Siódmoklasiści zaprezentowali postać jednego z bohaterów walki o wolną Polskę – Żołnierza Wyklętego – rotmistrza Witolda Pileckiego. Prezentacji towarzyszyła wysłuchana przez zgromadzonych uczniów „Ballada o Rotmistrzu Pileckim”.
Uroczysty apel uświetnili deklamując wiersze Dominik Piwowarczyk, Magdalena Kamizela i Katarzyna Winiarska. Brawurowo zaśpiewała pieśń „Deszcz, jesienny deszcz” Wiktoria Orlińska z klasy 7a. W hołdzie Żołnierzom Wyklętym pięknie na trąbce zagrał Miłosz Kubicki.