3.5 C
Kielce
czwartek, 23 stycznia, 2025
Strona głównaAktualnościWiele się dzieje na drogach powiatu kielekciego

Wiele się dzieje na drogach powiatu kielekciego

Zobacz

O inwestycjach drogowych, pieniądzach na remonty dróg rozmawiano podczas poniedziałkowego posiedzenia Komisji Dróg, Komunikacji i Budownictwa Rady Powiatu w Kielcach.

W posiedzeniu uczestniczył członek Zarządu Powiatu Józef Szczepańczyk oraz skarbnik powiatu – Maria Klusek.

Informacje o inwestycjach drogowych realizowanych w tym roku przedstawił – Paweł Gratka – dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Kielcach. – W chwili obecnej jesteśmy po ogłoszeniu czterdziestu postępowań przetargowych, z tego 23 jest w trakcie realizacji. Pozostałe zadania są już zakończone – powiedział dyrektor Gratka.

Największe zadanie, jakie w chwili obecnej realizują drogowcy, to przebudowa drogi w Bilczy, na terenie gminie Morawica. – W Podzamczu Piekoszowskim i Micigoździe rozpoczynamy kolejne inwestycje, będące jednymi z ważniejszych tegorocznych modernizacji, które będą dofinansowane w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych. W tej chwili jesteśmy po ogłoszeniu przetargów. Wartość tego zadania wyniosła ponad 3 mln 446 tys. zł. – wylicza dyrektor.

Budowa mostu w Porzeczu na terenie gminy Miedziana Góra – to trzecie duże zadanie realizowane przez PZD w Kielcach.

W połowie sierpnia, powiat kielecki otrzymał promesę dotacyjną w wysokości 706 tys. zł na usuwanie skutków klęsk żywiołowych. Pieniądze zostaną przeznaczone na remont kilometrowego odcinka drogi powiatowej Drochów Górny – Chomentów oraz ponad 2 km 600 metrowego odcinka drogi Suków- Marzysz – Wojciechów.

Dyrektor Paweł Gratka poinformował radnych, iż zbliża się termin składania wniosków do Programu Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej, przewidzianych do realizacji w roku 2018 r.

– W ramach tego programu, zgłaszamy pięć zadań – mówił dyrektor. –  Pierwsze zadanie to przebudowa drogi powiatowej w miejscowościach Radomice I, Skrzelczyce, Pierzchnica i Osiny. Druga inwestycja to rozbudowa drogi powiatowej w miejscowości Huta Podłysica etap II.

Trzecim zadaniem, zgłodzonym do programu, jest przebudowa drogi w miejscowościach Siedlce i Łukowa. Kolejnym to przebudowa drogi w miejscowości Dębno i ostatnim, realizowanym na dwóch odcinkach, to przebudowa dróg powiatowych w kilku miejscowościach: Radlin, Niestachów, Brzechów i miejscowości Niestachów.

To nie koniec dobrych wieści płynących Powiatowego Zarządu Dróg. – Porządkujemy odwodnienie korpusu drogowego, czyścimy i umacniamy rowy, a także udrażniamy przepusty – dodał dyrektor. – Także sporo się dzieje na naszych drogach. Można powiedzieć, że w każdym zakątku naszego powiatu coś się dzieje.
Radni tej komisji przyjęli projekt uchwały dotyczącej odpłatnego nabycia od gminy Mniów na własność powiatu kieleckiego nieruchomości lokalowej. – Zarząd Powiatu w Kielcach wyraził zgodę na zakup obiektów w Mniowie. Lokale te służyłby Powiatowemu Zarządowi Dróg jako baza obwodu drogowego „Stachura”. Do tej pory pomieszczenia te dzierżawiliśmy – wyjaśnił Józef Szczepańczyk.

Radni dopytywali o tempo prac i remonty niektórych dróg. Radny Jacek Kudzia pytał o remont ulicy Dworskiej i drogi w Brzezinach w Morawicy. Zdzisław Zapała pytał o ulicę Podmiejską i drogę w Porzeczu w gminie Miedziana Góra. Z kolei radny Marek Partyka dopytywał o drogi w Nowej Słupi. Radnego z Masłowa – Mariana Zarzyckiego interesowało to, kiedy powiat zakończy budowę chodnika w Woli Kopcowej. O odwodnienie drogi w miejscowości Krężołek dopytywał radny Krzysztof Soboń.

Na wszystkie pytania radnych odpowiadał dyrektor Gratka.

Spora część dyskusji poświęcona była zmianom w budżecie powiatu kieleckiego na 2017 rok. Skarbnik powiatu – Maria Klusek przedstawiła uchwałę w sprawie udzielenia pomocy finansowej dla pogorzelca z gminy Strawczyn. Radni ustalili także wysokość opłat za pakowanie i usuwanie pojazdów z dróg w granicach administracyjnych powiatu kieleckiego.

– Zarząd Powiatu w Kielcach podjął decyzję o zwróceniu się do Rady Powiatu w Kielcach o udzielenie pomocy finansowej gminie Rytel w województwie pomorskim – dodała skarbnik. – Gmina ta walczy w dalszym ciągu z usuwaniem szkód po nawałnicy, która przeszła w nocy z 11 na 12 sierpnia.

Radni tej postanowili, iż we wrześniu odbędzie się wyjazdowe posiedzenie komisji.

Galeria

Aktualności

162. ROCZNICA WYBUCHU POWSTANIA STYCZNIOWEGO

Czas zaborów jest bez wątpienia jednym z najmroczniejszych okresów w polskiej historii, pełnym ucisku i cierpienia naszego narodu. Potężna niegdyś Rzeczpospolita w 1795...

Polecamy