3.5 C
Kielce
sobota, 2 listopada, 2024
Strona głównaAktualnościSezon „na wędkę”

Sezon „na wędkę”

Zobacz

Wiosna to znak dla wędkarzy, że rozpoczyna się czas na łowienie. Przypominamy, że do amatorskiego połowu ryb wędką lub kuszą na polskich wodach potrzebna jest karta wędkarska. Jej wydawaniem dla mieszkańców powiatu kieleckiego zajmuje się Starostwo Powiatowe w Kielcach. Pamiętajmy również, by ze względu na epidemię koronawirusa zachować nad wodą niezbędne środki ostrożności i ochrony osobistej.  

Pasja do łowienia ryb zwykle przechodzi z pokolenia na pokolenie. Tak też było w przypadku Stanisława Naporowskiego, prezesa Gminnego Stowarzyszenia „Koła Wędkarskiego Fundament” w gminie Miedziana Góra. Miał około 10 lat, gdy z tatą poszedł na swoje pierwsze łowy. Do dziś jest to jego wielka pasja. Od ponad 35 lat należy też do Polskiego Związku Wędkarskiego.

– Mój najlepszy okaz to karp ważący 4,6 kg złowiony w zbiorniku Umer. Każdy wędkarz ma swoje ulubione miejsce do łowienia. W powiecie kieleckim to m. in. Kaniów, Zachełmie, Umer, Strawczyn. Różnorodność ryb, które można tu złowić jest ogromna. Są karpie, amury, leszcze, liny, jazie, płocie, a z drapieżników okonie, sandacze, szczupaki – mówi Stanisław Naporowski. Połów daje wędkarzom ogromną satysfakcję, trzeba jednak pamiętać, że aby móc legalnie to robić należy posiadać kartę wędkarską.

– Połów bez karty to kłusownictwo. Wędkarz musi znać podstawowe przepisy, a potwierdzeniem posiadania tej wiedzy jest właśnie karta – mówi Stanisław Naporowski. Warunkiem jej otrzymania jest zdanie egzaminu przeprowadzanego przez Polski Związek Wędkarski. Dotyczy on m. in. znajomości przepisów ustawy o rybactwie śródlądowym. Lista uprawnionych komisji egzaminacyjnych z powiatu kieleckiego dostępna jest w Starostwie Powiatowym oraz w PZW.

– Dokumenty, które należy przedłożyć, by otrzymać kartę to wniosek o jej wydanie (do pobrania online), zaświadczenie o zdaniu egzaminu, aktualna fotografia legitymacyjna (podpisana z tyłu), potwierdzenie dokonania opłaty za wydanie karty (10 zł). Komplet dokumentów należy przesłać pocztą do starostwa lub wrzucić do skrzynki podawczej w wiatrołapie w wejściu głównym do urzędu. Karta wydawana jest w starostwie i z uwagi na obecną sytuację epidemiologiczną odsyłana do wnioskodawcy – informuje Mariusz Ściana, członek Zarządu Powiatu w Kielcach.

W 2019 roku starostwo wydało 395 kart. O dokument ten mogą ubiegać się osoby po ukończeniu 14. roku życia. Poza jego posiadaniem, trzeba również opłacić odpowiednie składki lub wykupić zezwolenie na połów na danym akwenie. To, czy łowimy zgodnie z przepisami i po dopełnieniu wszelkich formalności sprawdza m. in. Społeczna Straż Rybacka.

– Społeczna Straż Rybacka działa na rzecz ochrony wód i środowiska naturalnego, a także przestrzegania prawa w zakresie połowów. Dlatego każdy mieszkaniec powiatu, któremu leży na sercu dobro naszych wód i piękno przyrody powinien współpracować z tą formacją – mówi Mariusz Ściana, członek Zarządu Powiatu w Kielcach.

W 2019 roku 98 strażników na terenie powiatu kieleckiego przeprowadziło 668 kontroli w tym: 4 z Państwową Strażą Rybacką, 3 z Policją, 20 ze Strażą Ochrony Przyrody.

Galeria

Aktualności

Zdaniem senatora Krzysztofa Słonia: Zdaniem senatora Krzysztofa Słonia:

W tradycji polskiej pierwsze dwa dni listopada czyli zarówno Uroczystość Wszystkich Świętych jak i Zaduszki to wyjątkowy czas. Towarzyszy...

Polecamy