3.5 C
Kielce
poniedziałek, 18 listopada, 2024
Strona głównaKomunikatySezon na „dwa kółka”. Co zmienia się w rejestracji?

Sezon na „dwa kółka”. Co zmienia się w rejestracji?

Zobacz

1649 jednośladów zarejestrowano w 2021 roku w Wydziale Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego w Kielcach. To wynik utrzymujący się na podobnym poziomie, jak przed pandemią. Od stycznia do marca tego roku zarejestrowano już prawie 300 motocykli i motorowerów. I choć wiosna dopiero się zaczyna, w wydziale przybywa mieszkańców, chcących zarejestrować jednoślad.

W 2019 roku – 1671, w 2020 – 1226 (rok „covidowy”), a w 2021 – 1649. Liczba rejestrowanych jednośladów zbliżyła się do tej sprzed pandemii. W 2021 roku zarejestrowano 1184 motocykle i 465 motorowerów.

Marzec i kwiecień to miesiące, w których trwają intensywne przygotowania do sezonu motocyklowego, dlatego też właśnie wtedy wzrasta liczba rejestracji tych pojazdów w Starostwie. Od stycznia zarejestrowaliśmy ich już 294, z czego 138 tylko w marcu – wylicza Cezary Majcher, członek Zarządu Powiatu w Kielcach.

Nowością w zasadach rejestracji jest możliwość pozostawienia tablic rejestracyjnych, obowiązująca od 31 stycznia 2022 roku. Opłata za pozostawienie poprzednich tablic to 67,50 zł zarówno w przypadku motocykla, jak i motoroweru.

Opłaty:

Motocykle:

pierwsza rejestracja w kraju 197 zł

przerejestrowanie motocykla zarejestrowanego w Polsce 121,50

pozostawienie poprzedniej tablicy rejestracyjnej 67,50 

Motorowery:

pierwsza rejestracja w kraju oraz przerejestrowanie motoroweru zarejestrowanego w Polsce 111,5

pozostawienie poprzedniej tablicy rejestracyjnej 67,50 

Dokumenty niezbędne do rejestracji jednośladów są podobne jak te, dotyczące samochodów. Jedynym dokumentem, którego nie załącza się do rejestracji jednośladów sprowadzonych z krajów UE jest akcyza.

Do wniosku o rejestrację należy załączyć:

– dokumenty własności

– dowód rejestracyjny jeśli pojazd był zarejestrowany, w przypadku pojazdu nowego świadectwo zgodności wraz z oświadczeniem zawierającym dane niezbędne do rejestracji

– badanie techniczne

– polisa oc – w przypadku pojazdów zarejestrowanych

– tłumaczenia dokumentów (sprowadzone)

– odprawa celna – jeśli pojazd został sprowadzony spoza UE

Aktualności

Polecamy