3.5 C
Kielce
poniedziałek, 23 grudnia, 2024
Strona głównaAktualnościSesja w sprawie Ukrainy

Sesja w sprawie Ukrainy

Zobacz

Rada Powiatu przyjęła stanowisko w sprawie sytuacji na Ukrainie

Rada Powiatu w Kielcach z całą mocą potępia inwazję wojskową Rosji na wolną i suwerenną Ukrainę. Rosja zaatakowała kraj, który niczym jej nie zagrażał i to Rosja ponosi pełną odpowiedzialność za śmierć ludzi i zniszczenia, które będą skutkami tego konfliktu zbrojnego – czytamy w stanowisku Rady Powiatu.

W związku z agresją Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, na wniosek starosty kieleckiego Mirosława Gębskiego i Zarządu Powiatu w Kielcach, zwołano w piątek nadzwyczajną sesję Rady Powiatu.

Jako pierwszy głos zabrał starosta. – Trwa kolejny dzień wojny na Ukrainie. Dokładnie dziewięć dni temu Rosja napadała na Ukrainę – rozpoczął sesję wnioskodawca Mirosław Gębski. – Ukraina może się cieszyć, że nie została sama jak Polska w 1939 roku. Ma wsparcie krajów zachodnich, ale i praktycznie całego świata. Gdyby świat w 2008 roku posłuchał prezydenta Lecha Kaczyńskiego, to by tej wojny nie było. Odważne działania prezydenta, doprowadziły do obrony Gruzji. Prezydent zabrał ze sobą przywódców Litwy, Łotwy, Ukrainy, Estonii do Gruzji, tym samym obronił niepodległość Gruzji.

Starosta wspomniał, że wie, co dzieje się na Ukrainie, ponieważ jego kolega korespondent – dziennikarz Radia Gdańsk, na bieżąco relacjonuje wydarzenia na Ukrainie. – Jesteśmy w stałym kontakcie. Prosił o materiały niezbędne do obronności dla walczących na Ukrainie. Jak hełmy, kamizelki kuloodporne, latarki, lornetki, przyłbice, słuchawki aktywne, wojskowe opatrunki oraz odzież termoaktywną i inne materiały, które będą mogły być wykorzystane przez obrońców Ukrainy.

Jacek Kuzia, przewodniczący Rady Powiatu, przywołał treść projektu uchwały stanowiska rady potępiającego agresję Federacji Rosyjskiej na suwerenność i niepodległość Ukrainy. Radni uchwałę podjęli jednogłośnie.

Dalej, przewodniczący oddał głos radnym. Jako pierwszy w imieniu PSL pytania zadał radny Michał Godowski, który chciał wiedzieć, o bieżących działaniach Zarządu odnośnie kwestii pomocy uchodźcom.  

O działaniach realizowanych przez Zarząd opowiadali kolejno: dyrektor Wydziału Organizacji i Zarządzania Kryzysowego Ewelina Kaczmarzyk, dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu i turystyki Izabela Dziewięcka oraz dyrektor Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej Dominika Kąsek.

Dyrektorzy poinformowali o szerokich działaniach prowadzonych przez Zarząd Powiatu.

– 9 lutego wojewoda świętokrzyski i polecił starostom zebranie informacji z gmin powiatu kieleckiego dotyczących miejsc noclegowych, w których możliwe jest zakwaterowanie większej ilości osób, zlokalizowanych na terenie powiatu, które mogą być wykorzystane do ewentualnego rozlokowania uchodźców. Na tamtą chwilę mieliśmy ponad 3300 miejsc noclegowych w 151 lokalizacjach – mówiła dyrektor Ewelina Kaczmarzyk. – 25 lutego wojewoda zobowiązał wszystkich do podjęcia działań zmierzających do zakwaterowania cudzoziemców z terenu Ukrainy w zgłoszonych do wojewody ośrodkach, w tym zapewnienia odpowiednich warunków bytowych, bieżącą obsługę wraz z organizacją wyżywienia.

Służbom starosty podzielono obowiązki w ramach Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. – Jesteśmy w stałym kontakcie ze służbami wojewody w sprawie kwaterowania uchodźców przydzielanych przez wojewodę oraz udzielania im niezbędnej pomocy. W Powiatowych Szkolnych Schroniskach Młodzieżowych w Chęcinach wraz z filiami w Mąchocicach Scholasterii, Bodzentynie, Nowej Słupii i Łagowie powiat dysponuje 380 miejscami noclegowymi wraz z pełnym dostępem do węzłów sanitarnych, kuchni i świetlicami. Filia  Schroniska w Łagowie wyznaczona jest jako miejsce, do którego będą kierowani przez Wojewodę Świętokrzyskiego uchodźcy z Ukrainy.

Dalej, dyrektor przybliżała działania w zakresie realizacji zadań obronnych i pozamilitarnych przygotowań obronnych oraz w zakresie świadczenia nieodpłatnej pomocy prawnej dla uchodźców.

– Również kieleccy strażacy przekazali sprzęt oraz koordynują zbiórkę sprzętu pożarniczego w Ochotniczych Strażach Pożarnych w mieście Kielce i powiecie kieleckim dla ukraińskich strażaków. Są to głównie ubrania specjalne, węże, sprzęt i armatura wodna, a nawet motopompy niezbędne do gaszenia pożarów. Strażacy przekazali dotychczas ukraińskim strażakom łącznie 19 palet ze sprzętem i armaturą oraz 4 opakowania typu big-bag z umundurowaniem specjalnym – wyliczała Ewelina Kaczmarzyk.

Na terenie powiatu kieleckiego zbierano także zbiórkę krwi dla rannych żołnierzy.

 – W związku z militarną agresją Rosji na Ukrainę, podjęto szereg działań w zakresie informacyjnym. Na stronie internetowej Starostwa Powiatowego w Kielcach oraz na profilu Starostwa na portalu społecznościowym Facebook opublikowane zostały materiały informacyjne związane z możliwością udzielania pomocy uchodźcom. Na stronie znalazły się ważne informacje dla obywateli Ukrainy opuszczających swój kraj – wyjaśniała.

Z kolei o sytuacji w szkołach i placówkach oświatowych w związku z sytuacją na Ukrainie opowiadała dyrektor Izabela Dziewięcka.

– W obecnej sytuacji, w związku z eskalacją konfliktu zbrojnego na Ukrainie, przed dyrektorami i nauczycielami pojawiają się zupełnie nowe wyzwania. Są wśród nich zarówno działania o charakterze organizacyjnym, jak również niezwykle istotne kwestie związane ze wsparciem psychologiczno-pedagogicznym dzieci i młodzieży – mówiła Izabela Dziewięcka.

W obecnej chwili w Powiatowych Zespołach Szkół  kształci się młodzież z Ukrainy. W Chęcinach 54 uczniów i tyle samo mieszka w internacie szkolnym. Obecnie w szkole przebywa 50 uczniów, 4 uczniów nie zdążyło przybyć ze względu na wybuch wojny na Ukrainie. Uczniowie z Ukrainy przyjechali do szkoły 17 lutego br. tuż przed wybuchem wojny. Natychmiast zostali objęci opiekę psychologiczno-pedagogiczną ze strony nauczycieli, wychowawców i pracowników poradni psychologiczno-pedagogicznej z Piekoszowa. Dyrekcja wraz z wychowawcami klas spotkała się z uczniami, aby udzielić im wsparcia i zapewnić, że są bezpieczni i mogą oczekiwać opieki wychowawczej i socjalnej.

W Powiatowym Zespole Szkół w Łopusznie uczy się 27 uczniów z Ukrainy. W internacie mieszka 26 uczniów. Obecnie w szkole przebywa 23 uczniów, 4 nie przybyło w związku z działaniami wojennymi.

– Młodzież uczestniczy w życiu szkoły i środowiska lokalnego, czuje się bezpiecznie, ma zapewnione odpowiednie warunki bytowe. Stołówka szkolna zapewnia uczniom wyżywienie – relacjonowała dyrektor Dziewięcka. – Dyrektor szkoły jest w stałym kontakcie z „Domem Polskim” w Winnicy oraz bliskimi uczniów.

Jak się okazuje, młodzież szkolna chce pomagać młodzieży pochodzącej z Ukrainy w adaptacji w nowym środowisku. Ma to na celu zminimalizowanie skutków stresu wywołanego niepewnością o losy najbliższych i ojczyzny. W pozostałych szkołach zarządzanych przez powiat nie przebywają uczniowie z Ukrainy, nie mniej jednak każda z placówek podejmuje istotne na ten czas działania. W Powiatowym Zespole Szkół w Chmielniku rozpoczęto akcję pomocy humanitarnej Ukrainie. Uczniowie i nauczyciele spontanicznie zaczęli przynosić żywność, środki czystości, środki łączności oraz niezbędne produkty. Przedstawiciele szkoły także utrzymują kontakt z Domem Polskim w Winnicy. Ponadto jeden z nauczycieli języka polskiego, posiadający kwalifikacje w zakresie Glottodydaktyki rozpoczął w charakterze wolontariusza naukę języka polskiego ukraińskich dzieci. Grupa starszych uczniów wspiera również uchodźców z Ukrainy, zapewniając transport z przejścia granicznego w głąb kraju.

Z inicjatywy uczniów Powiatowego Zespołu Szkół w Bodzentynie rozpoczęto akcję zbiórki pieniężnej na pomoc atakowanym mieszkańcom Ukrainy. Szkoła przystąpiła również do akcji przekazywania zniszczonych siatek i zamierza oddać je na cele służące do maskowania czołgów ukraińskich.

Zespół Szkół w Nowej Słupi także prowadzi zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy i przekazuje na bieżąco osobom, które przybyły do naszego kraju i przebywają na terenie gmin Nowa Słupia i Łagów. W związku z tym, że klasy są mało liczne, szkoła jest przygotowana na przyjęcie uczniów z Ukrainy.

Również Powiatowe Poradnie Psychologiczno – Pedagogiczne udzielają wsparcia psychologicznego młodzieży z Ukrainy uczącej się w Powiatowych Zespołach Szkół w Chęcinach i Łopusznie, prowadzą porady i konsultacje dla dzieci i rodziców nt. radzenia sobie w sytuacji kryzysowej.

Dyrektor Dominika Kąsek zreferowała radnym sytuację w powiatowych placówkach służby zdrowia.  – Obywatelowi z Ukrainy, który zgłosi się z problemem zdrowotnym należy się pomoc medyczna. Musi mieć tylko zaświadczenie, wystawione przez straż graniczną lub odcisk stempla straży w dokumencie podróży, który potwierdza legalny pobyt na terytorium Polski, po przekroczeniu granicy po 24 lutego – mówiła.

Jak się okazuje powiatowe jednostki już przyjmują pacjentów z Ukrainy.

 – Świętokrzyskie Centrum Matki i Noworodka Prosta uruchomiło poradnię ambulatoryjną i udziela porad ginekologicznych, chorób piersi, położniczą czy endokrynologiczną. Już trzy pierwsze pacjentki tam trafiły. W szpitalu w Chmielniku organizowana jest zbiórka na środki medyczne. W Powiatowym Centrum Usług Medycznych także zaangażowana jest w pomoc.

Na pytania radnych odpowiadał także Grzegorz Piwko, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kielcach. – Działania Ministra Rodziny i Polityki Społecznej zmierzają do tego, by zapewnić stabilny i legalny pobyt uchodźcom w naszym kraju. Dodatkowo musimy zapewnić im bezpieczeństwo socjalne. Drugą kwestią jest praca dla tych osób. W chwili obecnej czekamy na specustawę, która będzie regulowała ich pobyt w Polsce. Tam znajdą się zadania i wytyczne dla urzędów pracy.

W chwili obecnej w PUP działa zespół do obsługi uchodźców. – Mamy osoby znające język ukraiński. Pracodawcy na razie pytają o przepisy, mają lokale i chcą przyjąć uchodźców – dodał dyrektor Piwko. 

Wicestarosta Tomasz Pleban wyjaśnił radnym jak wygląda współpraca powiatu z partnerami zagranicznymi. – Dzwoniłem do naszych przyjaciół z Ukrainy. Nie odbierają telefonów, ale mamy łączność mejlową. Na chwilę obecną nie mają specjalnych potrzeb. Nasi przyjaciele z Plauen w Niemiec chcą nam pomagać i wspierać w działaniach z Ukrainą.

O możliwościach dalszej pomocy uchodźcom z Ukrainy mówił radny Józef Szczepańczyk. Z kolei radny Krzysztof Soboń zaproponował, by radni zrzekli się ze swoich diet na poczet pomocy.

Radny Robert Kaszuba zaproponował, by w ramach konkursów dla organizacji pozarządowych zrobić konkurs ofert dla organizacji, które będą chciały zorganizować dodatkowe zajęcia dla uchodźców.

Stanowisko Rady Powiatu w Kielcach w sprawie sytuacji na Ukrainie

Rada Powiatu w Kielcach z całą mocą potępia inwazję wojskową Rosji na wolną i suwerenną Ukrainę. Rosja zaatakowała kraj, który niczym jej nie zagrażał i to Rosja ponosi pełną odpowiedzialność za śmierć ludzi i zniszczenia, które będą skutkami tego konfliktu zbrojnego. Moment ten niewątpliwie przejdzie do historii jako bezprecedensowy i haniebny akt agresji, a świat nigdy nie zapomni Rosji zburzenia pokoju kształtowanego w Europie od wielu lat.

Jesteśmy pełni podziwu dla walczących Ukraińców, w szczególności dla odważnej postawy Pana Prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Jego stanowczość przypomina nam postać Pana Prezydenta ś. p. Lecha Kaczyńskiego, który w dniu 12 sierpnia 2008 r., nie bacząc na zagrożenie przybył do Tbilisi podczas napaści Rosji na Gruzję. Przyleciał wtedy wraz z prezydentami krajów wschodnioeuropejskich wypowiadając przezorne słowa:

„ … wiemy, że dziś Gruzja, jutro Ukraina, pojutrze państwa bałtyckie, a później może i czas na mój kraj, na Polskę”. Dziś wiemy, że bezkompromisowa postawa tego wybitnego męża stanu uchroniła Gruzję przed rosyjską okupacją. Prezydent Lech Kaczyński już wtedy przewidział bieżącą sytuację.

Z najwyższym szacunkiem odnosimy się do działań samorządu, instytucji, firm, organizacji pozarządowych, wolontariuszy oraz pojedynczych osób niosących bezinteresowną pomoc mieszkańcom Ukrainy i uchodźcom wojennym poprzez organizację zbiórek, transportu, przyjmowanie u siebie uchodźców, a także zapewnienie im zaspokajania podstawowych potrzeb życiowych.

W obliczu zagrożenia i cierpienia, jakie niosą za sobą skutki wojny, Rada Powiatu w Kielcach wyraża pełną solidarność z naszymi Przyjaciółmi z całej Ukrainy. Powiat Kielecki jest gotowy do udzielenia wsparcia i pomocy w tych trudnych chwilach dla Narodu Ukraińskiego i jednocześnie popiera dążenia dotyczące szybkiego członkostwa Ukrainy w strukturach Unii Europejskiej. Wyrażamy pełne poparcie dla rządu Rzeczypospolitej Polskiej we wszystkich jego działaniach.

Galeria

Aktualności

Warsztaty świąteczne w Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie. Piękne wianki i radość tworzenia

W Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie odbyły się warsztaty rękodzielnicze, podczas których mieszkańcy mieli okazję nauczyć się zdobienia...

Polecamy