Za nami Sesja Rady Powiatu, radni jednomyślnie podjęli 7 uchwał.
Na początku sesji, wicestarosta kielecki Tomasz Pleban poprosił Radę Powiatu o wprowadzenie do porządku obrad uchwały radnych z Klubu Prawa i Sprawiedliwości w sprawie wyrażenia stanowiska w sprawie wyrażenia sprzeciwu wobec prób wprowadzenia ideologii LGBT do lokalnej wspólnoty samorządowej. Radni nie wyrazili sprzeciwu w tej sprawie.
Jak uzasadniał wicestarosta i przewodniczący klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości, rada sprzeciwia się promowaniu przez środowisko „LGBT” ideologii.
– Rada Powiatu w Kielcach jest daleka od stwarzania fałszywego zagrożenia wobec grupy osób „LGBT”. Natomiast sprzeciwiamy się wprost promowaniu przez to środowisko ideologii, w tym promowaniu homoseksualizmu w szkołach i życiu społecznym, wprowadzeniu wczesnej seksualizacji w szkołach, w tym wywieraniu ideologicznej presji na rzecz stosowania tzw. poprawności kulturowej i politycznej. Sprzeciwiamy się ingerowaniu w sfery życia prywatnego, atakowaniu wolności słowa i podważaniu autorytetu rodziny.
Za przyjęciem projektu uchwały głosowało 24 radnych, jeden głos był przeciwny.
W bloku uchwał, radni przyjęli uchwałę zmieniająca uchwałę w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Kieleckiego na lata 2019-2028, a także zmiany w budżecie Powiatu Kieleckiego na 2019 rok. Radni zdecydowali się na udzielenie pomocy finansowej dla Gminy Strawczyn, a także dla gminy Strawczyn z przeznaczeniem dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Promniku. Radni przyjęli i zatwierdzili program naprawczy Świętokrzyskiego Centrum Matki i Noworodka – Szpital Specjalistyczny w Kielcach.
Podczas sesji przyjęto także plan sieci publicznych szkół ponadpodstawowych oraz szkół specjalnych na obszarze Powiatu Kieleckiego. Radni ustalili wysokość dotacji dla niepublicznych szkolnych schronisk młodzieżowych, trybu udzielania i rozliczania dotacji z budżetu Powiatu Kieleckiego dla publicznych prowadzonych przez osoby fizyczne i osoby prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnego i niepublicznych podmiotów oświatowych oraz trybu przeprowadzania kontroli prawidłowości ich pobrania i wykorzystania.
Radni przyjęli także sprawozdanie z działalności Powiatowego Urzędu Pracy w Kielcach za pierwsze półrocze 2019 roku, wraz z informacjami o sytuacji na lokalnym rynku pracy oraz zatwierdzili stan organizacyjny i przygotowanie do roku szkolnego 2019/2020 szkół ponadpodstawowych oraz placówek oświatowych Powiatu Kieleckiego.
Radny Andrzej Michalski dopytywał o nabór do szkół i czy w kierunkach kształcenia przewidziano zawody dedykowane osobom niepełnosprawnym. Na te pytania odpowiedział wicestrosta Tomasz Pleban, który powiedział, że nie było zainteresowania ze strony osób niepełnosprawnych. – Przy naborze mieliśmy pełny katalog zawodów. Klasy zostały utworzone poprzez zainteresowanie osób. Nie mieliśmy zapotrzebowania na tego typu zawody.
Na sesji obecny był poseł Krzysztof Lipiec, który podziękował powiatowej wspólnocie samorządowej za przyjętą uchwałę w sprawie stanowiska „LGBT”. – Uchwała, jaką przyjęli radni, nie ma związku z dyskryminacją środowiska, lecz promowaną ideologią. To jest bardzo ważna deklaracja. Pokazujecie, że wspólnota samorządu ma być wolna od tego typu ideologii. Ona nie jest w obronie wartości chrześcijańskich ale wynika wprost z naturalnego prawa – powiedział poseł.
Wiceprzewodniczący Rady – Kamil Piasecki również wyraził swoją opinię w sprawie „LGBT”. – Rodzina to podstawowa wartość polskiego społeczeństwa. Artykuł 18 Konstytucji mówi, że rodzina i małżeństwo podlega ochronie i opiece naszego kraju, który ma chrześcijańskie korzenie – powiedział.
Na sesji obecni byli przedstawiciele lewicy. Głos w sprawie glosowania zabrała reprezentantka partii Lewica Razem – Alicja Lisiak. – To nie jest żadna ideologia, są to nasi sąsiedzi, dzieci, współpracownicy i osoby, które nas otaczają. Ubieranie ich w jakiekolwiek zagrożenia i sugerowanie, że takie zagrożenia sami kreują, to robienie nagonki i kreowanie sztucznego problemu – mówiła.
Na sesji obecny był także senator Krzysztof Słoń.