3.5 C
Kielce
środa, 22 stycznia, 2025
Strona głównaKultura„Sercem wyrzeźbione” pierwsza wystawa z cyklu „Świętokrzyskie skarby sztuki ludowej”

„Sercem wyrzeźbione” pierwsza wystawa z cyklu „Świętokrzyskie skarby sztuki ludowej”

Zobacz

Już tylko do 9 lipca można oglądać wystawę prac Andrzeja Kozłowskiego pt. „Sercem wyrzeźbione” inaugurującą nowy cykl wystaw w WDK „Świętokrzyskie skarby sztuki ludowej”.


Prace Andrzeja Kozłowskiego można oglądać w WDK tylko do 9 lipca. Prezentowane są w Sali Gabinetowej od poniedziałku do piątku, w godzinach od 7.30 do 15.30, natomiast w najbliższy wtorek, 6 lipca w godzinach od 10.00 do 18.00.

Wernisaż prac Andrzeja Kozłowskiego to pierwsze wydarzenie artystyczne organizowane w ramach nowego cyklu wystaw w WDK – “Świętokrzyskie Skarby Sztuki Ludowej”. Podczas kolejnych spotkań zaprezentowane zostaną prace innych artystów ludowych z terenu województwa świętokrzyskiego.

Andrzej Kozłowski rzeźbi w drewnie od 1970 roku. Wypowiada się zarówno w tematyce sakralnej, świeckiej, jak i demonologicznej. W twórczości Kozłowskiego dominują treści z podań i legend świętokrzyskich, czego przejawem są ekspresyjne opracowania czarownic i diabłów. Inspiracją dla pierwszych rzeźb były opowiadania i legendy świętokrzyskie, a następnie życie codzienne wsi i małych miasteczek, rodzina. Powstały wówczas cykle prac: Diabły i czarownice, Sabat na Łysej Górze, Legenda o św. Emeryku, Panorama Świętokrzyska, Targowisko, Muzykanci, Macierzyństwo.

Obok tematyki baśniowej, w dorobku artysty znajdują się również prace sakralne, głównie postaci świętych, zwłaszcza: św. Franciszka, św. Józefa, św. Alberta, św. Krzysztofa; ma w swoim dorobku także cykl prac związanych ze świętami Bożego Narodzenia i Wielkanocy. Tu pojawiają się pełne uroku kolorowe szopki, kolędnicy, anioły, sceny z życia i męczeństwa pana Jezusa. Ulubionym i coraz bardziej rozpoznawalnym tematem dla artysty jest także przyroda, w tym ptaki i zwierzęta. Każda z jego prac jest jedyna i niepowtarzalna. Szczególnie piękne są ptaki. Mają długie szyje, fantazyjnie wystrugane dzioby i bogatą kolorystykę. Swojskość, żywioł barwności i dekoracyjności prac trafiają do wyobraźni i mocno zapadają w pamięć. Od 1997 r. jest członkiem Zarządu Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie. Swoje prace prezentował na ponad 100 wystawach w Polsce i zagranicą.

Aktualności

Babciu i dziadku nie wierz hienom i wilkom złym

„Na przekór hienom i wilkom złym” to utwór, który został stworzony dla wszystkich babć i dziadków. Przestrzega on...

Polecamy