Codzienne czytanie jest mądrym sposobem na spędzenie czasu z dzieckiem i najlepszą inwestycją w jego przyszłość – tak uważają organizatorzy kampanii społecznej, w ramach której członkowie piekoszowskiego Klubu Seniora spotykają się z najmłodszymi dziećmi i czytają im najpiękniejsze polskie bajki, baśnie oraz legendy. Inauguracyjne spotkanie integracyjne odbyło się w Zespole Placówek Oświatowych w Piekoszowie. Dla dzieci czytał też wójt.

To już kolejna kampania społeczna organizowana przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Piekoszowie. Tym razem pod hasłem ”Seniorzy czytają dzieciom”. – Jej celem jest propagowanie codziennego czytania dzieciom, które rozwija, pobudza wyobraźnię i pomaga w przyswajaniu wiedzy – tłumaczy wójt gminy Piekoszów, Zbigniew Piątek. Jego zdaniem, kampania społeczna, która właśnie ruszyła w gminie Piekoszów, to także doskonały pomysł na integrację międzypokoleniową. – Budowanie międzypokoleniowych relacji jest niezwykle istotne. Dzięki wspaniałej współpracy wielu naszych jednostek organizacyjnych szanse na to mają dwa pokolenia mieszkańców gminy Piekoszów, ci najmłodsi i ci najstarsi, należący do Klubu Seniora. A muszę przyznać, że mamy bardzo aktywnych seniorów, którzy chętnie angażują się w różnego rodzaju akcje, co jest niezwykle budujące. Jak wiemy, przedszkole to dopiero początek drogi edukacyjnej. Przed dziećmi jeszcze wiele książek do przeczytania. Dobrze, że seniorzy postanowili otworzyć się na naszych najmłodszych mieszkańców i wzbudzić w nich zamiłowanie do książek – podkreśla wójt, Zbigniew Piątek.

Kampania społeczna prowadzona przez Gminny Ośrodek Społeczny w Piekoszowie właśnie ruszyła. – Do akcji zaangażowaliśmy seniorów z Klubu Seniora, a także szkoły. Celem kampanii jest wspieranie relacji międzypokoleniowych, a także budowanie dobrych relacji pomiędzy dziećmi i seniorami. Poza tym, czytanie to mądre spędzanie czasu z dziećmi – mówi pełniąca obowiązki kierownika GOPS w Piekoszowie, Justyna Malarczyk, która zapowiada, że w ramach akcji odbędzie się cykl spotkań seniorów z najmłodszymi uczniami.

Pierwsze wielkie czytanie bajek przez seniorów odbyło się w Zespole Placówek Oświatowych w Piekoszowie. – Nasze przedszkole bierze udział w wielu różnego rodzaju akcjach i projektach związanych z integracją międzypokoleniową. Uważam, że akcja „Seniorzy czytają dzieciom” jest jedną z ważniejszych inicjatyw. Seniorzy przychodzący do nas i przynoszą niezwykłą wartość jaką jest czytanie literatury na żywo. Będziemy mieć okazję usłyszeć hity literatury dziecięcej w wykonaniu osób starszych, które najpiękniej potrafią oddać wartość bajek kiedyś opowiadanych dzieciom – mówi Agnieszka Kuźba, wychowawczyni grupy przedszkolnej z ZPO w Piekoszowie.


Podczas inauguracyjnej akcji „Seniorzy czytają dzieciom” maluchom czytał także wójt gminy Piekoszów, Zbigniew Piątek. Dzieci z wielką uwagą i skupieniem wsłuchiwały się w czytane przez seniorów z Klubu Seniora w Piekoszowie bajki. I chyba nic w tym dziwnego, bo któż inny jak nie dziadkowie, potrafią z takim zaangażowaniem czytać dzieciom.

Galeria