Opaski monitorujące podstawowe funkcje życiowe otrzymali seniorzy z terenu gminy Piekoszów. To element przedsięwzięcia realizowanego przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Piekoszowie, który obejmuje także usługi wolontariuszy i ich codzienną pomoc potrzebującym wsparcia. Na realizację tych działań pozyskano nieco ponad 44 tysiące złotych rządowego dofinansowania.
Z opasek monitorujących podstawowe funkcje życiowe korzysta na dzień dzisiejszy piętnaście osób w wieku 65+. – Program jest skierowany do osób po 65 roku życia. Na zakup opasek monitorujących całodobowo funkcje życiowe wraz z usługą darmowej opieki na odległość udało nam się pozyskać ponad 24 tysiące złotych dofinansowania w ramach ogłoszonego przez Ministra Rodziny i Polityki Społecznej programu „Korpus Wsparcia Seniorów” – poinformowała Justyna Malarczyk, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Piekoszowie. – Dzięki tym opaskom nasi seniorzy są monitorowani na bieżąco przez całą dobę. Mamy podpisaną umowę z firmą, która cały czas ma w pogotowiu dyżurujących operatorów gotowych natychmiastowo zareagować w przypadku zagrożenia dla zdrowia lub życia seniora zaopatrzonego w opaskę, kontaktując się z seniorem, a w sytuacji tego wymagającej wysyłając odpowiednie służby ratownicze. Opaska bezpieczeństwa wyposażona jest w detektor upadku, czujnik zdjęcia opaski, lokalizator GPS, funkcje umożliwiające komunikowanie się z centrum obsługi i opiekunami, a także funkcje monitorujące podstawowe czynności życiowe jak puls czy saturacja. Poza tym, opaski mają przycisk bezpieczeństwa, a seniorzy mogą wysłać sygnał SOS – wymienia kierownik GOPS w Piekoszowie Justyna Malarczyk.
Na tym jednak nie koniec. Dodatkowo w ramach pierwszego modułu rządowego programu „Korpus Wsparcia Seniorów” pozyskano ponad 19 tysięcy złotych na pracę wolontariuszy. Ich zadaniem jest pomoc osobom powyżej 65 roku życia, które zgłoszą taką potrzebę. – Na dzień dzisiejszy z pomocy wolontariuszy korzysta trzech seniorów, którzy się do nas zgłosili. Pomoc ta polega najczęściej między innymi na robieniu podstawowych zakupów spożywczych czy zakupie leków, po które sami nie mogą wychodzić ze względu na zły stan zdrowia. Seniorzy często też potrzebują pomocy w umówieniu wizyty do lekarza, czy w wyjściu na spacer. Dzięki wolontariuszom osoby starsze, samotne i schorowane czują, ze mają pomoc i nie zostały pozostawione same sobie – poinformowała kierownik Justyna Malarczyk.
Obydwa programy realizowane są w ramach rządowej dotacji i potrwają do końca bieżącego roku. – Cieszę się, że udało nam się pozyskać kolejne środki na wsparcie seniorów. Teleopaski to niezwykle cenne urządzenia, które doskonale pełnią rolę elektronicznych opiekunów na odległość i w dodatku przez całą dobę. Seniorzy, którzy żyją samotnie dzięki nim mogą czuć się bezpiecznie – mówi wójt gminy Piekoszów Zbigniew Piątek.