3.5 C
Kielce
piątek, 7 lutego, 2025
Strona głównaAktualnościSeniorów z gminy Strawczyn spotkania z kulturą

Seniorów z gminy Strawczyn spotkania z kulturą

Zobacz

“Sztuka ma moc dotarcia do najskrytszych zakamarków naszych wnętrz, odkrywając przed nami magiczny świat”  – to motto kieleckiego Muzeum Narodowego  przyświecało dzisiaj seniorom z gminy Strawczyn, którzy wyruszyli z przewodnikiem na spacer po Kielcach, odwiedzili dawny Pałac Biskupów Krakowskich – Muzeum Narodowe, także uczestniczyli w koncercie filharmonicznym “Wieczór klasyków”. A wszystko to w ramach wydarzenia „Dzień seniora – spotkania z kulturą”. Z uczestnikami eventu spotkała się  Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Renata Janik, a także dyrektorzy Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.

Organizatorem wydarzenia był Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego,  który jest liderem projektu „Tworzenie Lokalnych Systemów Wsparcia dla Seniorów”. Realizacja przedsięwzięcia ruszyła w lutym tego roku, a działania dedykowane seniorom w ramach projektu prowadzone będę do końca stycznia 2027 roku. Różnymi formami usług opiekuńczych, zdrowotnych czy rehabilitacyjnych objętych zostanie prawie trzy i pół tysiąca seniorów.

Dla osób w starszym wieku, ale wciąż aktywnych fizycznie, organizowane są w ramach projektu spotkania integracyjne, połączone z udziałem w różnorodnych wydarzeniach kulturalnych. Chodzi o to, by poprawiając kondycję psychiczną seniorów, włączyć ich w życie danej społeczności. Wszystko  to ma  zapobiegać wykluczeniu społecznemu seniorów.

– Spotkania skierowane są do starszych mieszkańców powiatu kieleckiego oraz Kielc. Zaplanowanych zostało 20 takich  wydarzeń na terenie miasta Kielce dla 30 osobowych grup seniorów – po jednym dla każdej gminy – mówi marszałek Renata Janik. – Realizacja tych działań w ramach projektu potrwa do końca 2026 roku.

Program każdego „Dnia seniora – spotkania z kulturą” obejmuje zwiedzanie marszałkowskich obiektów kultury, warsztaty historyczne przy kawie, zwiedzanie Kielc z przewodnikiem, obiad, na którzy zapraszani są seniorzy, oraz wieczorny udział w wyjątkowym wydarzeniu artystycznym.

Dzisiaj (7 lutego), do Kielce zawitała kolejna grupa seniorów – tym razem  z gminy Strawczyn. Mieszkańcom towarzyszyli Paweł Lesiak, wicewójt gminy Strawczyn. Na placu Najświętszej Maryi Panny, przed Bazyliką Katedralną, seniorów przywitała Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Renata Janik, której towarzyszyli dyrektorzy Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego –  dyrektor Elżbieta Korus i wicedyrektor Arkadiusz Ślipikowski oraz Damian Gad, kierownik w Regionalnym Ośrodku Polityki Społecznej i jednocześnie przewodniczący Rady Gminy Strawczyn. W spotkaniu uczestniczył także rzecznik prasowy  Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach – st. kpt. Marcin Bajur .

 – Witam wszystkich bardzo serdecznie w Kielcach, na wydarzeniu „Dzień seniora – spotkania z kulturą”. W ramach naszego projektu „Tworzenie Lokalnych Systemów Wsparcia dla Seniorów” do tej pory organizowaliśmy spotkania “Dzień zdrowia dla seniora”, teraz chcemy Państwu zaproponować spotkania z kulturą – mówiła marszałek Renata Janik. – Jesteście grupą, która będzie miała zupełnie inne zajęcia, niż te dotychczas realizowane. Chcemy, aby nasi seniorzy byli radośni, by byli wśród ludzi, korzystali z dóbr kultury, po prostu cieszyli się życiem. Dlatego zapraszamy Państwa do naszych placówek kultury i zachęcamy do udziału w życiu kulturalnym. To poprawia jakość życia i wpływa na poczucie jego wartości. Ale też chcemy połączyć przyjemne z pożytecznym, stąd obecność przedstawiciela Komendy Wojewódzkiej Straży Pożarnej  i przygotowane dla Państwa upominki w postaci czujek dymu, które zakupiliśmy w ramach projektu. Zainstalowane w Państwa domach będą dbać o wasze bezpieczeństwo – podkreślała marszałek Renata Janik.

Starszy Kapitan Marcin Bajur, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach, zachęcał do instalowania detektorów dymu, podkreślając ich rolę w poprawie bezpieczeństwa.

– To bardzo ważne, żebyśmy o siebie dbali, również w zakresie bezpieczeństwa przeciwpożarowego. A dzięki czujnikom dymu mamy szybki sygnał, że coś niedobrego dzieje się w naszym domu – podkreślał Marcin Bajur.

Spotkanie z marszałek województwa i przedstawicielami urzędu marszałkowskiego było pierwszym z punktów piątkowego wydarzenia. Po otrzymaniu upominków i wymianie serdeczności w piękne, słoneczne popołudnie seniorzy ze Strawczyna ruszyli na spacer po Kielcach. Zwiedzanie miasta z przewodnikiem było okazją do poznania jego historii oraz znajdujących się w centrum najciekawszych zabytków.

Kolejnym wydarzeniem w ramach „Spotkań z Kultura” były warsztaty historyczne, połączone z popołudniową kawą, na które Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej zarosił seniorów do Pałacyku Tadeusza Zielińskiego.

Punktem kulminacyjnym dzisiejszego eventu było zwiedzanie dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich, a obecnie głównej siedziby Muzeum Narodowego w Kielcach.

Zwiedzanie wnętrz Pałacu Biskupów Krakowskich i zgromadzonych w nich dzieł sztuki wzbudziło wiele pozytywnych emocji i było impulsem do wielu wzruszeń. Potwierdziła się dewiza kieleckiego Muzeum Narodowego, że „sztuka ma moc dotarcia do najskrytszych zakamarków naszych wnętrz, odkrywając przed nami magiczny świat”.

I choć wizyta w Muzeum Narodowego była mocnym punktem dzisiejszych senioralnych spotkań z kulturą, to nie była ich końcem. Po obiedzie na wszystkich czeka wizyta w Filharmonii Świętokrzyskiej i piękny wieczór, podczas którego seniorzy wysłuchają koncertu symfonicznego zatytułowanego „Wieczór klasyków”. Świętokrzyskim filharmonikom towarzyszył  będzie grający na waltorni, zwanej też “rogiem leśnym”,  niemiecki muzyk – Daniel Schimmer , a orkiestrę poprowadzi maestro Czesław Grabowski. Wszyscy będą mieli okazję wysłuchać muzyki Wolfganga Amadeusza Mozarta, Francesco Antonio Rosettiego oraz Ludwiga van Beethovena.

 

Tworzenie Lokalnych Systemów Wsparcia dla Seniorów – celem projektu jest stworzenie systemowego modelu pomocy starszym mieszkańcom, zwłaszcza tym najbardziej potrzebującym, w ich codziennym funkcjonowaniu. Projekt ruszył jako pilotażowy w stolicy regionu i w gminach powiatu kieleckiego, największego świętokrzyskiego powiatu. Z badań wynika bowiem, że to właśnie tam najszybciej następuje proces starzenia się społeczeństwa. Te same badania potwierdziły jednocześnie, że dostarczane seniorom usługi opiekuńcze wciąż są niewystarczające, zarówno jeśli chodzi o ich rodzaj, jak i liczbę. Lukę tę ma wypełnić – i jednocześnie stworzyć systemowy model – realizowany właśnie projekt pilotażowy.  Oferta jest skierowana przede wszystkim do seniorów, którzy ze względu na stan zdrowia pozostają w domu, nie mogąc samodzielnie korzystać z oferty miejskich czy gminnych ośrodków czy centrów pomocy społecznej. 

W poszczególnych gminach, w zależności od zdiagnozowanych potrzeb,  w ramach projektu realizowane są m.in. usługi asystenta i opiekuna dla osób starszych i niepełnosprawnych, specjalistyczne usługi opiekuńcze i pielęgnacyjne, wspomagające proces leczenia osób przewlekle chorych (w tym domową fizjoterapię oraz rehabilitację), a także specjalistyczna opieka dla osób z zaburzeniami psychicznymi (w tym psycholog, logopeda, pracownik socjalny, terapeuta zajęciowy, psychiatra). Seniorzy mogą także skorzystać z usługi typu „taxi dla seniora”, czyli bezpłatnego transportu dla osób z trudnościami w samodzielnym poruszaniu się komunikacją publiczną.

Wartość całego projektu to ponad 63,5 miliona złotych, a dofinansowanie z funduszy europejskich to kwota prawie 60 milionów 353 tys. złotych.

Galeria

Aktualności

Burmistrz Robert Jaworski wziął udział w uroczystości przekazania obowiązków służbowych na Bukówce

Dziś na kieleckiej Bukówce miała miejsce uroczystość, która na długo pozostanie w pamięci uczestników. W ramach wydarzenia nastąpiło przekazanie obowiązków służbowych...

Polecamy