3.5 C
Kielce
niedziela, 13 lipca, 2025
Strona głównaAktualnościŚCO wozi bezpłatnie na profilaktykę!

ŚCO wozi bezpłatnie na profilaktykę!

Zobacz

Świętokrzyskie Centrum Onkologii zachęca pracodawców z województwa świętokrzyskiego do korzystania z bezpłatnego dowozu pań na profilaktyczną cytologię i mammografię – badania prowadzone w ramach programów profilaktyki onkologicznej. Aby zamówić bezpłatny transport na badania, wystarczy zadzwonić do ŚCO: 41 36 74 036. Uwaga! Ułatwienia w dostępie do profilaktyki będą realizowane tylko do czerwca 2023.

Bezpłatny dowóz na badania profilaktyczne (i z powrotem) przeznaczony jest dla mieszkanek województwa świętokrzyskiego. W ramach tego ułatwienia panie mogą zostać dowiezione bezpłatnie do Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach, gdzie wykonają:

  • mammografię – badanie w Programie profilaktyki raka piersi, przeznaczone dla kobiet w wieku 50-69 lat,
  • cytologię (konwencjonalną i płynną – dwa badania w jednej wizycie) – badanie w Programie profilaktyki raka szyjki macicy, przeznaczone dla kobiet w wieku 25-59 lat.

Po badaniach bus z ŚCO odwozi panie z powrotem do zakładu pracy.

Do zakładów pracy, urzędów, kół gospodyń wiejskich

ŚCO kieruje swoje zaproszenie do pracodawców, jednostek samorządu terytorialnego, stowarzyszeń i organizacji pozarządowych, kół gospodyń wiejskich, czyli wszędzie tam, gdzie pracują i działają kobiety. Wystarczy zebrać minimum 10 – osobową grupę pań, chcących skorzystać z badań w ramach Programu profilaktyki raka szyjki macicy lub Programu profilaktyki raka piersi, i zadzwonić do ŚCO pod nr telefonu: 41 36 74 036 (od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-15.00).
Uwaga! Ułatwienia w dostępie do profilaktyki będą realizowane tylko do czerwca 2023.
Bezpłatny dowóz na profilaktykę cieszy się zainteresowaniem. Z tego ułatwienia skorzystało już sporo instytucji, między innymi kielecki MOPR, Powiatowy Urząd Pracy, Uniwersytet Jana Kochanowskiego, Biuro Doradztwa Podatkowego, Urząd Miasta w Pińczowie.

Naprawiamy, co zniszczyła pandemia

– Pandemia dramatycznie obniżyła zgłaszalność kobiet na badania w ramach programów profilaktyki onkologicznej – mówi dr n.med. Leszek Smorąg, ginekolog onkolog, kierownik Zakładu Profilaktyki Onkologicznej ŚCO.
W 2019 r. mammografię wykonało blisko 40% uprawnionych do tego badania mieszkanek naszego regionu. W 2020 roku zgłaszalność na to badanie spadła do 35%. Jeszcze gorzej przedstawia się zgłaszalność na przesiewową cytologię. W 2019 r. z tego badania korzystało w ramach Programu profilaktyki raka szyjki macicy ponad 22% uprawnionych do tej diagnostyki mieszkanek województwa świętokrzyskiego. W 2020 r. na profilaktyczną cytologię przyszło 19,8% mieszkanek naszego regionu. W 2022 r. zgłaszalność w Świętokrzyskim spadła do 15,01%.
– Niestety, słaba zgłaszalność na badania profilaktyczne skutkuje tym, że zgłaszają się do nas pacjentki w wysokim stopniu zaawansowania choroby nowotworowej. Takie dramatyczne zaniedbania profilaktyki to niepotrzebne tragedie i długie, okaleczające leczenie. Dlatego apelujemy do pracodawców, władz samorządowych, społeczników o zatroszczenie się o zdrowie kobiet w ich otoczeniu. Wyjazd na badanie profilaktyczne można zaplanować i bardzo sprawnie przeprowadzić, bez żadnych komplikacji dla pracodawcy – dodaje dr Leszek Smorąg.

Aktualności

Dofinansowanie inwestycji polegających na wymianie źródeł ciepła ze środków budżetu gminy Chęciny na 2025 rok

                                                                                                                           OGŁOSZENIEo naborze wniosków na dofinansowanie inwestycji polegających na wymianie źródeł ciepła ze środków budżetu gminy Chęciny na 2025 rokTERMIN SKŁADANIA WNIOSKÓW: OD...

Polecamy