3.5 C
Kielce
sobota, 27 kwietnia, 2024
Strona głównaOświataŚCO badało i uczyło niesłyszących profilaktyki onkologicznej

ŚCO badało i uczyło niesłyszących profilaktyki onkologicznej

Zobacz

Dużym zainteresowaniem cieszyła się „Biała sobota w świecie ciszy” – akcja profilaktyczno-edukacyjna, przeprowadzona 5 listopada przez Świętokrzyskie Centrum Onkologii dla osób głuchych. Z bezpłatnych badań, konsultacji oraz nauki czujności onkologicznej skorzystało 30 osób z dysfunkcją narządu słuchu.

Podczas akcji profilaktycznej, która odbyła się w Zespole Placówek Szkolno-Wychowawczych w Kielcach, niesłyszący mogli zmierzyć ciśnienie tętnicze krwi, skorzystać z analizatora składu ciała, poznać swoje BMI i dowiedzieć się od dietetyka, co powinni zmienić w swoim stylu życia, żeby ich organizm funkcjonował prawidłowo. Wskazówki Joanny Dziurzyńskiej, dietetyka z Zakładu Profilaktyki Onkologicznej ŚCO przekładała na polski język migowy Katarzyna Krakowiak-Kot, tłumacz PJM. Panie w wieku 25-59 lat wykonały bezpłatnie badania cytologiczne (cytologię konwencjonalną i na podłożu płynnym) w cytobusie – mobilnym gabinecie położnej Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, który zaparkował przed szkołą.

Wszyscy uczestnicy akcji bardzo chętnie uczyli się samobadania piersi i jąder na fantomach, zadawali również wiele pytań. – Edukacja zdrowotna jest bardzo potrzebna, bo głusi mają duży problem z dotarciem do informacji na temat profilaktyki, podanych w przystępny sposób. Tutaj uczą się jej w praktyce, przez dotyk i gest, a to najlepsza forma przekazu – mówi Anna Kwiatkowska, prezes Fundacji „Centrum Nauki i Rozwoju Żuraw”, tłumaczka polskiego języka migowego.

– Trzeba pamiętać o tym, że język polski jest dla głuchych językiem obcym. Terminologia medyczna, która dla nas, słyszących jest trudna, dla osób głuchych jest kompletnie niezrozumiała i abstrakcyjna. Dlatego musimy szukać różnych form przekazu, żeby trudne medyczne sformułowania przełożyć na język prostych pojęć, które dadzą się wyrazić gestem – dodaje Joanna Loefler-Mazur, tłumaczka polskiego języka migowego, CODA (dziecko niesłyszących rodziców).

Sobotnia akcja była kontynuacją cyklu spotkań edukacyjnych Świętokrzyskiego Centrum Onkologii adresowanych do osób z dysfunkcją narządu słuchu. W październiku niesłyszący uczestniczyli w wykładzie na temat profilaktyki raka piersi, szyjki macicy i płuc. Następne warsztaty dla niesłyszących, dotyczące profilaktyki onkologicznej odbędą się wiosną. Inicjatorem wydarzeń jest Fundacja „Centrum Nauki i Rozwoju Żuraw” we współpracy z pełnomocnikiem prezydenta miasta ds. osób niepełnosprawnych oraz przewodniczącym Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych.

Aktualności

Ważna informacja dla firm zajmujących się organizacją spływów kajakowych

Przypomina się firmą, które zajmują się organizacją spływów kajakowych i korzystają z Zaplecza Kajakarskiego nad Czarną Nidą w Morawicy przy muszli koncertowej...

Polecamy