3.5 C
Kielce
piątek, 22 listopada, 2024
Strona głównaOświataŚcieżki dydaktyczne w gminie Piekoszów uroczyście otwarte. Są atrakcją geologiczną na światową...

Ścieżki dydaktyczne w gminie Piekoszów uroczyście otwarte. Są atrakcją geologiczną na światową skalę!

Zobacz

W Jaworzni uroczyście otwarto ścieżki dydaktyczne, jakie wybudowano w rezerwatach Chelosiowa Jama i Moczydło. Są tu stanowiska edukacyjne, tablice multimedialne, pokaźny amfiteatr, a nawet taras widokowy. Ich budowa kosztowała 1,8 miliona złotych, z czego aż 85 procent kosztów pokryło unijne dofinansowanie pozyskane przez władze gminy Piekoszów w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego. Obydwa rezerwaty zostały wpisane na na listę Światowej Sieci Geoparków UNESCO.

– Cieszę się, że budując ścieżki dydaktyczne w obu rezerwatach mogliśmy wyeksponować nasze bogactwo geologiczne i tym samym udostępnić dla szerokiego grona turystów. Udało nam się stworzyć atrakcję turystyczną na światową skalę. Dzięki tej inwestycji dołożyliśmy naszą małą cegiełkę jako gmina Piekoszów, do tego, aby obszar Geoparku Świętokrzyskiego, który swoim zasięgiem obejmuje pięć gmin, został wpisany na listę Światowej Sieci Geoparków UNESCO – mówi wójt gminy Piekoszów, Zbigniew Piątek i jak zaznacza, rezerwaty Chelosiowa Jama i Moczydło to unikatowe bogactwo. – Trasa dydaktyczna w Rezerwacie Moczydło prowadzi po terenie kopalni z XVII-XIX wieku z widocznymi śladami górniczymi i zasypanymi już wyrobiskami szybów oraz sztolni. Ustawiliśmy tu tablice dydaktyczne z dokładnym opisem górniczych pozostałości po wydobyciu kruszcowym srebra i ołowiu. Na terenie rezerwatu Chelosiowa Jama stanęła wiata dydaktyczna, plansze i instalacje do edukacji przez zabawę. Znajduje się tu najdłuższa poza Tatrami jaskinia, która nie jest udostępniona dla turystów. Niemniej jednak, ponad Chelosiową Jamą jest taras widokowy, z którego rozciągają się piękne krajobrazy. Warto odwiedzić te unikatowe miejeca – przekonuje wójt Zbigniew Piątek.

Jednym z elementów budowy ścieżek edukacyjnych jest także amfiteatr, który stanął tuż za szkołą w Jaworzni. Mają się tu odbywać prelekcje edukacyjne, ale też różnego rodzaju wydarzenia. I to właśnie podczas jednego z nich, przy okazji gminnego Dnia Dziecka, uroczyście oddano do użytku turystów obie ścieżki. – Mamy tu naprawdę wyjątkowe atrakcje, unikatowe na światową skalę. Są piękne krajobrazy, a ładnie zagospodarowane ścieżki wraz z tablicami multimedialnymi to idealne miejsce do wypoczynku, relaksu, nauki poprzez zabawę i spędzenia rodzinnego czasu – mówi Barbara Drogosz, przewodnicząca Rady Gminy Piekoszów.

Trzeba przyznać, że rezerwaty Chelosiowa Jama i Moczydło stały się prawdziwym rajem dla turystów. – Warto podkreślić że gmina Piekoszów rozwija się na wielu płaszczyznach, a jedną z nich jest oczywiście gałąź turystyczna. W mojej ocenie jest to bardzo dobre działanie, tym bardziej że Piekoszów ma potężne możliwości. Jest tu sporo miejsc, którymi można się pochwalić. Gratuluję obranego kierunku – chwalił Cezary Majcher, członek Zarządu Powiatu Kieleckiego.

Dzięki budowie ścieżek dydaktycznych nareszcie turyści mogą mieć dostęp do atrakcji na światową skalę. – Ta inwestycja zupełnie odmieniła charakter naszej miejscowości. Wcześniej wszystko było tu zarośnięte i trudno dostępne. Teraz przyjeżdża tu coraz więcej turystów, aby zobaczyć na własne oczy to nasze geologiczne bogactwo – przyznaje Ewelina Malinowska, radna miejscowości Jaworznia. – Cały teren jest pięknie zagospodarowany, a nocą oświetlony. Ścieżka dydaktyczna pomoże uczniom naszej szkoły, a także wszystkim turystom zapoznać się bliżej z niepowtarzalnym bogactwem tego terenu. Dzięki ogromnym staraniom wójta, możemy poszczycić się jedną z najciekawszych geologicznie ścieżek. Zapraszamy do ich odwiedzenia – zachęca radny miejscowości Jaworznia, Piotr Bąk.

Według światowych ekspertów UNESCO rezerwaty Chelosiowa Jama i Moczydło to miejsca unikatowe na skalę światową. Teraz powstały tu ścieżki dydaktyczne, a zagospodarowanie terenu robi prawdziwe wrażenie. Warto tu przyjechać i przekonać się o tym osobiście.

Budowa ścieżek dydaktycznych i zagospodarowanie Rezerwatu Chelosiowa Jama i Moczydło w gminie Piekoszów zostały zrealizowane w ramach projektu pn. „Zachowanie bioróżnorodności w rezerwatach na terenie gminy Piekoszów”. Inwestycja kosztować nieco ponad 1,8 miliona złotych, z czego blisko 1,5 miliona złotych pokryło unijne dofinansowanie pozyskane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Działania 6.3.”Ochrona i wykorzystanie obszarów cennych przyrodniczo – ZIT KOF”. Osi 6. Rozwój miast Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020.

Galeria

Aktualności

Sesja Rady Miejskiej w Morawicy

Na podstawie § 18 ust. 3 Statutu Miasta i Gminy Morawica przyjętego uchwałą Nr II/5/18 Rady Miejskiej w Morawicy z dnia 27...

Polecamy