3.5 C
Kielce
poniedziałek, 23 grudnia, 2024
Strona głównaOświataŚcieżki dydaktyczne w gminie Piekoszów otwarte dla turystów. To atrakcja geologiczna na...

Ścieżki dydaktyczne w gminie Piekoszów otwarte dla turystów. To atrakcja geologiczna na światową skalę!

Zobacz

Ścieżki dydaktyczne wraz ze stanowiskami edukacyjnymi, a nawet taras widokowy wraz z niezbędnymi elementami małej architektury i zadaszeniem do prelekcji. Rezerwaty Chelosiowa Jama i Moczydło właśnie nabrały zupełnie nowego wymiaru i stanęły otworem dla turystów. Budowa ścieżek dydaktycznych kosztowała nieco ponad 1,8 miliona złotych, z czego aż 85 procent kosztów pokryło pozyskane przez władze gminy Piekoszów unijne dofinansowanie. Obydwa rezerwaty zostały wpisane na światową listę UNESCO.

– To oznacza, że są one niepowtarzalne na światową skalę – mówi wójt gminy Piekoszów, Zbigniew Piątek. – Już od dawna bardzo zależało nam na wyeksponowaniu tego bogactwa geologicznego, jakie posiadamy, a które zostało przecież w ostatnim czasie docenione i uznane przez światowych ekspertów UNESCO jako unikatowe. To właśnie te miejsca wspólnie z innymi unikatowymi atrakcjami geologicznymi z pięciu gmin zostały wpisane na listę Światowej Sieci Geoparków UNESCO, co stało się wydarzeniem historycznym. Cieszę się, że doceniono nasze działania w zakresie stworzenia wspólnego produktu turystycznego. Cieszę się też, że budując ścieżki dydaktyczne na terenach obu rezerwatów, Rezerwatu Moczydło i Rezerwatu Chelosiowa Jama, mogliśmy dołożyć swoją cegiełkę to tego sukcesu – zaznacza wójt gminy Piekoszów, Zbigniew Piątek.

Stanowiska obserwacyjne, edukacyjne i taras widokowy

Trzeba przyznać, że rezerwaty Chelosiowa Jama i Moczydło stały się prawdziwym rajem dla turystów. A to dzięki pozyskanemu przez władze gminy Piekoszów gigantycznemu dofinansowaniu pochodzącemu z Regionalnego Programu Operacyjnego. Dzięki tym środkom w obu rezerwatach powstały miejsca przyjazne turystom. Wybudowano tu ścieżki dydaktyczne wraz ze stanowiskami edukacyjnymi przedstawiającymi naturalne środowisko fauny i flory jaskiniowej oraz zaprezentowaniem cyklu życia nietoperzy. Utworzono również stanowisko obserwacyjne wraz z niezbędnymi elementami małej architektury i wybudowano obiekt z przeznaczeniem do prowadzenia w nim prelekcji. Nad kamieniołomem powstał taras widokowy i ścieżki dydaktyczne, a w rezerwatach przyrody Chelosiowa Jama i Moczydło stanowiska edukacyjne. – Ta inwestycja zupełnie odmieniła charakter naszej miejscowości – przyznaje Ewelina Malinowska, radna miejscowości Jaworznia. – Cały teren jest pięknie zagospodarowany, a nocą oświetlony. Ścieżka dydaktyczna pomoże uczniom naszej szkoły, a także wszystkim turystom zapoznać się bliżej z niepowtarzalnym bogactwem tego terenu – mówi radna Ewelina Malinowska. – Wcześniej tu były ruiny. Dziś, dzięki ogromnym staraniom wójta, możemy poszczycić się jedną z najciekawszych geologicznie ścieżek. Mamy tu wielkie bogactwo. Jest dużo do zwiedzania, warto tu przyjechać – przekonuje radny miejscowości Jaworznia, Piotr Bąk.

Miłośnicy geologii i turyści mają tu prawdziwy raj

Prace przy budowie ścieżek edukacyjnych w obu rezerwatach dobiegły końca. Wrażenie robi obiekt, w którym będą odbywały się prelekcje, przede wszystkim te ekologiczne i geologiczne, a nawet różnego rodzaju występy i pokazy. Poza tym, na ścieżce dydaktycznej stanęły tablice informacyjne wraz z dokładnymi opisami obiektów przyrodniczych, flory i fauny, a nawet tablice multimedialne. – Mocno staramy się, aby pokazać nasze walory w jak najlepszym świetle. Gmina Piekoszów ma się czym pochwalić. Nie od dziś wiadomo, że obszar, na którym jest położona stanowi prawdziwy raj dla miłośników geologii – mówi wójt gminy Piekoszów, Zbigniew Piątek. Jego zdaniem, nowa atrakcja turystyczna przyciągnie turystów nie tylko z regionu. – Jestem przekonany, że nowa atrakcja przyciągnie do nas wielu turystów. Biorąc pod uwagę to, że Kielce mają swoją perełkę geologiczną, zdecydowałem się przygotować także nasze zasoby przyrodnicze do zwiedzania. Myślę, że przez to udało nam się stworzyć spójną ofertę turystyczną z kieleckim Geoparkiem, który już wpisano na listę Światowej Sieci Geoparków UNESCO – mówi wójt Zbigniew Piątek i zachęca do odwiedzenia obu rezerwatów. – Według światowych ekspertów UNESCO to miejsca unikatowe na skalę światową. Teraz są już całkowicie dostępne dla wszystkich. Warto do nas przyjechać i przekonać się osobiście jak są niepowtarzalne – przekonuje wójt.

Blisko 1,5 miliona unijnego dofinansowania

Budowa ścieżek dydaktycznych i zagospodarowanie Rezerwatu Chelosiowa Jama i Moczydło w gminie Piekoszów zostały zrealizowane w ramach projektu pn. „Zachowanie bioróżnorodności w rezerwatach na terenie gminy Piekoszów”. Inwestycja kosztować nieco ponad 1,8 miliona złotych, z czego blisko 1,5 miliona złotych pokryło unijne dofinansowanie pozyskane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Działania 6.3.”Ochrona i wykorzystanie obszarów cennych przyrodniczo – ZIT KOF”. Osi 6. Rozwój miast Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020.

Galeria

Aktualności

Warsztaty świąteczne w Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie. Piękne wianki i radość tworzenia

W Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie odbyły się warsztaty rękodzielnicze, podczas których mieszkańcy mieli okazję nauczyć się zdobienia...

Polecamy