3.5 C
Kielce
środa, 22 stycznia, 2025
Strona głównaKulturaSandomierzanin laureatem konkursu Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi

Sandomierzanin laureatem konkursu Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi

Zobacz

Fotografia Andrzeja Kozickiego z Sandomierza zwyciężyła w ogólnopolskim konkursie organizowanym przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi „Wakacje na wsi #odkrywam”. Celem konkursu była aktywizacja mieszkańców wsi, zachęcenie ich do pokazania atrakcji turystycznych miejscowości, w których mieszkają i zaprezentowanie ich na stronie internetowej Instytutu.

 

Jury wyłoniło zwycięzców:

Miejsce I – Andrzej Kozicki za opis pełen treści doskonale komponujący się z nadesłanymi zdjęciami.
Miejsce II – Aldona Talarczyk – za poetycką nutę zarówno w tekście jak w fotografiach.
Miejsce III – Robert Tarajko – za pokazanie zwykłych aspektów życia na wsi w niezwykły sposób.

Sandomierzanin przygotował fotograficzną prezentację pt. “Tudorowie, Boruta i inni nad Opatówką” z opisem: “Malarskiej urody Dolina Opatówki, godnej pędzla Moneta zdaje się wymarzonym miejscem na spacery, rowerowe przejażdżki, kajakowanie. A ile przy tym historii i legend o zamkach, rycerzach, zaginionych skarbach. I tygodnia może być na to wszystko za mało. W Garbowie urodził się najpierwszy z rycerzy, Zawisza Czarny. W przysiółku Rzym”.

– Wygrana ta dała mi nie tylko olbrzymią satysfakcję, ale również poczucie dumy, że dobrze zapromowałem Dolinę Opatówki, dzięki czemu w pokonanym polu został między innymi słynny Rogalin z jego dębami, i jeszcze parę równie atrakcyjnych miejsc na mapie Polski. Konkurs stanowił dla mnie długo wyczekiwaną okazję do zaprezentowania szerszemu forum Opatówki z jej „przyległościami”. Zrobiłem to z tym większą radością, że od ponad dwudziestu lat niezmiennie mnie ona urzeka i fascynuje. Będąc pod przeogromnym wrażeniem francuskich impresjonistów, Dolinę traktuję, jako swoje fotograficzne Argenteuil, Louveciennes. Bo też moim zdaniem, jeżeli chodzi o malarskość Dolina Opatówki absolutnie nie ustępuje krajobrazom, które inspirowały Pissara, Cezanna, Moneta – mówi Andrzej Kozicki, który podkreśla uroki Opatówki. –  W pejzaż Doliny wpisane są przydrożne krzyże, figurki i kapliczki mające po 200-300 lat. Malowniczości tamtejszemu krajobrazowi dodają również Latarnie Chocimskie, stanowiące wotum wdzięczności za chocimską wiktorię. Latarnie miały również jak głosi wieść wskazywać rycerzom wracającym spod Chocimia, drogę do Sandomierza. W międzygórskim lesie odkryto prehistoryczne kurhany. W tym samym lesie archeolodzy natrafili na obwarowaną osadę tajemniczych węgierskich Seklerów (VIII-X wiek).

 

 

Aktualności

Dzień Babci i Dziadka w gminie Strawczyn – wzruszenie i radość w gronie seniorów

17 stycznia, Szkoła Podstawowa w Promniku stała się miejscem wyjątkowej uroczystości. Seniorzy z terenu gminy Strawczyn, zaproszeni przez Gminną...

Polecamy