Dziś mija 77. rocznica wybuchu II wojny światowej. Bez wypowiedzenia wojny i ogłoszenia mobilizacji, wojska niemieckie zgodnie z planem Fall Weiss, uderzyły na Polskę 1 września 1939 o godzinie 4:34. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Ignacy Mościcki w wydanej odezwie wezwał naród do obrony wolności i niepodległości kraju.
Wojska niemieckie rozpoczęły działania zbrojne 1 września 1939 r. o godzinie 4.35 od zbombardowania Wielunia. Atak ten nastąpił na kilka minut przed salwami pancernika „Schleswig-Holstein” oddanymi w kierunku Westerplatte. Od rana Niemcy prowadzili bombardowanie Tczewa, południowej Wielkopolski, Częstochowy, Krakowa, Górnego Śląska, Gdyni, Pucka i Helu. – Wkroczyli też do Chęcin – wspomina Czesław Krzywdziński, Prezes Koła Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych w Chęcinach, który został odznaczony Orderem Za Wybitne Zasługi przyznanym przez Świętokrzyski Zarząd Wojewódzki Związku Kombatantów RP i BWP. – Usłyszeliśmy strzały. Najpierw zobaczyliśmy wjeżdżający motocykl z bocznym wózkiem, w którym siedzący obok kierowcy pasażer obsługiwał karabin maszynowy. Zabierając ze sobą w pośpiechu najbardziej potrzebne rzeczy i trochę chleb uciekliśmy wraz z rodzicami na Zelejową. Dużo ludzi uciekło z Chęcin. Spaliśmy w stodole u znajomych mieszkańców. Trwało to dwa dni. Wróciliśmy w końcu do domów – relacjonuje Czesław Krzywdziński, Prezes Koła Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych w Chęcinach. – Pamiętam jak Niemcy stacjonowali w budynku powięziennym, w obecnym Klasztorze Ojców Franciszkanów. Biedniejsze dzieci chodziły do nich z miskami po zupę. Chętnie się dzielili – wspomina Pan Czesław, jeden z naocznych świadków tamtych wydarzeń.
Odezwa Prezydenta RP Ignacego Mościckiego ogłaszająca wprowadzenie stanu wojennego:
„Obywatele Rzeczypospolitej! Nocy dzisiejszej odwieczny wróg nasz rozpoczął działania zaczepne wobec Państwa Polskiego, co stwierdzam wobec Boga i Historii. W tej chwili dziejowej zwracam się do wszystkich obywateli państwa w głębokim przeświadczeniu, że cały naród w obronie swojej wolności, niepodległości i honoru skupi się dookoła Wodza Naczelnego i sił zbrojnych oraz da godną odpowiedź napastnikowi, jak to się już nieraz działo w historii stosunków polsko-niemieckich. Cały naród polski, błogosławiony przez Boga, w walce o swoją świętą i słuszną sprawę, zjednoczony z armią, pójdzie ramię przy ramieniu do boju i pełnego zwycięstwa”
II wojna światowa była największym konfliktem zbrojnym w dziejach ludzkości. Wzięło w nim udział 61 państw i ponad 110 milionów żołnierzy. Sześcioletnia wojna pochłonęła około 72 milionów istnień. Największe straty poniosła Polska, w której zginęło aż 16 procent ludności.– Pamiętajmy o tej bolesnej lekcji. Chciałbym, aby młodzi ludzie zatrzymali w pamięci wydarzenia, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce – mówi Czesław Krzywdziński.
Agnieszka Olech