3.5 C
Kielce
czwartek, 28 marca, 2024
Strona głównaAktualnościRyzyko ASF coraz bliżej

Ryzyko ASF coraz bliżej

Bartosz Kruk - radny Miasta i Gminy Morawica

Zobacz

Zagrożenie związane z rozprzestrzenianiem się w Polsce wirusa afrykańskiego pomoru świń było tematem posiedzenia Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

Posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego zostało zwołane wniosek Powiatowego Lekarza Weterynarii – Jarosława Sułka, który szczegółowo omówił aktualną sytuację związaną z występowaniem afrykańskiego pomoru świń. Lekarz zapoznał wszystkich z procedurami związanymi na wypadek podejrzenia lub stwierdzenia ogniska chorobowego.

Lekarz podkreślał, że aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusa ASF na terenie naszego kraju należy dążyć do zlikwidowania nielegalnego handlu zwierzętami i produktami pochodzenia zwierzęcego z obszarów objętych restrykcjami w związku z ASF. Dlatego też tak ważna jest ścisła współpraca służb weterynaryjnych z innymi służbami – Policją, Strażą Graniczną czy Inspekcją Transportu Drogowego.

Stąd na spotkaniu obecni byli: Mirosław Gębski starosta kielecki, Tomasz Pleban wicestarosta, członkowie Zarządu Powiatu w Kielcach: Stefan Bąk, Cezary Majcher oraz Mariusz Ściana. Maciej Wydrzyński zastępca Powiatowego Lekarza Weterynarii w Kielcach, podinsp. Piotr Zalewski Komendant Miejski Policji w Kielcach, bryg.Mariusz Góra Zastępca Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach, dr Justyna Jaworska przedstawiciel Państwowego Powiatowego Inspektora  Sanitarnego w Kielcach.

– Od naszego ostatniego spotkania, które odbyło się w grudniu, sytuacja w kraju ulega systematycznemu pogorszaniu w związku z pojawieniem się ognisk ASF w kolejnych powiatach położonych coraz bliżej województwa świętokrzyskiego – powiedział Jarosław Sułek. – Obecnie przypadki ASF zostały stwierdzone w gminie Bałtów w powiecie ostrowieckim, w odległości ok 50 km na północny wschód od granic powiatu kieleckiego oraz w powiecie opatowskim w podobnej odległości w kierunku wschodnim.

Afrykański pomór świń ASF jest aktualnie dominującymi zagrożeniem wśród zwierząt hodowlanych w okresie całego roku. Jest to wirusowa, posocznicowa choroba świń o przebiegu ostrym lub przewlekłym.

Choroba rozprzestrzenia się wśród dzików żyjących w stadach na terenach leśnych i docierających w poszukiwaniu pożywienia do siedzib ludzkich. Źródłem zakażenia mogą być odpady pozostawiane na parkingach leśnych przez turystów i kierowców zza wschodniej granicy kraju, skąd choroba dotarła do Polski.

Kraj, w którym wystąpi ASF narażony jest na bardzo duże straty ekonomiczne w przemyśle mięsnym oraz hodowli, powodowane upadkami świń, kosztami likwidacji ognisk choroby, a także wstrzymaniem obrotu i eksportu świń, mięsa wieprzowego oraz produktów pozyskiwanych od  świń. W branży przetwórstwa mięsnego może zabraknąć surowca, a w konsekwencji powyższego mogą wystąpić problemy z zaopatrzeniem sklepów i gospodarstw domowych. Obecnie stwierdzono ponadto spadek wyników w eksporcie mięsa wieprzowego do Unii Europejskiej i do krajów trzecich (poza Unią).

Mapa ognisk i przypadków ASF w Polsce oraz aktualny zasięg obszarów objętych restrykcjami jest dostępna na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii  https://www.wetgiw.gov.pl/download/Mapa-ASF,3084.pdf

W okresie letnim nastąpił znaczny wzrost ilości ognisk choroby na terenie kraju spowodowany wysokimi temperaturami.

W celu ograniczenia epidemii, z inicjatywy Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii w Kielcach realizowany jest odstrzał sanitarny dzików. Po odstrzale w  strefie ochronnej  żółtej pobierana  jest  próbka  krwi  od  każdego  dzika i jest badana w kierunku obecności  wirusa  ASF, prowadzone są także badania kości długich. Co dwa tygodnie przeszukiwane są kompleksy leśne.

Myśliwy, który  jednocześnie  prowadzi  hodowlę  świń, po udziale w  polowaniu  może  dopiero  po  72  godzinach  wejść  do  swojej  chlewni , wcześniej  przebierając się i  poddając  zabiegom  dezynfekcji.  Obowiązuje stosowanie mat ochronnych ze środkiem dezynfekcyjnym.Skarb Państwa refunduje myśliwym każdy przypadek odstrzału dzików (650 zł za maciorę i 300 zł za pozostałe sztuki). W przypadku stwierdzenia padłych dzików konieczna jest ich utylizacja.

Na terenach o realnym zagrożeniu wystąpienia kolejnych ognisk ASF w gospodarstwach rolnych prowadzących hodowlę trzody chlewnej przeprowadzane są kontrole przez  lekarzy  weterynarii w zakresie bioasekuracji czyli wykładania mat nasączonych środkiem dezynfekcyjnym w wejściach do  budynków, w których  utrzymywane  są świnie, prawidłowego czyszczenia i dezynfekcji pojazdów do przewozu zwierząt, czyszczenia i dezynfekcji obuwia, czyszczenia i dezynfekcji powierzchni wewnętrznych i zewnętrznych w budynkach gospodarstwa rolnego.

Na terenie powiatu jest zarejestrowanych ok. 1300 gospodarstw prowadzących hodowlę świń. Dotychczas w obiektach tych nie stwierdzono przypadku ASF. W ramach działań prewencyjnych w województwie skontrolowano 794 gospodarstwa. Celem kontroli było m.in. ograniczenie możliwości przebywania świń na otwartym terenie.

Aktualności

z soboty na niedzielę przestawiamy zegarki

Zmiana czasu z zimowego na letni następuje w nocy z soboty 30 marca na niedzielę 31 marca...

Polecamy