Pełną parą trwają prace związane z remontem pomieszczeń i kompleksową termomodernizacją Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Piekoszowie. Inwestycja kosztować będzie nieco ponad 616 tysięcy złotych, z czego aż 85 procent kosztów realizacji termomodernizacji pokryje unijne dofinansowanie. Zakończenie prac przewidziano na koniec kwietnia.

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Piekoszowie to czwarty z budynków użyteczności publicznej na terenie gminy Piekoszów, jaki przejdzie kompleksową termomodernizację. Pierwszy etap gigantycznego zadania opiewał na kwotę nieco ponad 2 milionów 233 tysięcy złotych, z czego aż 85 procent pokryło unijne dofinansowanie. Tym samym na inwestycję pozyskano 1 milion 640 tysięcy złotych, a termomodernizacja objęła Zakład Usług Komunalnych w Piekoszowie, budynek Urzędu Gminy w Piekoszowie oraz szkołę w Łosieniu.

Wszystko to w ramach pozyskanych przez władze gminy Piekoszów środków z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego. – W sumie to duży, ponad ośmiomilionowy projekt. 85 procentowe dofinansowanie pozyskane na te inwestycje z Unii Europejskiej w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych daje nam ogromne możliwości w zakresie termomodernizacji placówek publicznych. To są bardzo duże, kompleksowe inwestycje i trudno byłoby zrealizować je z własnych środków, a na już pewno nie w takim szerokim zakresie, jak zostały zaplanowane – zaznacza wójt gminy Piekoszów, Zbigniew Piątek.

Drugi etap wieolomilionowego projektu rozpoczął się od termomodernizacji budynku Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Piekoszowie. W ramach inwestycji zostanie wykonana termomodernizacja elewacji budynku wraz z wymianą okien, drzwi zewnętrznych oraz oświetlenia na energooszczędne. Przebudowany zostanie także system grzewczy wraz z wymianą kaloryferów i pieca. Zastosowanie znajdzie tu także fotowoltaika. Dodatkowo.przy okazji termomodernizacji, wykonana będzie także adaptacja garażu na dwa dodatkowe pomieszczenia biurowe. – Po zakończeniu inwestycji budynek Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Piekoszowie nie tylko zyska nowy blask i zupełnie nową elewację. Będzie tu oszczędnie i ekologicznie, a zaoszczędzone w przyszłości pieniądze na ogrzewaniu będziemy mogli przeznaczyć na kolejne potrzebne inwestycje – mówi wójt, Zbigniew Piątek.


Warto zaznaczyć, że oprócz budynku GOSP w Piekoszowie w drugim etapie termomodernizację przejdą też szkoły w Brynicy i Rykoszynie, gdzie dodatkowo wykonany zostanie także remont sali gimnastycznej. Docelowo termomodernizację w ramach gigantycznego projektu ma przejść jedenaście budynków użyteczności publicznej, w tym wykonany już budynek Zakładu Usług Komunalnych, Urzędu Gminy w Piekoszowie i szkoły w Łosieniu, a także budynek Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, gdzie prace właśnie ruszyły oraz pięć szkół, w tym szkoły w Brynicy, Rykoszynie, Szczukowskich Górkach, Micigoździe i Jaworzni. Dodatkowo termomodernizacją objęty zostanie także budynek ośrodka zdrowia w Piekoszowie, remiza i Gminny Ośrodek Kultury przy ul. Kolejowej.

Galeria