W uroczystym rozpoczęciu prac budowlanych wzięli udział radni, włodarze i przedstawiciele Wykonawcy. Do podpisania umowy pomiędzy gminą Sitkówka-Nowiny i Przedsiębiorstwem Budownictwa Ogólnego KARTEL S.A. doszło 10 maja 2017 r. Realizacja zadania pod nazwą: „Rozbudowa budynku Gminnego Ośrodka Kultury „Perła” w Nowinach wraz z terenem przyległym przez nadanie mu nowych kompleksowych funkcji” będzie kosztować 10.874.999,49 zł i zakończy się w październiku 2019 r.
Pierwsza łopata wbita
W ostatni czwartek na placu budowy pojawili się przewodnicząca Rady Gminy Zofia Duchniak, radni: Artur Podczasiak oraz Waldemar Kasprzyk, wójt gminy Sebastian Nowaczkiewicz, jego zastępca Łukasz Barwinek, dyrektor GOK „Perła” w Nowinach Jacek Kania, a także przedstawiciele Wykonawcy: Andrzej Wąski i Augustyn Tyma. Wbito symbolicznie pierwszą łopatę i przyglądano się rozpoczętym pracom budowlanym. – Niezwykle cieszy fakt, że w tym roku ruszą najważniejsze, zapowiadane od dawna inwestycje – mówił radny Artur Podczasiak – Przygotowanie dokumentacji projektowej i spełnienie wszelkich procedur zawsze długo trwa, ale spokojnie możemy powiedzieć, że w tym roku inwestycje ruszyły pełną parą – dodał. Tego samego zdania jest wicewójt Łukasz Barwinek – Staramy się realizować oczekiwania mieszkańców w zakresie inwestycyjnym w naszej gminie – tłumaczył. – Dobrze wiemy, że od wielu lat mieszkańcy oczekiwali na ośrodek kultury z prawdziwego zdarzenia, w którym będą mogli w komfortowych warunkach spędzać wolny czas. W końcu to nastąpi – wyjaśniał.
Kawiarnia, szatnie i aula
W ramach realizowanej inwestycji wykonawca wybuduje trzykondygnacyjny budynek z podpiwniczeniem o powierzchni zabudowy 762 m2, kubaturze 7600 m3 i powierzchni użytkowej 2498 m2. Zaprojektowane pomieszczenia na poziomie -1 służyć będą klubowi sportowemu oraz jako zaplecze piłkarskie z przestronnymi szatniami dla zawodników i sędziów oraz tunelem prowadzącym bezpośrednio na płytę boiska. Na parterze znajdować się będą sale sportowe, kawiarnia oraz biblioteka. Na pierwszym piętrze powstanie sala wielofunkcyjna ze sceną i widownią do 200 widzów, z możliwością podziału na dwie mniejsze sale szkoleniowo-konferencyjne. W nowopowstałym budynku zaprojektowane zostały również pomieszczenia biurowe i techniczne oraz sale tematyczne na potrzeby działających na terenie gminy stowarzyszeń, organizacji, klubów i kół zainteresowań.
W budynku zastosowano szereg nowoczesnych rozwiązań technicznych i proekologicznych jak instalacja ogniw fotowoltaicznych, instalacje informatyczne i monitoringowe. Został on opracowany jako nowoczesna bryła z elementami fasady alumiowo-szklanej oraz z cegły klinkierowej nawiązująca swym wyglądem do istniejącego budynku pływalni. Razem będą stanowić one jednolitą całość – zarówno pod względem wizualnym, jak i funkcjonalnym.