Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Morawicy realizuje program Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej „Wspieraj Seniora”. Celem programu jest wsparcie osób w wieku 70 lat i więcej, którzy w obowiązującym stanie epidemii zdecydują się na pozostanie w domu. Pomoc przeznaczona jest dla seniorów z terenu Miasta i Gminy Morawica, a w szczególności dla osób zamieszkujących samotnie, którym rodzina z różnych przyczyn nie może zabezpieczyć ich potrzeb.
Wsparcie polega na dostarczeniu zakupów obejmujących artykuły podstawowej potrzeby, w tym artykułów spożywczych oraz środków higieny osobistej do domu seniora, by ze względów bezpieczeństwa ograniczyć konieczność wychodzenia osób starszych na zewnątrz. Z programu nie mogą korzystać osoby, które już otrzymują wsparcie w ramach usług opiekuńczych, czy specjalistycznych usług opiekuńczych. Udzielenie pomocy w ramach programu nie zależy od kryterium dochodowego.
Program polega na pomocy w czynnościach, które wymagają wyjścia z domu, a w szczególności: na dostarczeniu do domu seniora zakupów obejmujących artykuły podstawowej potrzeby, w tym artykułów spożywczych, środków higieny osobistej, zakupu lekarstw, opłacenie rachunków. Koszty zakupów pokrywa senior, który zapłaci za rzeczywisty koszt zakupów, leków i rachunków. Usługa realizacji pomocy jest nieodpłatna.
– Pomoc taką świadczą pracownicy Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Morawicy. Jeśli zgłoszeń od seniorów będzie dużo, to w pomoc zostaną włączeni także strażacy ochotnicy z poszczególnych jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu miasta i gminy Morawica oraz chętni wolontariusze – podkreśla Justyna Cesarz-Soja, kierownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Morawicy. – Każda jednostka będzie miała pod opieką mieszkańców ze swojej miejscowości, a niektóre obejmą pomocą sąsiednie miejscowości, w których nie ma ochotniczej straży pożarnej. Warto podkreślić, że wszystkie Ochotnicze Straże Pożarne z terenu miasta i gminy Morawica wyraziły zgodę na niesienie pomocy seniorom oraz osobom najbardziej potrzebującym w ramach rządowego programu „Wspieraj Seniora” – dodaje.
W jaki sposób zgłosić swoje potrzeby?
KROK 1.
- Zadzwoń na infolinię 22 505 11 11.
- Zgłoś podczas rozmowy, że zdecydowałeś się zostać w domu. Zapisz datę i godzinę kiedy dzwoniłeś.
- Infolinia działa od poniedziałku do niedzieli w godzinach 08:00-21:00
- Osoba przyjmująca zgłoszenie przekaże Twoją prośbę o pomoc do Miejsko – Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Morawicy przez system Centralnej Aplikacji Statystycznej (CAS).
KROK 2.
- Pracownik Miejsko – Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Morawicy skontaktuje się z Tobą telefonicznie. W celu weryfikacji poda datę i godzinę kiedy dzwoniłeś na infolinię. Następnie zweryfikuje zgłoszenie i ustali w jaki sposób można Ci pomóc. Poda imię i nazwisko osoby, która do Ciebie przyjdzie oraz datę.
- Podczas rozmowy telefonicznej, pamiętaj o zapisaniu numeru do ośrodka pomocy społecznej oraz danych osoby, która do Ciebie przyjdzie.
- W razie wątpliwości, zadzwoń do Twojego ośrodka pomocy społecznej.
KROK 3.
- Przychodzi do Ciebie osoba, którą Miejsko – Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Morawicy wyznaczy do pomocy. W celu weryfikacji poda imię i nazwisko. W przypadku pomocy w formie zrobienia zakupów senior przekazuje pieniądze po dokonaniu zakupów. W przypadku opłacania rachunków zasady i sposób rozliczania ustala indywidualnie Miejsko – Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Morawicy, podczas pierwszego kontaktu z Tobą.
- Pamiętaj o zachowaniu zasad bezpieczeństwa: noś maseczkę, zachowuj dystans, w miarę możliwości używaj rękawiczek jednorazowych.
KROK 4.
- Odbierasz zakupy od osoby, która Ci pomaga z zachowaniem zasad bezpieczeństwa: noś maseczkę, zachowuj dystans, w miarę możliwości używaj rękawiczek jednorazowych.
Senior może zgłosić prośbę o pomoc bezpośrednio do Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Morawicy dzwoniąc pod numer telefonu41 301 40 41, 41 301 40 40 w godzinach pracy 7.30 – 15.30 w dni pracy od poniedziałku do piątku. Jednak w pierwszej kolejności rekomendowany jest kontakt za pomocą infolinii 22 505 11 11.
Program jest realizowany od 20 października do 31 grudnia 2020 roku.