Rozpoczęliśmy największą w województwie kwalifikację wojskową dla osób z terenu powiatu kieleckiego. – Jest to największa liczba osób wezwanych do stawiennictwa przed komisją w województwie – przyznaje starosta kielecki Tomasz Pleban. Dziś przed komisją stawili się 19-latkowie z gminy Chmielnik.
Starosta Tomasz Pleban przypomniał, że kwalifikacja wojskowa rozpoczyna się we wszystkich 19 gminach powiatu. – Przed komisją lekarską stanie 1254 mężczyzn, głównie z rocznika 2006. Kwalifikacje przejdzie również 186 kobiet, z czego poszukiwane są przede wszystkim panie posiadające kwalifikacje przydatne w wojsku, na przykład w wykształceniu medycznym. Liczba wezwanych w powiecie kieleckim jest najwyższa spośród wszystkich powiatów w województwie świętokrzyskim. Staramy się również o utworzenie trzech klas mundurowych w powiatowych liceach ogólnokształcących, których uczniowie z pewnością zasilą szeregi Wojska Polskiego – mówił starosta.
Przydatność do służby wojskowej będzie oceniać 15-osobowa komisja – zapowiada Mariusz Ściana, członek Zarządu Powiatu w Kielcach. – W jej składzie jest czterech lekarzy i dwie pielęgniarki o specjalności wojskowej. Warto zauważyć, że w skład komisji wchodzi wiele osób z bogatym doświadczeniem zawodowym w wojsku lub innych służbach mundurowych. Do kwalifikacji przystępują młodzi ludzie ze wszystkich gmin powiatu. Na przykład, z miasta i gminy Chmielnik przed komisją stanie 29 mężczyzn w wieku 19 lat. Cały proces kwalifikacji potrwa do kwietnia – mówił Mariusz Ściana.
Komisja funkcjonująca w kieleckim starostwie jest jedną z 14 pracujących w województwie świętokrzyskim – przypomina płk Tomasz Maj, szef Ośrodka Zamiejscowego w Kielcach, Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji. – W sumie w całym województwie przed komisje wezwano około 7 tys. osób. Stawiennictwo wynosi bowiem ponad 90 procent, co świadczy o wysokiej świadomości młodzieży. Cieszy również duża liczba wniosków o rozpoczęcie służby wojskowej – zwraca uwagę płk Tomasz Maj.
W inauguracji pracy komisji uczestniczył również płk Sławomir Machniewicz, dowódca 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej. – Chcę pomóc w przeprowadzeniu tej kwalifikacji, ponieważ jestem bardzo zainteresowany przekonaniem młodych ludzi do zostania żołnierzami. Mam nadzieję, że wielu z nich zasili naszą brygadę – mówił płk Sławomir Machniewicz.
Kwalifikacja wojskowa na terenie powiatu kieleckiego zostanie przeprowadzona od 3 lutego do 30 kwietnia 2025 r. Powiatowa Komisja Lekarska Nr 2 w Kielcach będzie pracowała najdłużej ze wszystkich komisji w województwie.
Obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej w 2025 r. podlegają:
- mężczyźni urodzeni w 2006 roku;
- mężczyźni urodzeni w latach 2001-2005, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej;
- osoby, które w latach 2023-2024 zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej;
- osoby, które w latach 2023 i 2024 zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej i złożyły wniosek o zmianę kategorii zdolności, o którym mowa w art. 64 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny, przed dniem zakończenia kwalifikacji wojskowej;
- kobiety urodzone w latach 1998-2006 posiadające kwalifikacje przydatne do służby wojskowej, które nie stawały jeszcze do kwalifikacji wojskowej oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2024-2025 kończą studia na kierunkach lub kończą naukę w zawodach, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 60 ust. 7 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny;
- osoby, które ukończyły 18 lat życia i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej oraz osoby o nieuregulowanym stosunku do służby wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 60 lat życia, jeżeli nie posiadają określonej kategorii do czynnej służby wojskowej i zgłoszą się do kwalifikacji wojskowej.
Nieotrzymanie wezwania nie zwalnia osoby podlegającej kwalifikacji wojskowej od obowiązku stawienia się do kwalifikacji wojskowej.